Jaké to je, když začne růst les v domě

Jaké to je, když začne růst les v domě

Tisk

les-v-dome perexŘíkáte, že mám být šťastná. Říkáte, že se to musím naučit. Říkáte, že si štěstí zasloužím. Tak já vám o sobě něco povím. Tyto čtyři krátké věty tvoří motto knihy Les v domě, jejíž autorkou je Alena Mornštajnová. Vypravěčkou silného osobního příběhu je dívka, jíž odmala říkají cácora a které se štěstí vyhýbá opravdu velkým obloukem. Je vůbec možné věřit tomu, o čem se rozhodla otevřeně hovořit? Kde se bere její přesvědčení, že si štěstí nezaslouží?

Hned s první stránkou se ocitnete v pochmurném prostředí, v němž hlavní hrdinka vyrůstá, a potkáte se s dalšími stěžejními postavami, z nichž nejsympatičtěji se paradoxně jeví cácořin nevlastní táta. Sílu příběhu podtrhuje barvité líčení rodinné, sociální i společenské situace, podrobné vykreslení povah všech zúčastněných a zdařile zvládnuté dialogy i cácořin vnitřní monolog.

Hrozba přichází z lesa, který je blíž, než se původně zdálo

Nejdřív se zdá, že nebezpečí přijde zvenčí, protože „všude kolem je les, ve kterém se skrývá cosi hrozivého“. Postupně ale začíná být stále jasnější, že les se nekontrolovaně rozrůstá přímo v domě. Jeho obyvatelé však nemají vůli (anebo sílu) tento stav změnit, dokonce lesu pomáhají. A to je ještě děsivější.

Neříkala jsem ti snad milionkrát, ať si dáváš pozor na jazyk? Nekřičela. Jednotlivá slova vyslovovala, jako kdyby je dosekávala sekerou. „Skončíš v dětským domově, je ti to jasný? A můžeš si za to sama!“ Dosavadní strach usazený v mém břiše chlamstl po jejích slovech a žilami se mi rozběhl do celého těla. Roztřásla jsem se a vzlykla: „Já nechci do domova.“ „Na to se tě nikdo ptát nebude, protože holky, co vykládají takový věci, tam posílají“…Máma mě vzala za ramena a zatřásla se mnou, jako kdybych byla porouchaná hračka a ona se mě pokoušela opravit a doufala, že třesením zapadnou součástky na správné místo. „Odteď nikomu ani slovo, rozumíš? Budeš mlčet. Jestli někomu řekneš jedno jediný slovo, osobně tě do toho děcáku odvezu.“

Když se kácí les, lítají třísky?

Na stránkách vydavatelství Host jsem u titulu Les v domě našla tento komentář spisovatelky Aleny Mornštajnové: „Chtěla jsem napsat knihu o tom, jak těžké je někdy rozpoznat pravdu od lži, jak nesnadné je postavit se zlu, o tom, jak některé volby, které se přihlížejícím můžou zdát jednoduché, jsou nečitelné a nepřekonatelné pro člověka, který je ve středu dění. Chtěla jsem si sama pro sebe objasnit, proč k takovým věcem dochází a proč je těžké jim čelit.“

Myslím, že uvedenou problematiku autorka v knize dokonale zpracovala a otevřela tak čtenářům širší obzor k objektivnějšímu posouzení podobných společenských a sociálních jevů.   

les-v-dome

Les v domě
Autor: Alena Mornštajnová
Nakladatelství: Host
Vydáno: 2023
Žánr: román
Počet stran: 301

Hodnocení: 88 %

www.hostbrno.cz/les-v-dome/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tomáš Savka: „Oslavit si umím každý den, když chci“

Savka200Zpěvák Tomáš Savka se proslavil díky účasti v talentové show Česko hledá Superstar a nyní slaví 30 let. U této příležitosti vyráží na swingové turné, o kterém v tomto rozhovoru prozradil více.

...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Proměny slovenského filmu
ImageČas od času vypadne z univerzit sborník textů věnovaných dokonce i pohyblivým obrázkům. Bohužel se jedná o publikace obtížně sehnatelné, vydavatelé zřejmě nepočítají s tím, že by jejich práce mohly zaj...

Literatura

„Kreativitu vyčerpat nemůžete. Čím více jí vyčerpáte, tím více jí máte.“

inspir200Tak znie citát americkej spisovateľky Mayi Angelou, ktorý nájdeme v tejto knižnej novinke, ďalšej zo série omaľovánky pre dospelých. Protistresové omaľovánky pre dospelých sú dnes veľmi populárne. Každé väčšie kníhkupectvo má špeciálne miesto vyhraden...

Divadlo

Pan Polštář sice nezahřeje, ale rozhodně nenudí

polstar200Na policejní vyšetřovnu je dovlečen spisovatel, který si myslí, že důvodem je obsah jeho povídek, ve kterých se pravděpodobně provinil proti hlubokému totalitnímu režimu, a je připraven přiznat cokoliv, jen aby jeho povídky zůstaly nedotčené. Pravda...

Film

Přes prsty nabídne víc než jen pěkné zadky

Přes prsty 1Do kin před několika dny vstoupila letní komedie Přes prsty, která svým sportovním zaměřením vlastně může tak trochu připomínat Ženy v běhu. Dokáže se jim ovšem vyrovnat?

...