Jižní louka Astrid Lindgrenové: Tak trochu jiné pohádky

Jižní louka Astrid Lindgrenové: Tak trochu jiné pohádky

200litPřestože od smrti švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové uplyne začátkem příštího roku 12 let, své čtenáře překvapuje neustále. Důkazem toho je Jižní louka. Kniha, která spatřila světlo světa už v roce 1959, se na českém trhu poprvé objevila teprve loni. Bezstarostné vyprávění ale nečekejte. Příběhy vám zaručeně vženou slzy do očí.

 

 

Astrid Lindgrenová si uvědomovala, že zdaleka ne všechny děti mají v životě štěstí. V knize s názvem Jižní louka se setkáváme hned s několika bojovníky, kteří musejí odmala čelit nelehkému osudu. Sourozenci Anna a Matyáš žijí u nevlídného sedláka a od rána do večera jsou zavaleni těžkou prací. Při životě je drží jen myšlenka na zimu – jakmile napadne sníh, budou moci jít do školy. Jenže ani sněhová pokrývka jim nepřinese tolik očekávané štěstí – spolužáci se jim totiž pro jejich chudobu posmívají. Dokáže zoufalým sirotkům někdo pomoci? Nebo zůstanou ve svém smutném životě uvězněni až do dospělosti?

Ve druhém příběhu se seznámíme s Malin – dívkou, jejíž rodiče zemřeli na souchotiny. Sousedé se bojí, že by je Malin mohla zákeřnou nemocí nakazit, a tak se dívenka ocitá v chudobinci. Mezi bláznivými dětmi ale velmi trpí a marně se pokouší najít nový smysl života.

lit

To Stina Marie svůj domov má. Žije s rodiči a s dědečkem na statku jménem Kapela. Chovají ovce, a jak se zdá, jejich život je poklidný a spokojený. Ovšem nic netrvá věčně. Ovce jedné noci zardousí vlk, a když se pro ně Stina Marie vydá do podzemí, aby je přivedla zpátky na svět, tamní skřítkové ji zajmou. Díky jejich kouzlům dívka ztratí paměť a zdá se, že v šedivé říši zůstane nadosmrti.

Nelehkou bitvu má před sebou také Nils – smrtelně nemocný chlapec z posledního příběhu. Jak asi dopadne jeho boj s nemocí? Podaří se mu zvítězit a vrátit se zpět do života?

Jižní louka je kniha o tom, že všechno, co se v našem životě děje, má nějaký smysl, na který dřív nebo později přijdeme. Je to kniha o tom, že každá překonaná překážka nás posílí a posune dál. Je to kniha o tom, co všechno dokáže láska a lidské odhodlání. Astrid Lindgrenová zkrátka opět nezklamala. Využila svůj talent a letité spisovatelské zkušenosti a stvořila nádhernou knihu, která (jakkoliv se může zdát depresivní) má v sobě neobyčejně uklidňující poselství. Za zmínku určitě také stojí doprovodné ilustrace Mariny Richterové. Většina z nich je černobílá a knihu velmi vhodně doplňuje.

Jižní louku určitě ocení nejen větší čtenáři, ale především jejich rodiče, kteří v ní možná najdou odpovědi na některé své otázky.

Název: Jižní louka
Autor: Astrid Lindgrenová
Přeložila: Jarka Vrbová
Ilustrace: Marina Richterová
Vydáno: 2012
Počet stran: 94
Vydalo nakladatelství: Albatros
Hodnocení: 90 %


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Kapelník Fleretu: „Když s námi zpívá 25-tisícový dav, kam se na nás hrabou Alexandrovci.“

fleret zdenek hrachovyFolková skupina Fleret, která nedá dopustit na valašskou krajinu, je populární nejen na Moravě. Jejím velmi důležitým článkem byla „královna lidové písně“ Jarmila Šuláková. Nejen o ní si s námi povídal kap...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Sinón – dechberoucí a nervydrásající

sinon perexDan T. Sehlberg se ke konci minulého roku představil českým čtenářům se svou prvotinou Mona, která pojednávala o prvním biologickém počítačovém viru – tedy takovém viru, který lze z počítače přenést na člověka. V pokračování jde švédský autor ...


Literatura

Nevěsta ve sněhu

NevestaVeSnehu perexI policejní vyšetřovatelé mají svůj soukromý život. Robert Marthaler, hlavní komisař ve frankfurtské kriminálce má neustále spory se svým nadřízeným Herrmannem a také nevyjasněný vztah se svou příte...

Divadlo

Balet Luskáčik okúzlil návštevníkov

lusk 200V Dome umenia v Piešťanoch sa 22. novembra predstavil hrou Luskáčik Svetoznámy Kyjevský City balet v  hudobnom podaní Piotra Iľjiča Čajkovskija.

...

Film

Hvězdná pěchota

Pechota 200Sci-fi akční thriller Hvězdná pěchota (1997) je film o nepříliš vzdálené budoucnosti. Na planetě Zemi panuje jakýsi Federální režim a má problém s mimozemskými brouky. Co vypadá jako tradiční americká slátanina, je ve skutečnosti ...