Petr Šrámek představuje všem, kdo mají rádi poezii a rádi nahlížejí do minulosti, verše literátů 19. století. Některé dobře známe – však jsme se s jejich díly potýkali od základní školy –, o jiných jsme možná kdesi cosi zaslechli a některé neznáme vůbec. A tyto střípky poezie autorů různého zaměření i nálad poskládal editor do pestrého celku.
Celku, jehož systém je ojedinělý a nevídaný. Petr Šrámek se inspiroval hrou zvanou drápky a poskládal verše a jejich autory do několika oddílů s tím, že u každé stránky najdeme odkazy na stránky jiné, obsahově však velmi blízké. Můžeme stejně jako ve hře skládat podle čísel nové a nové sestavy. Na každé stránce kromě čísel se objevují slova – další klíč ke čtení souboru. Tím máme možnosti tři – otevřít knihu, začít pěkně první stranou a skončit tiráží. Nebo můžeme využít nabídky editora a postupovat podle čísel nebo klíčových slov, které na nás vykukují z každého růžku. Tím si poskládáme jiný pohled – jiný tvar – tím si vytvoříme vlastní krasohled. Jenže možností je víc, takže můžeme najít i vlastní systém. K němu nám mohou pomoci třeba ilustrace Chrudoše Valouška – můžeme nejdřív se probrat stránkami podbarvenými, či hledat určitý motiv. Možností je mnoho – každý nechť si zvolí ten svůj!
Já jsem se držela postupu od začátku do konce, obdivovala působivé ilustrace a kochala se básněmi, které jsem buď pozapomněla, znala jich jen kousek či neznala vůbec. Třeba taková báseň Hra na vojáky se jistě vybaví každému, jakmile zaslechne první slova:
Tluče bubeníček, tluče na buben…
Určitě si každý z nás myslí, že nemá autora, že jde o lidovou slovesnost. A vida, má! A také má spoustu slok, o kterých jsme, myslím, mnozí nevěděli a všichni končili u:
Hola, hura, hej,
nikdo nemeškej!
…poté co jsme si vzaly flinty a bodáky. Ale že ještě můžeme vzít ručnice a šavlice, no nevím, nevím, kdo to tušil.
Petr Šrámek se zaměřil na méně známá díla, vyhledal a vyslídil to, co se v podobných sbornících málokdy uvádí, nebo spíš většinou neuvádí. Dal knize neotřelý systém a ještě ho doplnil několika rejstříky – a ty zase napoví, kterak knihou listovat. V závěru knihy seřadil autory podle abecedy, podle roku narození, podle místa narození a básně podle začátků a podle počtu veršů. Teprve po těchto podrobných přehledech vytvořil klasický obsah v podobě, na kterou jsme obyčejně uvyklí.
Na začátku sborníku ještě najdeme velmi působivé úvodní slovo. Tuto část mnohý z nás přeskakuje. Dobře to známe: úvody se nečtou! Doporučuji – v tomto případě úvod nevynechejme. Mnohé nám ozřejmí, spoustu vysvětlí a trošku navede, jak postupovat dál. Po jeho přečtení pochopíme, že všichni jsme dětmi 19. století – velcí, prostřední i malí. A je dobré nahlédnout do minulosti – lépe se chápe přítomnost a nahlíží budoucnost. Třeba i přes verše těch, kteří tu byli před námi.
Hrábky drápky odpadky je sborník patřící k nejvýznamnějším počinům posledních let. Opravdu si zaslouží pozornost čtenářů i odborníků. Rozhodně by neměl zůstávat osamocen na polici v knihovně. Jeho místo je na stole, při ruce čtenáři – pro chvilky, kdy je potřeba nechat odpočinout mysl a zažít něco krásného, kochat se netradičním krasohledem.
Hrábky drápky odpadky. Krasohled české poezie pro děti 19. století
Editor: Petr Šrámek
Ilustrace: Chrudoš Valoušek
Vydáno: 2012
Stran: 304
Vydalo nakladatelství: Albatros
Hodnocení: 99 %
Zdroj foto: albatrosmedia.cz.
< Předchozí | Další > |
---|