Když se z kočky stane myš: Na mě si nepřijdou

Když se z kočky stane myš: Na mě si nepřijdou

Tisk

na me si neprijdou200V srpnu 2022 vydalo nakladatelství Kalibr vydatnou debutovou knihu Na mě si nepřijdou americké spisovatelky Very Kurian. Příběh dospívající psychopatky Chloe rozhodně stojí za přečtení i díky mistrně zvládnutému popisu psychologie lidí, jejichž mysl je prostě jiná.

 


Debutová autorka

Vera Kurian je spisovatelka a vědkyně se sídlem ve Washingtonu DC. Její debutový román Na mě si nepřijdou vyšel v září 2021. V ČR vyšel v srpnu 2022. Kurian má doktorát ze sociální psychologie, kde studovala meziskupinové vztahy, ideologii a kvantitativní metody. Nepravidelně bloguje o psaní, hororech a popkultuře. Baví ji existencialismus a štěňata.

Naláká vás anotace?

Myslíte si, že je Chloe úplně normální holka? Není. Je to psychopatka. Chloe je v prváku na univerzitě a mezi její koníčky patří jóga, večírky a plánování vraždy kamaráda z dětství, který jí neodpustitelně ublížil. Je také součástí speciální klinické studie, která zkoumá její chování. Chloe totiž nerozumí emocím jako vina nebo strach. Když je jednoho dne jeden z účastníků výzkumu nalezen mrtvý, začíná nebezpečná hra na kočku a na myš. Chloe, která ještě před chvílí byla lovcem, se najednou stává kořistí. Aby dokázala identifikovat vraha, musí se rozhodnout, komu věřit. Ale dá se věřit psychopatům?

Prvotřídní studentka. Prvotřídní psychopatka

Začínáme pěkně zostra, vypravěčkou je sama protagonistka a ta se s ničím a nikým nepáře a dokáže se uzpůsobit tomu, co z ní lidé kolem chtějí mít, nebo co od ní chtějí slyšet. Dokonalý andílek. Avšak s ďáblem v těle. Inteligentní, bez emocí, zato s pevně daným cílem – zabít dávného kamaráda Willa. Vypravování působí svižně a zrcadlí náladu i rozpoložení hlavní hrdinky a díky klinické studii o psychopatech a následné smrti jednoho ze studentů i napínavě. Zvládnou si psychopaté věřit? A kdo je v této hře o život vlastně kočka a kdo myš?

Račte se začíst

Nalákala mě vychytaná obálka i poněkud zvláštní anotace, vždyť kdy se z psychopatické studentky, která plánuje zavraždit dávného známého, stane naopak člověk, který je v tísni a bojuje o přežití? Musím přiznat, že zklamaná jsem nebyla. Jistě, příběh je nereálný a místy přitažený za vlasy, ale proto čteme, ne? Abychom prozkoumali neznámé, užili si příběh a u toho si odpočinuli. A kniha Na mě si nepřijdou splňuje tato kritéria na jedničku.

na me si neprijdou

Název: Na mě si nepřijdou
Autor: Vera Kurian
Původní název: Never Saw Me Coming (2021)
Žánr: světová literatura
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2022, brožovaná vazba
Počet stran: 424
Hodnocení: 85 %

Odkaz: https://www.euromedia.cz/na-me-si-neprijdou/kniha/14425/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nejvíc si odpočinu při dlouhé koupeli ve vaně, říká básník Robert Wudy

robert200Je sympatický a sečtělý, ale také píše básně a organizuje akce v Knihovně na Vinohradech, kde pracuje. Přitom jeho zájmy jsou poměrně široké, což dost možná napoví i následující rozhovor. Má také zajímavé a zvláštní jméno – Robert Wudy. Určitě o něm ješ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Encyklopedie technik přežití

encyklopedie technik preziti 200V srpnu vyšla u nakladatelství universum encyklopedie pro každého zálesáka, vojáka či dobrodruha Encyklopedie technik přežití. Že jde opravdu o vytuněný kousek dokazuje i fakt, že jde již o druhé vydání té...


Literatura

Bernadette von Dreien: Christina: Dvojčata zrozená jako světlo

Christina 200Příběh, který asi není pro každého. Maminky a lidé se zájmem o vyšší duchovno ale zaplesají. Tohle určitě zanechá hluboký emocionální čtenářský otisk.

...

Divadlo

Na podzim do divadla: Největší z pierotů

200divDivadla mají za sebou přípravy na další sezonu a díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Ojedinělou kombinaci činohry, šansonu a pantomimy nabídne říjnová premiéra Městského divadla Zlín Největší z pierotů.

...

Film

Společenské vědy a audiovize

spol vedy audiovize perexNás nynější svět ovládají audiovizuální média: skrze filmy, televizi, internet či počítačové hry si utváříme představu o současnosti a poměrech v ní. Jenže fungování těchto médií lze zkou...