Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti
Banner

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Tisk

byli-jsme-tu-vzdycky perexKniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.

 

Pokud máme mluvit o queer lidech, je potřeba definovat samotný pojem queer – k tomu si vypůjčím právě autorovu definici: „Tento pojem zastřešuje všechny, jejichž identita není heterosexuální nebo cisgenderová (lidé, kteří se cítí být v souladu se svým pohlavím a genderovou identitou). V 16. století toto slovo označovalo to, co je zvláštní či podivné. V minulém století začalo být chápáno jako urážka LGBTQ lidé. V posledních třiceti letech se stalo nástrojem boje proti útlaku neheterosexuálních lidí.“

Intimní vhled do fungování současného světa z pohledu queer lidí

Filip Titlbach otevírá knihu svým vlastním příběhem. Sám se tak obrazně odhaluje čtenářům a svěřuje jim do rukou knihu plnou témat, které se jeho samotného dotýkají. Byli jsme tu vždycky tak není jen neosobní kolekcí rozhovorů, ale intimním vhledem do fungování současného světa, z pohledu queer lidí. Čtenáři tak získávají informace z první ruky, což jim umožňuje vcítit se do problémů a pochopit situaci úplně jiným způsobem, než na jaký jsou možná zvyklí.

Někdo by snad mohl mít pocit, že tato kniha zůstane v komunitě, ze které autor vychází. Je to ale přesně naopak. Rozhovory jsou dveřmi k pochopení. A to i pro lidi, kterým jsou témata, jako jsou stejná práva, povinná sterilizace trans osob či diskriminace na základě orientace, úplně jedno. Kniha otevírá témata, vyvrací předsudky a prezentuje fakta.

filip titlbach nahled

Rozhovory se rozvíjejí přirozeně, nejsou strojené a jejich struktura není předem pevně ohraničená. Autor i respondenti tak mají prostor na to svými slovy vysvětlit téma, kterému rozumí, lidsky. Otázky se rozvíjí i dle jejich reakcí a Filip Titlbach tím jen dokazuje to, jak kvalitně se umí ptát; kniha není pouhým sborníkem odpovědí. A respondenti, které vybral, umí vysvětlovat. Z jejich odpovědí je cítit touha po pochopení, o které se sice neprosí, ale věcně ukazují, proč by jej mít měli. Témata vysvětlují rozumně, v klidu a racionálně. To pořád velká část české společnosti potřebuje. Aby jim někdo přiblížil komunitu jim jinak naprosto vzdálenou, na základě faktů.

Příběhy založené na zkušenostech, faktech a historii

V druhé řadě je každá stránka olemována vysvětlivkami. Nemusíte se tak bát dát knihu přečíst rodině, přátelům či známým, kterým jsou termíny, jako je gender, dysforie či ally neznámé. Vysvětlivky dávají prostor pochopit, ale hlavně dávají čtenáři najevo, že není nutné, aby se v problematice pohyboval, stačí, aby začal.

Filip Titlbach nemá žádnou povinnost vysvětlovat lidem, proč by měli být tolerantní, proč by je queer lidi a jejich problémy měli zajímat. Spousta queer lidí by na jeho místě měla chuť obviňovat, křičet a bránit se nenávisti, které čelí. On ale i přes veškeré příkoří, které mu společnost způsobila, nabízí perfektně zpracovaný vhled, příběhy, co stojí nejen na zkušenostech, ale i na faktech a historii. Byli jsme tu vždycky je jedním z nejdůležitějších děl literatury faktu za poslední dobu, protože má potenciál zasypat příkopy, které se ve společnosti tvoří. Nebo alespoň část z nich – a i to je krok dopředu.

filip titlbach studio

Filip Titlbach je novinář působící v redakci Deníku N. Je autorem podcastu „Studio N“, který moderuje společně s jeho kolegou Vítkem Svobodou. Získal několik cen za své texty, byl nominován na Křišťálovou lupu a Novinářskou cenu. Byl oceněn Otevřenou společností v anketě Genderman, která vznikla za účelem zviditelnění, propojení a ocenění mužů, kteří odmítají sexismus a veřejně proti němu vystupují či aktivně podporují genderovou rovnost. To je v souladu se sociálními a menšinovými tématy, kterým se Filip Titlbach věnuje. Byli jsme tu vždycky je jeho první, ale snad ne poslední, knihou.

