Kov: metal je víra i zákon

Kov: metal je víra i zákon

Tisk

kov200Jako fanoušek metalové hudby jsem si jednoduše nemohla nechat ujít knihu Kov od Karla Veselého, která vyšla v říjnu pod hlavičkou nakladatelství Listen. Hádám, že naláká fandy tvrdší hudby a podporovatele české moderní scény. Ochutnáte Kov taky?

 


Kdo je Karel Veselý?

Nezávislý publicista, spolupracovník Aktuálně.cz, časopisů HisVoice, Nový prostor, A2 a hudební redakce Český rozhlas Rádio Wave. V roce 2001 absolvoval Filosofickou fakultu Masarykovy univerzity (obory anglický jazyk – filosofie). Napsal knihy Hudba ohně (2010) a Bomba Funk (2017).

Svět podle metalu

Je Kov příběh o kapele a o dospívání? Ano. Dá se zařadit i mezi knihy, kde protagonista nachází rozčarování z konformního života a hledá sám sebe. Také ho nejedni mohou považovat za dystopický román. Záleží na úhlu pohledu, na míře očekávání a na tom, co pro vás hudba znamená.

Parta kamarádů – ve složení Satan kytara, Evil zpěv a kytara, Komanč bicí, Pakoš kytara a náš vypravěč Nikdo basa – zformuje kapelu a rozhodnou se hrát ryčný metal po vzoru jejich model, namátkou vzpomenu Napalm Death, Carsass, Mayhem. Seznamují se s drogami, následují krádeže a vandalství a pak se jejich společný příběh přetrhne. Náš hrdina má problém s drogami, ale dokáže se z toho dostat a naskakuje do dalšího kolotoče jménem manželství, rodičovství. I odtud po nějakém čase utíká. Svět se mění a z metalu se stává ideologie, víra i zákon. Je to však dobře, stal se svět pod nadvládou metalu dokonalým?

Linie, přesahy, muzika

Co se mi na příběhu líbí je to, že na vás dýchá fanouškovství autora a jeho zápal pro věc, tedy hudbu. Dokázal přesně popsat pocity kluka, mladíka, muže, který chce vystoupit ze systému maloměšťáctví a žít si po svém. Nechce, aby se z unikátního stal unikonformním.

Co mě moc nezaujalo, kromě odfláklé obálky, je linie budoucnosti, kde se žije podle sociálních kreditů. Vypravování kolísá na přeskáčku mezi lety 1981 a 2041 a při čtení to působí zajímavě, občas ale i zmateně a zmatečně. Taky se střídají některé až filozofické pasáže s něčím plochým až naivním.

Každopádně, pokud žijete hudbou, což je můj případ, tak vám knihu vřele doporučuji a věřím, že si z ní vezmete to, co potřebujete, to, co zaujme a to, co je metal.

kov

Název: Kov
Autor: Karel Veselý
Žánr: román
Nakladatelství: Listen
Rok vydání: 2022, pevná vazba
Počet stran: 216
Hodnocení: 75 %

Odkaz: https://www.euromedia.cz/kov/kniha/14837/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

dagmar200Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Oxfordská detektivka: V temnotě

v temnote 200Nadějná britská autorka Cara Hunterová si přede dvěma lety vydobyla renomé debutem Někdo blízký a v dubnu jsme pod značkovou lodí nakladatelství Host mohli začíst do druhého dílu série, s úsečným názvem V temnotě.

...

Literatura

Chuť na hřích s příchutí APOKALYPSY

Cernucka Chut na hrich 200Mám ráda detektivky. Opravdu. Líbí se mi i české krimipříběhy, které někteří čtenáři odmítají. Proto jsem nahlédla do edice Původní česká detektivka nakladatelství Moba a vybrala si dva tituly Veroniky Černuck...

Divadlo

Fringe festival mluví anglicky, ale oslovit dokáže každého

alt Fringe festival, který probíhá v těchto dnech na Malé Straně v Praze, je všechno, jen ne ”okrajová”, ”druhotná” záležitost, jak by se ostatně dal přeložit jeho název z angličtiny. Mladá a bohužel prozatím málo známá divadeln...

Film

Fichtelberg vypráví příběh mladého rytíře

Fichtelberg nataceni 00Do konce října natáčí režisér Šimon Koudela podle vlastního námětu a scénáře film Fichtelberg. Vypráví příběh mladého rytíře – sirotka, který se hnán touhou po lásce a uznání vydává na cestu, odkryje kriminální k...