Ne, milé ženy, opravdu NEMUSÍTE!
Kultura21.cz

Ne, milé ženy, opravdu NEMUSÍTE!

Nemusis 200Katka je vdaná, a kromě domácnosti manžela se musí starat i o dva puberťáky. Z jejího manželství se vytratily láska a respekt a zůstal jen nekonečný stereotyp. Katce zoufale chybí vášeň, chce být znovu milována, chce zkoušet nové věci a dělat, co ji baví. Je však nucena smířit se s tím, že nic takového se už nestane, a snažit se to prostě nějak doklepat.

 

Marie chce splnit přání rodičů, a tak studuje na vysoké škole, kterou pro ni vybrali. Její sen je jiný, ale jak může rodičům odmítnou jediné přání, když toho pro ni v životě tolik udělali? Když se životy těchto odlišných žen nečekaně spojí, obě začnou pomalu, ale jistě docházet ke stejnému názoru. Ne, nemusí plnit nároky, které na ně klade jejich okolí!

První román pro ženy od české autorky

Knihu Nemusíš!, která na první pohled zaujme nádhernou obálkou, napsala Dagmar Digma Čechová, česká redaktorka, editorka a korektorka. Ta je také autorkou mnoha divadelních scénářů a několika dětských knih. Na jaře 2021 vyjde její další román, který bude nést název Nesejdeš z cesty.

Živé dialogy a uvěřitelné postavy

Jsou dvě věci, kterými román Nemusíš! vyniká. Tou první jsou živé dialogy. Své místo v nich má hovorová řeč, vtipné průpovídky a pokud se to do textu hodí, tak i vulgarismy. Díky tomu rozhovory znějí přirozeně a autenticky.

Druhým kladem jsou uvěřitelné postavy. Jak si asi podle anotace domyslíte, kniha je psaná v ich-formě a střídají se v ní dvě vypravěčky. Kolem nich se motá spousta dalších různorodých postav, z nichž některé si oblíbíte, další budete nesnášet, ale jak bude příběh plynout, je možné, že budete měnit své názory. Protože ne každý je takový, jakým se zdá být na první pohled.

Kapitoly jsou krátké, dynamické a napsané s nadhledem, a tak si kniha snadno udrží čtenářovou pozornost. K tomu přispívají i poutavé dějové linky okořeněné několika zajímavými zvraty. Protože se příběh odehrává v delším časovém úseku, umožňuje detailně sledovat pomalou změnu Katky a Marie, to, jak se z poddajných žen stávají hrdinky, které nejenže vědí, co chtějí, ale jsou odhodlané toho i dosáhnout.

Idealistický konec

Závěr knihy je však trochu zklamáním. Problémy se vyřeší téměř samy, každý odrazu hrdinky chápe… Příběh je realistickým odrazem skutečného života, ale sluníčkový konec připomíná pohádku a ke zbytku knihy se moc nehodí. I dospělé ženy ale potřebují někdy snít – a hlavně naplno procítit hlavní poselství knihy. Protože my, ženy, se opravdu NEMUSÍME řídit požadavky našeho okolí. Můžeme samy rozhodnout o tom, jak náš život bude vypadat.

Nemusis

Nemusíš!
Autorka: Dagmar Digma Čechová
Žánr: román pro ženy
Vydáno: Moba, 2020
Počet stran: 416
Hodnocení: 80 %

https://www.mobaknihy.cz/nemusis.html


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Ženská přitažlivost, aneb poezie trochu jinak

Ženská přitažlivostV aktuální tíživé době, kdy trávíme podstatně více času sami se sebou než kdykoliv předtím, je třeba využít každé příležitosti pro zklidnění duše a odreagování se od všedních starostí a strachů. K tomu může skvěle posloužit třeba i myšlenkové po...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Detektivka z anglického venkova: Bláto a mršiny od Ann Granger

Blato a mrsiny perexV únoru představilo nakladatelství Moba nový literární přírůstek v našich končinách oblíbené Ann Grangerové, tentokráte detektivní román s poněkud depresivním názvem Bláto a mršiny. Zavítáme na anglický venkov a budeme vyšet...


Literatura

Lucas Page se vrací ještě vtipnější než dříve

pod tlakem200Po loňském Městě plném oken vychází další kniha Roberta Pobiho tentokrát s názvem Pod tlakem.

 

...

Divadlo

Kdo věří pohádkám, ten patří k vítězům...na zámku tě vítá i princ s Popelkou! Fotoreportáž z českobudějovického představení Popelka na ledě.

popelka perexDivácky nejúspěšnější a nejprodávanější muzikál v České republice a Slovensku během Jarního turné 2014 navštívil exkluzivně Liberec, České Budějovice a Ostravu. V sobotu 5. dubna ještě zavítá do Hradce Králové a...

Film

Zvonilka: Tajemství křídel aneb když sesterská láska vítězí

zvonilka tajemstvi kridel disneyDo našich kin přichází po letní smršti animovaných filmů (Rebelka, Norman a duchové, Hotel Transylvánia) další animák, tentokrát se jedná o fantastický příběh o motýlích vílách Zvonilce a Modrovločce, s málo však nápad...