Ne, milé ženy, opravdu NEMUSÍTE!

Ne, milé ženy, opravdu NEMUSÍTE!

Nemusis 200Katka je vdaná, a kromě domácnosti manžela se musí starat i o dva puberťáky. Z jejího manželství se vytratily láska a respekt a zůstal jen nekonečný stereotyp. Katce zoufale chybí vášeň, chce být znovu milována, chce zkoušet nové věci a dělat, co ji baví. Je však nucena smířit se s tím, že nic takového se už nestane, a snažit se to prostě nějak doklepat.

 

Marie chce splnit přání rodičů, a tak studuje na vysoké škole, kterou pro ni vybrali. Její sen je jiný, ale jak může rodičům odmítnou jediné přání, když toho pro ni v životě tolik udělali? Když se životy těchto odlišných žen nečekaně spojí, obě začnou pomalu, ale jistě docházet ke stejnému názoru. Ne, nemusí plnit nároky, které na ně klade jejich okolí!

První román pro ženy od české autorky

Knihu Nemusíš!, která na první pohled zaujme nádhernou obálkou, napsala Dagmar Digma Čechová, česká redaktorka, editorka a korektorka. Ta je také autorkou mnoha divadelních scénářů a několika dětských knih. Na jaře 2021 vyjde její další román, který bude nést název Nesejdeš z cesty.

Živé dialogy a uvěřitelné postavy

Jsou dvě věci, kterými román Nemusíš! vyniká. Tou první jsou živé dialogy. Své místo v nich má hovorová řeč, vtipné průpovídky a pokud se to do textu hodí, tak i vulgarismy. Díky tomu rozhovory znějí přirozeně a autenticky.

Druhým kladem jsou uvěřitelné postavy. Jak si asi podle anotace domyslíte, kniha je psaná v ich-formě a střídají se v ní dvě vypravěčky. Kolem nich se motá spousta dalších různorodých postav, z nichž některé si oblíbíte, další budete nesnášet, ale jak bude příběh plynout, je možné, že budete měnit své názory. Protože ne každý je takový, jakým se zdá být na první pohled.

Kapitoly jsou krátké, dynamické a napsané s nadhledem, a tak si kniha snadno udrží čtenářovou pozornost. K tomu přispívají i poutavé dějové linky okořeněné několika zajímavými zvraty. Protože se příběh odehrává v delším časovém úseku, umožňuje detailně sledovat pomalou změnu Katky a Marie, to, jak se z poddajných žen stávají hrdinky, které nejenže vědí, co chtějí, ale jsou odhodlané toho i dosáhnout.

Idealistický konec

Závěr knihy je však trochu zklamáním. Problémy se vyřeší téměř samy, každý odrazu hrdinky chápe… Příběh je realistickým odrazem skutečného života, ale sluníčkový konec připomíná pohádku a ke zbytku knihy se moc nehodí. I dospělé ženy ale potřebují někdy snít – a hlavně naplno procítit hlavní poselství knihy. Protože my, ženy, se opravdu NEMUSÍME řídit požadavky našeho okolí. Můžeme samy rozhodnout o tom, jak náš život bude vypadat.

Nemusis

Nemusíš!
Autorka: Dagmar Digma Čechová
Žánr: román pro ženy
Vydáno: Moba, 2020
Počet stran: 416
Hodnocení: 80 %

https://www.mobaknihy.cz/nemusis.html


 

PřihlášeníSoutěže

Sny se mi plní, říká Taťána Kročková, autorka knihy Tajemství snů a jak ho rozluštit

Zatímco její první kniha se jmenuje Tajemství snů a jak ho rozluštit, která vyšla v minulých dnech, její další připravovanou publikací by měl být tentokrát - román. To o sobě v následujícím rozhovoru prozradila Taťána Kročková, zástupkyně šéfredaktorky serveru Kultura 21. Celé povídání se ale netočí jen kolem nové knihy o snech, ale také o kultuře jako takové, o zálibách, vášních či o tom, jak moc jí vyhovuje vesnický způsob života.

Písně Hany Zagorové jsou říší bez hranic

Bohatý průřez nabízí kolekce písní Hany Zagorové z let 1968 až 2020. Skladby jsou řazeny chronologicky podle let a na šesti cédéčcích je jich sto dvacet. Vedle notoricky známých hitů tam lze najít i vyložené perličky.
Supraphon
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál: Zámek Sychrov

Sychrov 200Milí čtenáři, prázdniny se již chýlí ke konci a s nimi končí i náš turistický seriál v němž jsme nahlíželi pod pokličku různých turistických cílů. Seznámili jsme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podívali jsme se na zoubek strašidlům ...

Hledat

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Z archivu...

Čtěte také...

Kam se poděla Laura?

laura 200Severské detektivky vám na našich stránkách představujeme pravidelně. Tentokrát se podíváme do finského malého městečka Palokaski, které zasáhlo zmizení středoškolačky Laury. První kniha ze série, za kterou stojí autorská skupina pod jménem J. K. Johan...


Literatura

Přečtěte svým dětem před spaním příběhy prasátka Peppy a jeho přátel

pepapig perexVšichni, kdo máme či hlídáme malé děti, víme, jak je občas těžké je uspat. Čtení před spaním je starý dobrý recept našich rodičů a prarodičů, který stojí za to, abychom jej vyzkoušeli. Po večerníčku můžeme doma zavést ritu...

Divadlo

Roztočené Šivovo kolo života
ImageV neděli 29. 1. v pražském divadle ABC se odehrála premiéra výjimečného a originálního tanečně-audiovizuálního představení Šivovo kolo života. Projekt, na kterém se zápalem pracovala skupina skutečných umělců bezmála dva roky, viděl...

Film

Společenské vědy a audiovize

spol vedy audiovize perexNás nynější svět ovládají audiovizuální média: skrze filmy, televizi, internet či počítačové hry si utváříme představu o současnosti a poměrech v ní. Jenže fungování těchto médií lze zkou...