Tmání: unikátní příležitost poznat skrze virtuální realitu boj člověka s depresí

Tmání: unikátní příležitost poznat skrze virtuální realitu boj člověka s depresí

Tisk

tmani perexZhlédnout Tmání, animovaný film z pera Ondřeje Moravce, je unikátní příležitostí po mnoha stránkách. Virtuální realita, ve které je děj umístěn, vás vtáhne do zážitku jako žádná jiná platforma. Ačkoliv promítání ve VR prostoru může být pro někoho jen polem, na kterém se pohybují převážně tvůrci videoher, Ondřej Moravec dává virtuální realitě úplně nové rozměry. Za její pomoci prohlubuje příběh a posílá ho na osobní rovinu, která může být pro diváka oči otevírající. Brýle pro VR jsou v tomto případě vstupenkou do úplně jiného světa plného emocí a tlumených barev. 

Tmání je průvodcem hlavou mladého člověka bojujícího s depresí. Autobiografický snímek provází diváka skrze temné lesy, zpustlou vesničku i dostihové závody. Citlivě, ale zároveň nevybíravým způsobem, uvádí pozorovatele do duše malého chlapce trpícího sebedestruktivními myšlenkami. Film je syrový a jemný zároveň, bolavá zkušenost autora může být pro některé diváky ránou, zároveň ale nástrojem pochopení. Snímek sleduje autorovo dospívání, do kterého má divák možnost se interaktivně zapojit a pomoci tak chlapci zahnat zlé myšlenky, porazit démona a najít alespoň částečnou cestu ven z nekončícího utrpení. Na konci díky úsilí bojovat proti tmě, přichází světlo.

Film má za sebou, a jistě i před sebou, mnoho úspěchů. Tmání bylo vybráno do sekce Venice Immersive na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, prezentováno bylo na Mezinárodním filmovém festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Momentálně je možné zhlédnout snímek v pražském Centru současného umění DOX, kde bude film k vidění nejméně do února 2023. I v DOXU sklízí Tmání úspěchy. Návštěvníci jsou z virtuální reality nadšení. Kapacita je omezená, téměř každý den je ale naplněna. Lidé chodí do DOXU často jen na Tmání, což jen potvrzuje pozitivní ohlas, který snímek obklopuje a předchází.

Pokud jste si někdy přáli pochopit osoby bojující s depresí, je Tmání perfektní příležitostí. Zkušenost představuje doslova z prvního pohledu a dokáže tak něco, co dlouho nikdo neuměl – vyvolat soucit a hlavně pochopení. Právě pochopení je v léčbě deprese klíčové a snímek Ondřeje Moravce je v tomto směru velkým krokem vpřed.

tmani

Název (i v originále): TMÁNÍ
Autor (autoři): Ondřej Moravec
Kdy: 10. listopad 2022 – únor 2023
Kde: Centrum současného umění DOX
Pořadatel: Centrum současného umění DOX

Hodnocení: 95 %

Zdroj foto: Ondřej Moravec

www.dox.cz/program/tmani


 

Zobrazit další články autora >>>

Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Igor Bareš: Snažím se posluchačům předat ty správné emoce

Bares 200Uznávaný herec Igor Bareš se věnuje čtení rozhlasových pořadů a audioknih už dlouhá léta. S nakladatelstvím OneHotBook spolupracoval na příbězích Žena v kleci, Chatrč, Poslední Laponec a dalších titulech. O tom, co práce na audioknihách obnáší a co h...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Zašlá sláva biografů a filmového pásu

biog200Zdalipak tušíte, že kinům se říkávalo biografy, že sídlila jak v neútulných prostorách, kde mnohdy nahradila dřívější zábavní podnikání, tak v přepychových sálech postavených již s vědomím, že se v nich budou promítat filmy. Zdalipak tušíte, že dříve se ...


Literatura

Komiks Živí mrtví se dočkal dvacátého svazku!
zm20 coverMáme tu velké jubileum, neboť v únoru vyšlo v nakladatelství Crew již dvacáté číslo populární série Živí mrtví. A oslava je velkolepá, bouřlivá, vždyť dvacítka nese název Totální válka. A napne nás o to víc, že příběh je rozdělen na dvě části a na...

Divadlo

Na podzim do divadla: Cudnost ledovců

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Přijměte pozvání na jedinečný projekt Cudnost ledovců do Divadla Archa.

...

Film

Najdou Tři bratři Kouzlo měsíčního svitu, nebo jej rozsvítí až Emma Stone?

Allen perexDvě filmové premiéry, které měli možnost diváci zhlédnout v kinech během uplynulého týdne, vás přenesou do světa tajemna a fantazie, nechybí v nich stateční a ztepilí muži a krásné a chytré ženy. Český pohádkový příběh Tři bratři a Allenovský sním...