byli-jsme-tu-vzdycky

Byli jsme tu vždycky
Autor: Filip Titlbach
Žánr: Publicistika
Nakladatelství: N media, a. s.
Rok vydání: 2022
Počet stran: 230

Hodnocení: 100%

Zdroj foto: Filip Titlbach
obchod.denikn.cz/show/47/byli_jsme_tu_vzdycky


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Vincent a Sien. Příběh lásky slavného malíře a prostitutky

Kdo by neznal slavného malíře Vincenta van Gogha! Kromě svých slavných obrazů vešel ve známost také tím, že si uřízl ucho a rovněž i jeho smrt je opředena tajemstvím. Jeho osobní život nebyl nijak šťastný a tento geniální umělec byl, jak už to tak bývá, tak trochu podivín. Na ženy moc štěstí neměl, a tak se zamiloval do nešťastné prostitutky Sien Hoornik, která to taky rozhodně neměla jednoduché.

Tridsiaty ročník filmového festivalu v Sarajeve

V Sarajeve sa od 16. do 23. augusta uskutočnil najväčší filmový festival v juhovýchodnej Európe a jeden z najväčších filmových festivalov v Európe Sarajevský filmový festival. Predstavitelia občianskeho združenia Obala Art Centar premietli počas tohto týždňa pre divákov viac ako 250 filmov z celého sveta. Z nich sa do súťaže zapojilo 54 filmov v kategóriách hraný, dokumentárny, krátky a študentský film.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Kristýna Trpková: „Já se pořád víc než za spisovatele považuju za čtenářku, takže svoje knihy píšu hodně intuitivně.“

kristyna trpkova 200Kristýna Trpková žije v Holicích. Pracovala jako disponentka zákaznického servisu, nyní se věnuje péči o tři malé děti. Od sedmi let hraje na klavír, kromě toho ve volném čase ráda zpívá, jezdí na kolečkových bruslích nebo peče. P...

Chinaski ohlašují největší koncert kariéry. V červnu zahrají open-air pod „lízátky“ v Hradci Králové a na brněnském Velodromu

V prosinci letošního roku uběhne přesně 30 let od chvíle, kdy vyšlo první album skupiny Chinaski. Oslavu 30 let Chinaski oficiálně odstartují prosincovými koncerty v pražské O2 areně. Souběžně s nimi se fanoušci dočkají také speciální narozeni-nové desky nahrané v Rockfieldu. Oslavy tímto ale teprve začnou! Vše totiž vyvr-cholí v roce 2025, kdy se uskuteční vůbec největší koncert v historii kapely.

Z archivu...

Čtěte také...

Vařila jsem pro Picassa - pohádka z jihu Francie

picasso200Snad se nenajde nikdo, kdo by neznal věhlasného mistra kubismu Pabla Picassa. Muž ověnčený slávou a velkou přízní žen. I přesto, že je příběh knihy Vařila jsem pro Picassa smyšlený, můžeme doopravdy vědět, zda k něčemu podobnému nedošlo?


Divadlo

Skleněný pokoj: Světová premiéra původně knižního bestselleru v Brně

Skleneny pokoj 200Román britského spisovatele Simona Mawera se odehrává v Brně, mezi roky 1925 a 1968. Podkladem příběhu je osud lidí kolem slavné vily Tugendhat, světově uznávaného architekta Ludwiga Miese van der Rohe.

Film

Film Hugo a jeho velký objev připomíná prvního filmového kouzelníka Georgese Mélièse
ImageGEORGES MÉLIÈS (1861-1938) začínal jako pouťový eskamotér, předváděl na jevišti kouzelnické výstupy, promýšlel nejrůznější iluzionistické triky, konstruoval mechanismy automatů, které někdy připomín...