Megahrozby
Banner

Megahrozby

Tisk

megahrozby perex"Tíhneme k opakování stejných chyb." "Nikdo by neměl předstírat, že zná odpověď na tak složitý problém, jako je řízení hospodářské politiky", říká Nouriel Roubini, autor, jehož kritici posměšně nazývali "pan Katastrofa".

 

 

Koncem září vychází v nakladatelství LEDA Roubiniho nejnovější kniha Megahrozby - Deset nebezpečí, kterým čelí lidstvo v 21. století, a jak je překonat. Aktuální dílo, v originále publikované koncem roku 2022, reflektuje světovou situaci včetně covidu a války na Ukrajině očima ekonoma.

Autor si všímá hrozeb, které vyplývají ze zadluženosti západních zemí a jejich finanční nestability, selhání soukromého i veřejného sektoru, sporné demografické politiky ovlivněné migrací. Rozebírá potenciální geopolitické, technologické a environmentální katastrofy. Klade si otázku, jak vše ovlivní umělá inteligence, a zda je hrozbou nebo příležitostí. Máme se připravit na neobyvatelnou planetu nebo přijde nová studená válka? A čeká nás pochmurný osud nebo lze tyto katastrofy odvrátit?

O autorovi

Nouriel Roubini (1958) je americký ekonom íránského původu narozený v Turecku. Vyrostl v Miláně, kde vystudoval ekonomii. Ve studiích pokračoval na Harvardu, učil na univerzitě v Yale, pracoval pro Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, FED a izraelskou centrální banku. Stal se mediálně známým, když předpověděl americkou hypoteční krizi z roku 2007 a následnou globální ekonomickou krizi. V roce 2009 ho časopis Foreign Policy označil za čtvrtého nejvlivnějšího intelektuála světa.

Politika versus ekonomika

Kniha vychází v edici Agora, která se zaměřuje na polemická díla. Autorova síla je v teoretických znalostech ekonomie a v tvrdých datech z historie i současnosti americké, evropské i ostatních světových ekonomik. Tam, kde přidává svůj ideologický pohled, sám bývá řazen k neokeynesiánské škole, by s ním bylo možné někdy polemizovat.

Megahrozby krest

Foto ze křtu knihy, stojící ředitel nakladatelství dr. Rudolf  Červenka, sedící host vpředu Benjamin Kuras

Roubini v této práci vhodně kombinuje ekonomickou teorii s historickou analýzou notoricky známých i (českému čtenáři) téměř neznámých příkladů, ze kterých bychom si měli vzít ponaučení. Předností knihy je vysoká odbornost, která ale vůbec nevylučuje srozumitelnost i pro čtenáře, který není ekonomem. K dobré čtivosti knihy výraznou měrou přispěl i skvělý, vytříbený překlad Aleše Valenty.

Knihu vysoce ocenil Nicholas Taleb, autor Černé labutě: "Roubini lehce proniká do nejzávažnějších problémů... Tak výstižný a přiléhavý popis světové politicko-ekonomické situace jsem jinde nenašel." Posuďte sami.

Z knihy:

"Vlády, které se nedokáží postarat o své obyvatelstvo, dlouho nepřežijí. Chaos vytváří prostor pro prázdné sliby autoritativních politiků, vyzbrojených populistickými slogany a dobrovolnickými bojůvkami."

"Dospěli jsme na pokraj dluhového supercyklu. Uvolněná monetární a fiskální politika nyní přivolává katastrofu." "Připravte se na stagflaci." "Říkejme nadcházející krizi velká stagflační dluhová krize." "Očekávejme chaos a finanční nestabilitu v době, kdy probíhá znehodnocování měn..., kdy se Evropská měnová unie nakonec zhroutí,... a dolar se ocitá pod stále větším tlakem."

"Nazývejte mě svéhlavým opozičníkem, ale jakmile slyším prohlašovat prominentní odborníky 'poslyšte, tak to není', moje obavy se jen prohloubí."

Agora je místo k diskusi

Stanou se Megahrozby stejným megahitem edice Agora, jako byly v minulých letech nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost autorů, namátkou vybírám, Douglas Murray, Yoram Hazony, Robert Kotzian, Aleš Valenta, Christopher Caldwell?

Nouriel Roubini v knize Megahrozby popisuje celkem 10 nebezpečí, kterým jako lidstvo čelíme ve 21. století, a přináší 2 různé scénáře jejich řešení. Nemusíme s autorem ve všem souhlasit, ale zamysleme se, jaké řešení zvolit.

megahrozby
Megahrozby - Deset nebezpečí, kterým čelí lidstvo v 21. století, a jak je překonat (Megathreads - Ten Dangerous Trends that Imperil our Future, and how to Survive them)
Autor: Nouriel Roubini
Překlad: Aleš Valenta
Žánr: Literatura faktu, ekonomie, politika
Nakladatelství: LEDA, spol. s r. o., edice Agora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 424

Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: Nakladatelství LEDA
https://leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=948
ISBN:978-80-7335-881-5


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dana Makrlíková: „Zahrada je radost, ne nadarmo psychiatři léčí psychické nemoci zahradnickou prací.“

dana200Dana Makrlíková (*1975) se narodila v Jablonci nad Nisou. Vystudovala Technickou univerzitu v Liberci a Českou zemědělskou univerzitu v Praze. V médiích se pohybuje od roku 1993. Působila na Nově, v České televizi a na Primě, kde moderovala Zpravodajský den...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Jak dlouho můžete žít jako duch?

arto uvodkaNa český trh dorazila další z novel v současnosti nejprodávanějšího finského spisovatele Arta Paasilinny. Jak už napovídá název Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude, tentokrát nebudeme svědky příběhu, ve kterém se objevuje zvíře jako hlav...


Literatura

Jde to i bez pšenice!

Zivot bez psenice perexVe své knize Život bez pšenice odhaluje autor řadu skutečností týkající se škodlivosti pšenice na lidský organismus. Zní vám to jako nesmysl? Začtěte se a zjistíte, že to dává nejen smysl, ale že to velice rychle pocítíte ...

Divadlo

Zlínské divadlo čekají dvě kulturní neděle

 

divadlo zlin 200Městské divadlo Zlín má stále zavřeno, ale čekají je dvě neděle s divadlem, alespoň ve formě audio a online.

...

Film

Pečlivě dávkovaná smrt
ImageVálečné drama ze současného divokého východu vypráví přímočarý akční příběh o tom, jak speciální francouzské komando zachraňuje odvážnou novinářku Elsu ze spárů teroristických únosců. Překvapivě snadná záchrana z vězení s...