Dejte šanci poezii

Dejte šanci poezii

Tisk

7x7-poetickych-zastaveni200Český prozaik, básník a dramatik Jiří Raichl dal dohromady básnický sborník s názvem 7 x 7 poetických zastavení. Stojí za to?

 

 

 

Sborník má formát A4 a černobílý přebal s pevnými deskami, což obojí koresponduje s tím, co se nachází vevnitř. Verše mají možnost vyniknout na velkých bílých stránkách a doplňují je buď černobílé fotografie, nebo ilustrace.

Jak název napovídá, v knize se nachází celkem sedm autorů, kdy každý je jiný, ale dohromady jim to funguje. Radek Vobhlídka je stručnější, Bari Kin zase používá hovorový jazyk, krátká, ale silná sdělení přináší Marek Vídenský. Naopak otec sborníku Jiří Raichl má delší počiny. U Hany Jonášové mě hodně zaujaly kromě veršů i jejich ilustrace a Jitka Fialová přišla se zajímavými obraty a obrazy jako je například „všetvor sytý medojedem“. Mezi motivy se nejčastěji nachází podzim, příroda, a především múza snad všech básníků – láska.

Jiří Raichl v textu Správné zastavení ve správný čas určeného místo doslovu uvádí, že zatímco jeho předchozí sborník 6 hlasů lásky byl sjednocený tematicky i graficky, v tomto případě ponechal jednotlivým autorům maximální volnost, a to jak v tom, o čem budou psát, tak i v konceptu ilustrací. „Prostě jsem nastěhoval sedm básnických minisbírek pod střechu jedné knižní vazby. Myslím, že tato logika dobře koresponduje s faktem, který se snažím akceptovat: každý umělec je jiný a potřebuje pro své vyjádření jinou formální konfiguraci,“ popisuje.

7 x 7 poetických zastavení mě velmi mile překvapilo, od každého z autorů bych si s chutí přečetla celou básnickou sbírku a myslím, že mě tato kniha také navedla k tomu, se poezii začít více věnovat. Celkem jsem si vypsala 11 básní, které se mě nějakým způsobem dotkly a zapůsobily na mě. Na ukázku dávám báseň Martina Vídenského ze strany 58:

„Neradostné zátiší

Oprejskaná lavička
uprostřed lesoparku
pluje jako pramička
po moři z nedopalků.“

7x7-poetickych-zastaveni


7 x 7 poetických zastavení
Autoři: Jitka Fialová, Jitka Havlíčková, Hana Jonášová, Bari Kin, Jiří Raichl, Martin Vídenský, Radek Vohlídka
Žánr: poezie
Nakladatelství: Tofana
Rok vydání: 2022
Počet stran: 108
Hodnocení: 91 %

https://knihy-tofana.webnode.cz/

https://www.kosmas.cz/knihy/512420/7-x-7-poetickych-zastaveni/


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

O výstavách v Asii i exotickém jídle s Tomášem Řízkem

rizek deti perexVýtvarník Tomáš Řízek se vloni na podzim téměř odstěhoval do Asie. Vystavoval tam své obrazy a ilustrace, podnikl několik výtvarných dílen a přenášek. Tak jsme se ho zeptali, jak jeho asijské putování dopadlo. 

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Proč hodní psi nedojdou k jižnímu pólu?

hodni-psi-k-jiznimu-polu-nedojdou perexKdyž Major Thorkildsen náhle zemře, zůstanou jeho věrný psí společník Tassen a ovdovělá paní Thorkildsenová sami. Se svou ztrátou se vyrovnávají různými způsoby – paní Thorkildsenová utápí ...


Literatura

Lhotákův vláček opět míří mezi děti

vlacekobalkaNakladatelství Albatros přináší nejen dětem nové vydání mnoha generacemi milovaného a jako rodinnou vzácnost uchovávaného leporela Šťastně dojeď, dlouhý vláčku!, jehož stránky zdobí nostalgický půvabné ilustrace jednoho z nejznámějších českých ...

Divadlo

Rodina je základ státu. Švandovo divadlo uvádí hru Ecce Homo Homolka inspirovanou známou komedií

Ecce Homo Homolka perexRodina Homolkových vyráží na výlet do přírody. Kromě ušlápnutého Ludvy (Jan Grundman), frustrované Heduš (Natálie Řehořová) a jejich dvojčat (Marek Frňka) a výletu účastní i babi (Nataša Bednářová/Lucie Valenová) a děd...

Film

Duna: Lynchova óda na prostor

lynch 200Pokud filmový fanoušek uslyší nebo přečte jméno David Lynch, zcela jistě ho to nenechá chladným. Ať už jsou emoce z jakéhokoli bodu celého spektra, tak vždy tam jsou, protože jméno tohoto svérázného režiséra snad ani nedokáže emoce nevyvolat. A pok...