Pokud jste si mysleli, že autista je velké dítě, které sbírá vláčky a s nikým nemluví, tak jste se spletli. Knížka Autistky bourá zažité stereotypy a odhaluje vnitřní svět ženy, které byl ve dvaačtyřiceti diagnostikován vysoce funkční autismus. Úspěšná kulturní redaktorka a producentka švédské rozhlasové stanice P2 Clara Törnvallová napsala působivou zpověď, která vám otevře oči a obohatí vaše dosavadní vědomosti o autismu. A co víc, možná se v knížce i sami poznáte.
Kniha Autistky je jedinečná už tím, že vlastně nevíte, kam ji zařadit. Je specifická a jedinečná, stejně jako její autorka. Ta začíná psát o sobě a svém životě, tento svůj osobní příběh prokládá vysvětlením, co to vlastně autismus je a jak se dnes k němu přistupuje, navíc jej obohacuje o další příběhy a kontakty s jinými ženami se stejnou diagnózou. Jde vlastně vůbec o diagnózu, nebo o jedinečnost osobnosti s autistickými rysy? Pokud jste neměli žádnou představu o tom, co to vlastně autismus je, dozvíte se to. A jestliže sami patříte mezi vysokofunkční autisty a dosud jste třeba o tom ani nevěděli, náhle poznáte ten důvěrně známý svět a pocit, jako byste se vrátili domů. Uvědomíte si, kdo vlastně jste a proč prožíváte vše právě tímto způsobem. To, že jste trochu jiní, není žádný handicap. Dostanete vysvětlení a pochopíte, proč je váš život takový, jaký je. Možná se začnete mít o to více rádi a budete se více přijímat.
Autistky se zaměřují hlavně na ženy. Ukazují, že vysokofunkční autismus byl u žen dlouho opomíjen a obtížně rozeznatelný. Nejste ani hysterka, ani úzkostná a práce či sebeprosazení ve společnosti neschopná žena, která má strávit zbytek života na antidepresivech a mimo dosah lidské civilizace. Jste jen trochu jiná a máte specifické prožívání a specifické potřeby, které si žádají pozornost a patřičný respekt.
Autorka poukazuje na to, že autismus nemusí být spojován s mužským pohlavím, náklonností k číslům, s láskou k dopravním prostředkům, úporným sběratelstvím čehokoliv, doslovným chápáním každé věty a nervózním kýváním hlavou shora dolů.
V knize se také setkáte se známými a nadanými osobnostmi či postavami z knih a filmů, které měly či mají vysoko funkční autismus, dříve označovaný jako Aspergerův syndrom. Například některými spisovatelkami nebo také Temple Grandinovou. Autorka uvádí též spoustu zajímavostí, nahlíží do větší hloubky, pojímá téma i celospolečensky. Řeší jak osobní příběh, tak obecnou charakteristiku a odborný náhled na toto téma s mnoha příklady a vysvětleními. Ukazuje, jak žít s autismem a jak zvládat každodenní život nebo jak zvládnout partnerský vztah a vůbec si někoho k sobě pustit. Pokud máte ve svém okolí někoho takového a absolutně nechápete o čem autismus je, možná vám kniha pomůže lépe proniknout do duše autistického člověka a naučíte se ho lépe chápat.
Autorka zmiňuje i facebookovou skupinu autistek, vysvětluje, jakou úlevou pro ni byla správná diagnóza, které se dočkala až po čtyřicítce, jak si konečně začala připadat jako normální člověk a nalezla v duši klid. Jak konečně uznala, že nemusí snášet všechno. Popisuje také, jak těžké pro ni byly některé věci týkající se soužití s manželem a celý blízký intimní vztah, například propastné rozdíly v osobních potřebách vyžadující obrovský respekt a toleranci. Jak ji například vytáčelo nepředvídatelné chování manžela nebo to, že chodil pozdě, což narušovalo její autistické vnímání a přístup k časovému rozvrhu i strachu ze změn. Kniha se mi opravdu moc líbila, protože moc dobře sama vím, o čem autorka píše.
Anotace knihy:
Dospělá žena s vysokofunkčním autismem je pro nás prakticky neznámým fenoménem — pokud se objeví ve filmu či literatuře, pak pravděpodobně jako ženská verze mužského nerda se zájmem o počítačové hry, matematiku, Rubikovu kostku nebo vlakové jízdní řády. Švédská spisovatelka Clara Törnvallová, jíž byl autismus diagnostikován ve dvaačtyřiceti letech, zjistila, že její prožívání a chápání se od běžných představ o autismu velmi liší. Proto vykresluje jiný obraz. Ve svém osobním vyprávění mísí prvky literatury faktu s rozhovory s autistkami a zpochybňuje náš pohled na normalitu a odchylky od ní. Zaměřuje se na skupinu žen, které byly ve společnosti dosud neviditelné.
O autorce:
Clara Törnvallová (nar. 1976) je kulturní redaktorka a producentka švédské rozhlasové stanice P2. Pravidelně přispívá do deníků Aftonbladet a Svenska Dagbladet. Její knižní debut Autistky. O ženách na spektru (2021) se prodal do více než deseti zemí.
Ukázka z knihy:
Kam až má paměť sahá, vždycky jsem se cítila odlišná. V duchu počítám. Od osmnácti let jsem vystřídala šest různých terapeutů na sebeterapii, tři párové, potažmo rodinné terapeuty, dvoje antidepresiva a nejrůznější prášky na utišení úzkosti, přečetla jsem stohy knih a článků o psychických problémech a strávila víkend v blázinci. Nepomohlo to. Nic z toho, o čem se mluví či píše, neodpovídá realitě a na mě se to nevztahuje. (...)
Nedodržuje smluvený čas, což nezvládám, jímá mě z toho úzkost, takže pokaždé ztropím scénu, on je čím dál zamlklejší a pozdě chodí pořád. Z domu mizí věci, buď je někde zapomene, nebo ztratí, a ani s tím se nedokážu vyrovnat. Jemu na tom nesejde. Koupím nový, prohodí jenom, zatímco já jsem na zhroucení. Chci vědět, kde která věc leží. On se s povzdechem dívá na moje komínky papírů a knih, ale nechápe, že já mám úplně jasno v tom, co kde najdu. S ničím se nesmí hýbat. On mění plán a dohody, takže začínám pochybovat, jestli pro něj to, co říká, vůbec něco znamená. Naše hádky jsou pro něj nepochopitelné, tolik ho miluju. Je jako kamenná socha, do které zas a znovu nabíhám hlavou napřed. Nechápe, že když mluvím, myslím každé slovo vážně. Domnívá se, že tím chci říct něco jiného, že se za mými slovy skrývá další význam nebo že přeháním.
Název: Autistky/O ženách na spektru
Autor: Clara Törnvallová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023
Počet stran: 224
Hodnocení: 100 %
https://www.hostbrno.cz/autistky/
< Předchozí | Další > |
---|