Ne, milé ženy, opravdu NEMUSÍTE!
Kultura21.cz

Ne, milé ženy, opravdu NEMUSÍTE!

Nemusis 200Katka je vdaná, a kromě domácnosti manžela se musí starat i o dva puberťáky. Z jejího manželství se vytratily láska a respekt a zůstal jen nekonečný stereotyp. Katce zoufale chybí vášeň, chce být znovu milována, chce zkoušet nové věci a dělat, co ji baví. Je však nucena smířit se s tím, že nic takového se už nestane, a snažit se to prostě nějak doklepat.

 

Marie chce splnit přání rodičů, a tak studuje na vysoké škole, kterou pro ni vybrali. Její sen je jiný, ale jak může rodičům odmítnou jediné přání, když toho pro ni v životě tolik udělali? Když se životy těchto odlišných žen nečekaně spojí, obě začnou pomalu, ale jistě docházet ke stejnému názoru. Ne, nemusí plnit nároky, které na ně klade jejich okolí!

První román pro ženy od české autorky

Knihu Nemusíš!, která na první pohled zaujme nádhernou obálkou, napsala Dagmar Digma Čechová, česká redaktorka, editorka a korektorka. Ta je také autorkou mnoha divadelních scénářů a několika dětských knih. Na jaře 2021 vyjde její další román, který bude nést název Nesejdeš z cesty.

Živé dialogy a uvěřitelné postavy

Jsou dvě věci, kterými román Nemusíš! vyniká. Tou první jsou živé dialogy. Své místo v nich má hovorová řeč, vtipné průpovídky a pokud se to do textu hodí, tak i vulgarismy. Díky tomu rozhovory znějí přirozeně a autenticky.

Druhým kladem jsou uvěřitelné postavy. Jak si asi podle anotace domyslíte, kniha je psaná v ich-formě a střídají se v ní dvě vypravěčky. Kolem nich se motá spousta dalších různorodých postav, z nichž některé si oblíbíte, další budete nesnášet, ale jak bude příběh plynout, je možné, že budete měnit své názory. Protože ne každý je takový, jakým se zdá být na první pohled.

Kapitoly jsou krátké, dynamické a napsané s nadhledem, a tak si kniha snadno udrží čtenářovou pozornost. K tomu přispívají i poutavé dějové linky okořeněné několika zajímavými zvraty. Protože se příběh odehrává v delším časovém úseku, umožňuje detailně sledovat pomalou změnu Katky a Marie, to, jak se z poddajných žen stávají hrdinky, které nejenže vědí, co chtějí, ale jsou odhodlané toho i dosáhnout.

Idealistický konec

Závěr knihy je však trochu zklamáním. Problémy se vyřeší téměř samy, každý odrazu hrdinky chápe… Příběh je realistickým odrazem skutečného života, ale sluníčkový konec připomíná pohádku a ke zbytku knihy se moc nehodí. I dospělé ženy ale potřebují někdy snít – a hlavně naplno procítit hlavní poselství knihy. Protože my, ženy, se opravdu NEMUSÍME řídit požadavky našeho okolí. Můžeme samy rozhodnout o tom, jak náš život bude vypadat.

Nemusis

Nemusíš!
Autorka: Dagmar Digma Čechová
Žánr: román pro ženy
Vydáno: Moba, 2020
Počet stran: 416
Hodnocení: 80 %

https://www.mobaknihy.cz/nemusis.html


 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Václav Vydra: „Budu jezdit a věnovat se koním, dokud budu schopen nasednout.“

altDo letních dní vám přinášíme rozhovor s populárním hercem a chovatelem koní, Vaškem Vydrou. Dozvíte se v něm například, jak vzpomíná na pořad StarDance, či jaký má vztah k vaření.

 

...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Z archivu...

Čtěte také...

Rodinné recepty mohou představovat soukromý poklad

Moje recepty 200V záplavě kuchařek, které se v poslední době objevují na našem knižním trhu, je obtížné přijít s něčím originálním, co by mohlo zaujmout čtenáře a potenciální laické kuchaře. Nakladatelství Fragment nabídlo jedno řešení: napište si svoj...


Literatura

Yonmi Parková: Abych přežila: Můj útěk ze Severní Koreje

abych200Je těžké o této knize říct něco víc, než pouze to, že je silná a dojemná. Možná je to jedna z mála zpovědí, která doopravdy říká, jak to chodí v Severní Koreji, pohlíží na to očima malého děvčátka, že kterého se díky okolnostem stala předčasně dospělá že...

Divadlo

NoD: Valentýn zasáhl a bolel!

altVe dnech 29. a 30. května se v experimentálních prostorech NoD uskutečnilo na jevišti pro jednoho herce představení další inscenace v oblasti alternativního divadla. Valentýn, název hry i hlavního hrdiny strhnul emoce, zasáhl a...

Film

Všechno nejhorší 2

vsechno nejhorsi  perexVysokoškolačka Tree byla nucena pořád dokola prožívat ten samý den, na jehož konci ji vždycky zabil vrah v masce maskota její univerzity. Z téhle časové smyčky se dostala tak, že odhalila totožnost svého vraha a poslala...