Ne, milé ženy, opravdu NEMUSÍTE!

Ne, milé ženy, opravdu NEMUSÍTE!

Tisk

Nemusis 200Katka je vdaná, a kromě domácnosti manžela se musí starat i o dva puberťáky. Z jejího manželství se vytratily láska a respekt a zůstal jen nekonečný stereotyp. Katce zoufale chybí vášeň, chce být znovu milována, chce zkoušet nové věci a dělat, co ji baví. Je však nucena smířit se s tím, že nic takového se už nestane, a snažit se to prostě nějak doklepat.

 

Marie chce splnit přání rodičů, a tak studuje na vysoké škole, kterou pro ni vybrali. Její sen je jiný, ale jak může rodičům odmítnou jediné přání, když toho pro ni v životě tolik udělali? Když se životy těchto odlišných žen nečekaně spojí, obě začnou pomalu, ale jistě docházet ke stejnému názoru. Ne, nemusí plnit nároky, které na ně klade jejich okolí!

První román pro ženy od české autorky

Knihu Nemusíš!, která na první pohled zaujme nádhernou obálkou, napsala Dagmar Digma Čechová, česká redaktorka, editorka a korektorka. Ta je také autorkou mnoha divadelních scénářů a několika dětských knih. Na jaře 2021 vyjde její další román, který bude nést název Nesejdeš z cesty.

Živé dialogy a uvěřitelné postavy

Jsou dvě věci, kterými román Nemusíš! vyniká. Tou první jsou živé dialogy. Své místo v nich má hovorová řeč, vtipné průpovídky a pokud se to do textu hodí, tak i vulgarismy. Díky tomu rozhovory znějí přirozeně a autenticky.

Druhým kladem jsou uvěřitelné postavy. Jak si asi podle anotace domyslíte, kniha je psaná v ich-formě a střídají se v ní dvě vypravěčky. Kolem nich se motá spousta dalších různorodých postav, z nichž některé si oblíbíte, další budete nesnášet, ale jak bude příběh plynout, je možné, že budete měnit své názory. Protože ne každý je takový, jakým se zdá být na první pohled.

Kapitoly jsou krátké, dynamické a napsané s nadhledem, a tak si kniha snadno udrží čtenářovou pozornost. K tomu přispívají i poutavé dějové linky okořeněné několika zajímavými zvraty. Protože se příběh odehrává v delším časovém úseku, umožňuje detailně sledovat pomalou změnu Katky a Marie, to, jak se z poddajných žen stávají hrdinky, které nejenže vědí, co chtějí, ale jsou odhodlané toho i dosáhnout.

Idealistický konec

Závěr knihy je však trochu zklamáním. Problémy se vyřeší téměř samy, každý odrazu hrdinky chápe… Příběh je realistickým odrazem skutečného života, ale sluníčkový konec připomíná pohádku a ke zbytku knihy se moc nehodí. I dospělé ženy ale potřebují někdy snít – a hlavně naplno procítit hlavní poselství knihy. Protože my, ženy, se opravdu NEMUSÍME řídit požadavky našeho okolí. Můžeme samy rozhodnout o tom, jak náš život bude vypadat.

Nemusis

Nemusíš!
Autorka: Dagmar Digma Čechová
Žánr: román pro ženy
Vydáno: Moba, 2020
Počet stran: 416
Hodnocení: 80 %

https://www.mobaknihy.cz/nemusis.html


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Tereza Karpianus: "Nora je hrdinkou!"

tereza karpianus divadlo 21 noraJiž za pár dní, v úterý 18. prosince, se uskuteční divadelní premiéra klasického dramatu od Henrika Ibsena. Divadlo D21 představení pečlivě připravuje několik měsíců a Kultura21 se...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Zábava nejen na prázdninové cesty

kouzelne cteni 200O edici Kouzelné čtení společnosti Albi jsme vás na Kultuře21.cz už informovali a nyní bychom vám rádi představili dvě knihy a hru, které zabaví vaše ratolesti nejen na cestách. Konkrétně se jedná o mluvící knihy Česká republika a Svět zvířat a interaktivní Hru ...


Literatura

Když YouTube pohltí celý váš život

pribehum o lasce 200Kniha Příběhům o lásce věřit zakázáno, která vyšla v nakladatelství Švarc a Šulc, má v anotaci hlášku Láska za časů YouTube. Této sociální sítě si v ní užijete do sytosti!

 

...

Divadlo

Studentský Cyrano z JAMU: beatbox a slam namísto alexandrínu

cyrano 200Příběh jednoho z nejslavnějších milostných trojúhelníků v novém přebásnění Martina Crimpa nabídne brněnské Studio Marta. Inscenace Cyrano bude mít premiéru 27. října v 19 hodin. Režisér Peter Smyczek a dramaturgyně Eva Kolomazníková o volné adaptac...

Film

Kino IMAX zažije Hněv Titánů jako první

První, kdo okusí Hněv Titánů na vlastní kůži, budou diváci exklusivní půlnoční projekce v kině IMAX v Praze na Flóře. Speciální předpremiérové promítání filmu pro veřejnost začne ve velkoformátovém kině IMAX 29. března v 00:01 hodin, tedy jednu ...