Za mě kniha roku 2022: Šepot z lesa

Za mě kniha roku 2022: Šepot z lesa

Tisk

sepot z lesa200V srpnu 2022 vyšel debutový mysteriózní román Šepot z lesa mladé autorce Kateřině Surmanové. Již obálka nás varuje, že mezi stromy číhá zlo… a přiznávám, že tajemný les a jeho tajemství vás budou strašit ještě chvíli po přečtení tohoto majstrštyku!

 

 

King po česku?

Kateřina Koutníková Surmanová (* 1984) je česká novinářka a spisovatelka. V současné době pracuje jako vedoucí redaktorka domácí rubriky mediálního domu Economia a.s. Absolvovala obor mediální studia na Univerzitě Palackého v Olomouci a vystudovala také teorii a dějiny dramatických umění. Působí příležitostně jako dramaturgyně filmových festivalů a televizní scénáristka. Většinu života se však věnuje práci novinářky a redaktorky.

Tenhle les má prohnilé kořeny...

Investigativní novinář Petr se po rozvodu vrací z Prahy do rodné vísky v Orlických horách, aby dal do kupy dům po matce. Potkává staré známé a jak se vynořují lidé z masa a kostí z jeho minulosti, objevují se i vzpomínky na jeho nejlepšího kamaráda Vojtu, který před dvaceti lety záhadně zmizel. Zjišťuje, že Vojta nebyl jediný, kdo se v okolí ztratil. Postupem času začíná mít pocit, že se s ním chce kamarád spojit. Vyšetřování ho zanese do míst, kde není radno pobývat v noci sám...

Doporučuju číst v noci

Na prvotinu, která čítá cca 470 stran, příběh uteče jako voda, ani nevíte jak. Něco vás prostě nutí otáčet stránky jako o život a zjistit pravdu. Bude to jistě zásluha autorky, jejíž slovní zásoba i nezvyklé slovní obraty vyšperkovaly netradiční námět k dokonalosti.

Pohrála si a zvládla využít génia loci Orlických hor, přidala k tomu místní zvyky a tradice, vztahy mezi vesničany, kde o sobě všichni hodně vědí a přidala tíživou atmosféru a dala tak vzniknout příběhu, který hýří emocemi a tím tak připomíná tvorbu Stephena Kinga, či jak jsem se dočetla třeba Jozefa Kariky.

Závěr vyprávění může jednoho zklamat. Zjištění, jak to vlastně bylo a uzavření příběhu, si myslím, že jedněm čtenářům sedne, druzí budou zklamáni. Já se závěrem problém nemám, naopak si myslím, že bychom měli ocenit, že i u nás vznikají knihy takového žánru a úrovně.

Doufám, že knize dáte šanci a nenecháte se odradit delší stopáží – za mě je to plus. Pokud ne, tak společně můžeme vyhlížet druhý román autorky, knihu Zvedá se vítr (vyjde v září a bude mít asi 280 stran).

sepot z lesa

Název: Šepot z lesa
Autor: Kateřina Surmanová
Žánr: thriller, horor
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2022, brožovaná vazba
Počet stran: 482
Hodnocení: 100 %

Odkaz: https://www.euromedia.cz/sepot-z-lesa/kniha/15017/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

5. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

5 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Jan van Helsing: Kdo se bojí Smrti?

helsingBudí úžas i pochybnosti. V této knize se každou stránkou stavíte svému strachu, který se pomalu rozpouští v uchvácení informacemi, které se dozvídáte. S něčím budete souznit, s něčím nikoliv – poměr bude mít každý jiný podle svého přesvědčení i životních zkušeností.

...

Literatura

Sága o Thorgalovi pokračuje! Thorgal 13: Mezi zemí a světlem


thorgal13 perexDíky nakladatelství Egmont si můžeme užít legendární evropský komiks v českém jazyce. Thorgal s pořadovým číslem 13 nese název Mezí zemí a světlem a na 48 stránkách nám nabídne napínavý boj o život.

Divadlo

Přímý přenos derniéry představení Dejvického divadla Ucpanej systém uvidí fanoušci v kinech po celé ČR

ucpanej system200Nedosažitelné Dejvické divadlo mohou 19. dubna navštívit všichni, komu unikl boj o vstupenky na inscenaci tohoto legendárního a hereckými hvězdami protkaného souboru. Derniéra Ucpanýho systému, kde hlavní roli Boha ztvárňuje oblíbený Iv...

Film

Financování filmu jako aspekt kulturní politiky

financovani filmu perexPetra Bilíka, profesně spjatého s olomouckou univerzitou, si vybavíme hlavně jako autora cenné monografie Ladislava Helga, jednoho z „prokletých“ tvůrců ze 60. let, jenž se po letech zákazů už nikdy nevrátil k aktivní...