Pročtené léto 2023: Tipy na knihy pro dospívající

Pročtené léto 2023: Tipy na knihy pro dospívající

Tisk

Mravenčí chůvaPročtené léto je letní projekt, který vás provede prázdninami. Na stránkách webu Mravenčí chůva můžete zdarma po registraci získat prázdninový deník, který vám pomůže uchovat ty nejkrásnější vzpomínky. Najdete v něm také ke každému týdnu tipy na knihy a aktivity, díky kterým na léto 2023 nezapomenete. Představíme vám tipy na nejzajímavější knížky pro teenagery a dospívající děti. 

Cíťa: Proč svět nutně potřebuje citlivé introvert(k)y

Originální autorská kniha Lenky Blažejové si klade za cíl přiblížit čtenářům a čtenářkám vnitřní svět citlivých a introvertních lidí a zároveň ukázat, jak a proč fungují ve vnějším světě. Autorka téma přibližuje pomocí vlastních vzpomínek, popisů svého prožívání, ale opírá se i o celou řadu odborných zdrojů. Jedna kapitola knihy je věnována slavným citlivým a introvertním lidem. Kniha je navíc velmi originálně zpracovaná –⁠ používá ručně psaný font, text a obraz spolu ladí a doplňují se. Knihu doplňuje i tzv. Senzitivní sešit, který může citlivým a introvertním lidem pomoci si uvědomit, co např. potřebují, když se cítí přehlcení nebo jaké jsou jejich silné a slabé stránky a jak s nimi pracovat.

Text: Lenka Blažejová
Ilustrace: Lenka Blažejová
Nakladatelství: Lenka Blažejová
Rok vydání: 2022
Počet stran: 184

Proč svět potřebuje citlivé introvertky

https://mravencichuva.cz/cita-proc-svet-nutne-potrebuje-citlive-introvertky/

Kam jsi zmizela?

Sedmadvacetiletá automechanička Lou prchá k tetě, dospívající Bea utíká z domova. Jejich náhodné setkání se stane pro obě velmi důležité. Tillie Walden nám o obou hrdinkách úsporným způsobem prozrazuje a naznačuje jejich tajemství, životní ztráty a zklamání. Obě, Lou a Bea, díky cestě, při které se sbližují a začínají si více a více důvěřovat, nacházejí jedna v druhé oporu. Tillie Walden si v tomto grafickém románu ověnčeném Cenou Willa Eisnera vypůjčuje některé prvky magického realismu. Jedním z hybatelů knihy se stává i nalezená kočka, žena, o které se téměř nic nedozvídáme, a hroziví muži, které hlavní hrdinky pronásledují. Walden kouzlí barvami, její kniha i díky nim působí jako snová.

Text: Tillie Waldenová
Ilustrace: Tillie Waldenová
Nakladatelství: Paseka
Rok vydání: 2023
Překlad: Lenka Bukovská
Počet stran: 320

Ocenění: Cena Willa Eisnera pro nejlepší grafický román
Originální název: Are you listening?
Vyšlo v nakladatelství: First Second

Kam jsi zmizela?

https://mravencichuva.cz/kam-jsi-zmizela/

Rekrut 244

Napínavá dystopie, ve které hlavní roli hraje teenager Jony a která se odehrává kolem roku 2055. Žje ve společnosti, která neuznává projevy blízkosti, řídí se nejrůznějšími nařízeními zajišťujícími bezpečnost, ale také loajalitu k tzv. Systému. Jonyho ale zdá se některé události zasáhnou a myšlenky, které se mu vtírají, ovlivňují právě jeho vztah k Systému. I přesto je nadále Systému oddaný, a dokonce je vybrán pro tajnou armádní misi. Román se výborně čte a přináší celou řadu otázek o vlivu technologií, ale především o svobodě a zodpovědnosti za okolní svět.

Text: František Tichý
Ilustrace: Stanislav Setinský
Nakladatelství: Baobab
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304

Rekrut 244

https://mravencichuva.cz/rekrut-244/

Na Seně

Prvotina mladičkého autora Vojtěcha Rauera zachycuje období dospívání. Parta čtrnáctiletých kluků, jejíž členové se obměňují, spolu poprvé ochutnává pivo, kouří cigarety. Jsou takto šťastní, protože zakouší zakázané, jsou spolu, ale zároveň prožívají bezstarostný čas. To se změní, když se poprvé porvou tak, že to musí škola řešit a má to neblahé důsledky, když se hlavní hrdina a vypravěč vydává na školní výlet bez svého nejlepšího kamaráda a zažije tam první momenty spojené se sexualitou, nebo když se připojí k jiné partě. Všechny tyto události na hraně pomalu proměňují jejich životy a překlápějí dětství v dospělost. Příběh končí tragédií. Velmi čtivě napsaný příběh by se mohl líbit všem dospívajícím podobně starých jako hlavní hrdinové.

Text: Vojtěch Rauer
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2021
Počet stran: 183

Na Seně

https://mravencichuva.cz/na-sene/

www.procteneleto.cz

https://www.kultura21.cz/cteni-pro-deti/25268-proctene-leto-pomuze-detem-uzit-si-leto-s-knihou-a-uchovat-si-sve-vzpominky-z-nej


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

TEREZA KOSTKOVÁ: K PLNOHODNOTNÉMU ŽENSTVÍ PATŘÍ MUŽ

Tereza Kostkova 200Krásnou herečku a moderátorku Terezu Kostkovou čeká náročný podzim – natáčení seriálu, moderování nového pořadu, představení v divadle. Na tiskovou konferenci FTV Prima v Mikulově dorazila odpočatá...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Konec nadějím a nová očekávání
ImageLenka Kalinová své vědecké dílo zasvětila průzkumu dějin "socialistického experimentu", jak nazvala komunistickou éru naší novodobé historie. Všímá si, jak mohutné vlny nadšení, ať již se jednalo o těsně poválečnou...

Literatura

Sbírka Srdce v nahotě odhaluje duši brněnské písničkářky

srdce v nahote2Mladá brněnská umělkyně Jenoféfa Beta nedávno představila svou křehkou poezii inspirovanou ženami ve sbírce Srdce v nahotě, kterou vydala pomocí crowdfundingu. Ilustrace vytvořila její kolegyně Eleanor Skurska.

 

...

Divadlo

Kouzelná, pohádková, strhující My fair lady

my-fair-lady 200Městské divadlo Zlín na konci předešlé sezóny představilo hudební komedii podle hry George Bernarda Swawa a filmu Gabriela Pascala Pygmalion - My fair lady. Nebyl to jednoduchý počin, protože většina zná zápletku nebo filmové zpracová...

Film

MILENCI Z OPAČNÝCH STRAN VÁLKY

spojenci200Robert Zemeckis má na svém kontě mnohem zdařilejší tituly (upozorním aspoň na Forresta Gumpa), nežli jsou nyní uvádění SPOJENCI. Snadno postřehneme, že v dramatické konstrukci povrchní, klišovitý příběh, sepsaný scenáristou Stevenem Knightem, nedo...