Využijte chladné dny ke studiu Zahradnických vychytávek

Využijte chladné dny ke studiu Zahradnických vychytávek

Tisk

zahradnicke vychytavky200V nakladatelství Esence vyšla praktická zahradnická příručka nazvaná Zahradnické vychytávky s podtitulem Objevte plný potenciál vaší zahrady. Autorem je Huw Richards.

 

 

 

Kniha je rozdělena do těchto kapitol: Stanovte si zahradnické cíle, Jak dosáhnout efektivity, Půda a kompost, Výsev semen a přesazování, Jak pěstovat plodiny, Jak zamezit problémům, Techniky zvyšující produktivitu, Bylinky a květiny a Komunitní zahradničení. V závěru knihy se nachází informace o zdrojích, autorovi a také poděkování a rejstřík.

Autor v předmluvě popisuje, že je jeho záměrem naučit čtenáře dovednosti, myšlenkové pochody a strategie, aby maximálně využili prostor. Zároveň však zdůrazňuje, že mu zkušenost ukázala, že v téměř každém aspektu zahradničení je prostor pro přizpůsobení, a proto je důležité knihu brát jako průvodce, a ne přehled pravidel.

Zahradnické vychytávky jsou podle mě spíše pro začátečníky, ale i zkušený zahradník v knize může najít něco nového, nebo se něčím inspirovat. Mě například zaujaly dvě strategie, jak zvládnout přetížení, především tedy ta v podobě pětiminutových úkolů a návod na založení horkého kompostu. „Pusťte se do vybrané práce a pokud vám i po 5 minutách bude stále scházet motivace pokračovat, činnost ukončete a vraťte se k ní jindy,“ radí Huw Richards na straně 30. Zajímavý byl i způsob sázení hrachu do okapového žlabu a za vyzkoušení stojí recept na přípravek založený na BMK, tedy bakteriích mléčného kvašení a další tipy na přírodní hnojiva.

Kromě praktických návodů a inspirativních rad mě kniha nadchla také typografií. Kapitoly mají jasnou strukturu, text je členěn na spoustu podnadpisů a nechybí ani zdůrazněné citace, nebo přímo tipy. Stránky jsou navíc plné názorných fotografií doplněných popisy.

Tento titul se bude vyjímat v knihovně nejednoho milovníka zahradničení a může být také skvělým vánočním dárkem. Jak jsem psala výše, ocení jej hlavně začátečníci, ale i ti, kteří plánují změny v zahradě, nebo mají k dispozici velké prostory a přemýšlejí, jak je co nejvhodněji využít.

Huw Richards ve 12 letech vytvořil YouTube kanál o pěstování zeleniny, který dnes má přes 500 tisíc odběratelů a jeho videa tak mají více než 50 milionů zobrazení. V roce 2020 se na základě svých zkušeností rozhodl založit Abundance Academy, kterí pořádá on-line kurzy zaměřené na zlepšování produktivity jednotlivých zahrad. Také založil Regenerative Media propojující veřejnost s udržitelně hospodařícími, inspirující farmáři, pěstiteli a producenty. Huw Rochards také často spolupracuje s médii a pokud není na zahradě, věnuje se fotografování nebo vaření. Sledovat jej můžete na instagramovém profilu @huwsgarden.

zahradnicke vychytavky

Zahradnické vychytávky
Autor: Huw Richards
Překlad: Pavla Doubková
Žánr: populárně-naučná,
Nakladatelství: Esence (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 224
Hodnocení: 80 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/586419-zahradnicke-vychytavky.html


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Žila jsem v maringotce a objevovala svoje ženství

mensesBlogerka Veronika Lančaričová napsala knihu Ženství jako dar, která pojednává o menstruaci a o dalších ryze ženských záležitostech. Říká, že žena za celý svůj život promenstruuje celých šest let, které by si rozhodně měla užít, ne je protrpět.

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Haiku, kresba, kaligrafie – velmi stručná poezie

oci vazky 200Chcete zažít něco výjimečného? Zaslechnout zašustění křídel vážky či zahlédnout třpytící se krůpěj rosy? Postřehnout takové vjemy, k jejichž zachycení potřebuje člověk klid a čas? Přečtěte si haiku!

 

...

Literatura

Soumrak – nový kultovní román Dmitry Glukhovského

Soumrak 200Dlouho jsem přemýšlela, jak začít svůj článek o velmi výrazném románu ruského autora, až jsem při opětovném listování knihou narazila na tento odstavec: Mnohem později jsem pochopil záměr člověka, který napsal tyto stránky: příběh, který vyprávěl...

Divadlo

Dárkové poukázky Letních shakespearovských slavností přináší nevšední zážitky, a ještě něco navíc

shakespeare 200Od 1. prosince jsou v síti Ticketmaster v prodeji Dárkové ePoukazy na Letní shakespearovské slavnosti 2022. Krásný vánoční dárek v podobě ePoukazu umožní příznivcům Slavností obdarovat své blízké, a kromě bohaté nabídky představení gar...

Film

Adam Mišík prodává kokain a chce udělat BANGER. První záběry ze stejnojmenného filmu

banger 200„Každej bude znát moje jméno, každej bude znát můj ksicht,“ hlásá Adam Mišík ve filmu režiséra Adama Sedláka BANGER. Příběh jedné divoké páteční noci bude plný drog a rapu. Do českých kin vstoupí na podzim 2022. Svou atmosféru, styl a proměnu Adama M...