Rose pod palbou bojuje za svobodu

Rose pod palbou bojuje za svobodu

Tisk

rose200Nakladatelství CooBoo přináší především náctiletým čtenářkám další román americké spisovatelky Elizabeth Weinové Rose pod palbou, který se opět odehrává v období druhé světové války.

 

 

Osmnáctiletá Američanka Rose Justiceová, dcera majitele letecké školy a zkušená pilotka, se dobrovolně přihlásí do britských Pomocných leteckých sborů, jejichž úkolem je přepravovat letadla z továren na vojenské základny nebo z letišť do opravárenských dílen. Díky protekci svého strýce dostane v září 1944 za úkol přepravit několik osob do osvobozené Paříže. Když Rose letí zpátky sama do Anglie, je její spitfire obklíčen německými messerschmitty, kterými je donucena přistát v Německu, kde je bez soudu poslána do ženského koncentračního tábora Ravensbrück.

V děsivém vězení se Rose setkává s nezapomenutelnou skupinou žen – s Francouzkou, která před válkou psala uznávané detektivky a jejíž židovský manžel a tři synové byli nacisty zavražděni, se sedmnáctiletou Polkou Róžou, obětí hrůzných nacistických lékařských pokusů, nebo Ruskou Irinou, která lítala se sovětskou stíhačkou. V přátelství s těmito ženami hledá Rose naději a sílu na přežití, zejména poté, co odmítla pracovat v továrně na výrobu rozbušek do bomb. Bude jí to ale stačit, aby dokázala čelit tomu, co jí osud přichystal?

Román je rozdělený do tří částí, které popisují tři Roseiny životní etapy – život před uvězněním, živoření v koncentračním táboře a život po osvobození. Jednotlivé části nesou názvy Southampton, Ravensbrück, Norimberk. Kniha má formu deníkových zápisků a poznámek, které si hlavní hrdinka zpětně zapsala do svého zápisníku vázaného v kůži. Významnou roli hrají i básně, které Rose složila a v nichž se pokusila zachytit své pocity i naděje. Velice symbolická a dojemná je báseň o šípkovém keři.

Tak jako se Roseiny básně mění z lehce patetických rýmovaček v niterní výpovědi, tak se i jejich autorka mění z trochu naivní a ztřeštěné dívky, která žije jen pro létání, v odhodlanou ženu, která se pere s nepřátelským světem i se svými démony. Závěrečná část, kdy se Rose vyrovnává s životem po koncentračním táboře a setkává se svými spoluvězeňkyněmi, je opravdu velmi silná a dojemná a představuje vrchol celého příběhu. Autorka velmi zdařile a citlivě popisuje psychické problémy, se kterými se lidé, kteří prošli peklem koncentráků, museli po osvobození potýkat.

Ke knize jsem přistupovala trochu s despektem: Američanka píše pro náctileté o koncentráku, to bude červená knihovna plná faktografických chyb, ale byla jsem velmi příjemně překvapená, neboť Elizabeth Weinová historii Ravensbrücku i osudy jeho vězeňkyň, zejména polských pokusných „králíků“ velitelů a dozorců, podrobně studovala a podle svých slov si o životě v Ravensbrücku nic nevymyslela, což je chvályhodné.

Autorce se tak v románu Rose pod palbou podařilo nenásilnou formou díky strhujícímu příběhu přiblížit mladým čtenářkám, kterým je tato young adult určena, dobu druhé světové války, nelidské podmínky a zvěrstva páchaná v německém koncentračním táboře Ravensbrück i cenu lidské svobody.

O autorce

Elizabeth Weinová se narodila v New Yorku, ale přestěhovala se do Londýna, když jí byly tři roky. Žila i na Jamajce, kam ji otec poslal studovat. Po rozvodu rodičů se s bratrem a sestrou vrátili zpátky do USA. Studovala mimo jiné na americké univerzitě Yale a také ve Filadelfii. Při svých studiích se seznámila se svým manželem Timem a odjeli spolu do Skotska, kde žijí dodnes. Svůj první román začala psát již v patnácti letech a od té doby píše historické příběhy pro mládež. Jejích prvních pět knih se odehrává v době krále Artuše.

Mezi její koníčky patří létání. Sama získala pilotní průkaz a tato její záliba se odrazila v další skupině jejích románů, do níž patří i Rose pod palbou (Rose uder Fire, 2013). V češtině dosud vyšel její román Krycí jméno Verity, taktéž z období druhé světové války (nakladatelství CooBoo, 2015).

 

Název: Rose pod palbou

Autor: Elizabeth Weinová

Překlad: Alžběta Kalinová

Žánr: historická young adult

Vydáno: 2016

Stran: 328

Vydalo nakladatelství: CooBoo ve společnosti Albatros Media

Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: albatrosmedia.cz

rose


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Zbyňka Šolcová: „Mám ráda pestrost a změny.“

zbynka solcova200Lidé si myslí, že harfenistky jsou romantičky ze starých časů. U Zbyňky Šolcové to neplatí. Nevyhýbá se uměleckým experimentům a fúzím s jinými žánry. Také se věnuje poezii a fotografování. Před nedávnem nahrála se so...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Můj rok 1958 aneb Ohlédnutí do minulosti

muj rok 200Dostali jsme se do roku, který končí osmičkou a nakladatelství BizBooks toho využilo a nejen pro ty, kteří letos oslaví 60 let, připravilo knihu Můj rok 1958. Pokračují tak v zajímavém nápadu, totiž Série Můj rok a musím uznat, že se jim to poved...


Literatura

Zajímavé příběhy písní

Pribehy pisni 200Tahle recenze na knihu Michala Bystrova Příběhy písní (díl třetí), se mi nepsala vůbec snadno. Na jedné straně velmi kvalitní obsah, na straně druhé ne zcela vydařená forma.

 

...

Divadlo

Na road-movie? Jedině se slušným člověkem!

slusny-clovek200Jízda životem, i tak bychom mohli nazvat novou inscenaci Švandova divadla. Martina Krátká napsala a zrežírovala novou hru pro smíchovské divadlo na motivy novely Karla Čapka Obyčejný život. Nachystejte si jízdenky, revizor vašeho ž...

Film

Kinematografie a stát v českých zemích mezi roky 1895-1945

kinema 200Doposud se slovo "kinematografie" vztahovalo především na filmovou tvorbu. Teprve Ivan Klimeš se v knize Kinematografie a stát v českých zemích 1895-1945 soustředí na to, jak stát a jeho předpisy ovlivňovaly kinematografické podnikání - výrobu i ...