Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Tisk

Kdyz se stiny natahuji perexAurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

 

Zatímco Eva stojí nohama pevně na zemi a je odhodlaná někdy v budoucnosti znovu žít normální život a být šťastná, Aurora utíká do vlastního světa plného pestrobarevných draků. Snaží se bojovat, odpustit, pochopit a být pochopená, avšak nese si hluboké jizvy, které ji brání někam zapadnout. Jak moc určující je, v jaké rodině se narodíme? Jak moc může omezovat víra?

Kniha na motivy skutečných událostí

Autorkou knihy Stíny se natahují, která vyšla v Nakladatelství Knihy s úsměvem, je Jasmina Petlach. Kniha byla inspirována válkou v Bosně a Hercegovině a většina popsaných událostí se skutečně stala. Jsou to zážitky lidí, kteří touto válkou prošli. V příběhu však konkrétní strany účastníků konfliktu nejsou pojmenovány, protože tento příběh se mohl odehrát kdekoliv. A všechny oběti války zažívají to samé.

Lidé v knize tak uctívají tři různé draky a dělí se na skupiny podle toho, kterému z nich dávají přednost. No a jednoho dne se jedna ze skupin rozhodne, že si vybojuje nadvládu, čímž rozpoutá válku, která dramaticky změní životy hrdinek.

Válečné utrpění a bohatá symbolika

Autenticita textu dokazuje, že autorka píše o tématu, které je jí důvěrně známé. Myšlenky a pocity postav, jejich rozhodnutí a vývoj – to všechno je vykresleno tak, že se vám příběh při čtení bude odvíjet přímo před očima. Zatímco Evino vyprávění se odehrává výhradně v minulosti, Aurora kromě válečných zážitků nabídne i pohled do současnosti, kdy pořád bojuje se stíny, které ji pronásledují. Válečné utrpení je popsáno surově a bez příkras. To samé platí i o životě poznamenaném těžkým traumatem. Je šokující, jak se lidé kvůli nějaké ideologii dokážou obrátit proti těm, s nimiž se přátelili, jak se kvůli domnělé nadřazenosti dokážou změnit v monstra.

Kniha zaujme i díky bohaté symbolice. Utrpění se střídá s kouzelnými příběhy o dracích plnými metafor. Tyto dvě složky vytváří působivý a neotřelý kontrast, který podtrhává pointu příběhu. Důležitou roli hrají i samotné stíny. Konec je netypický, nečekaný a krutě realistický. Takový, jaký se odváží napsat jen málo spisovatelů. Celkově se tedy jedná o emočně náročné čtení s nadčasovým poselstvím o potřebě respektu a tolerance a o zbytečnosti válek. Protože v nich nejsou vítězové. Jen poražení.

Kdyz se stiny natahuji

KDYŽ SE STÍNY NATAHUJÍ
Autorka: Jasmina Petlach
Fotografie: Lukáš Kylar
Vydáno: Knihy s úsměvem, 2022
Počet stran: 208

Hodnocení: 90 %

www.knihysusmevem.cz/beletrie/jasmina-petlach--kdyz-se-stiny-natahuji/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf Jaroslav Kučera: „Fotky jsem vystavovat samozřejmě nemohl, jejich skrytý význam by prokouknul i blbý komunista.“

fotokucera 4Sice už není listopad, který jsme zde, na Kultuře21, označili měsícem fotografie, ale na zajímavé čtení není nikdy pozdě. Pojďte s námi tedy nyní nakouknout za objektiv panu inženýrovi Jaroslavu Kučerovi a přečíst si o jeho zkušenostech. 

...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Dokonalá kniha? Dokonalé stopy!

dokonale stopy 200V květnu vyšla v nakladatelství Plus neobyčejná kniha Dokonalé stopy od autorky Helen Fieldsové. Máme štěstí, že se jedná o první díl série Inspektor Luc Callanach, která nám představí dvojici vyšetřovatelů - krasavce Luca Callan...


Literatura

Z čeho se zpovídá kacíř?

Scruton200Ne bezdůvodně svou knížku Roger Scruton nazval „Kacířova zpověď“. Jde skutečně o intimní vyznání toho, koho pro jeho názory většinou považovali za nepohodlného.

 

...

Divadlo

Příliš drahý jed. Švandovo divadlo uvede hru o smrti agenta Litviněnka

Prilis drahy jed 200Příliš drahý jed, inscenaci o případu otravy Alexandra Litviněnka, agenta ruských i britských tajných služeb, uvede 6. listopadu ve Velkém sále pražské Švandovo divadlo. Hra britské dramatičky Lucy Prebble na motivy knihy Luka H...

Film

Jupiter vychází do problémů

jupiter 200Film Jupiter vychází (2015) je velmi povedený mix ze světa sci-fi. Kromě toho, že se zde pořád něco děje a divák se nenudí ani na chvíli, je v hlavní roli navíc ženská hrdinka (Mila Kunis), která tenhle svět chápe po svém.