David Michie: Dalajlamova kočka, PROBUĎ V SOBĚ KOTĚ

David Michie: Dalajlamova kočka, PROBUĎ V SOBĚ KOTĚ

Tisk

Probuď v sobě kotěTak Dalajlamova kočka už začíná chátrat. Tohle od veterináře slyšet nechcete. Jsou granule pro starší kočky řešením? Tak to tedy ne! Jsme zase v klášteře samotné Jeho Svatosti dalajlamy a procházíme se okolím s Jeskou, jeho kočkou. Je to už pár let, co tu žije, však ten, kdo četl některý z předchozích příběhů, dobře ví.

A dobře zná okolí. Pro takového čtenáře je kniha Probuď v sobě kotě příjemným návratem na stará známá místa.

Ale i když držíte tuto knihu v ruce poprvé, budete v pokušení propadnout kouzlu Dalajlamových koček a všech dílů. O nic nepřijdete, to důležité je v knize znovu zmíněno a celá atmosféra příběhu je prostě o nekonečném seriálu všedních dnů v klášteře i přilehlé kavárně, o návštěvách, lidech a povídání. O příbězích, kterých tato kočka musela zažít mnohem víc, než nám David Michie stačil ve svých knihách napsat.

A pokaždé ve mne zůstane pocit, že se moc a moc chci vrátit zpátky a prožít si další všední den.
Třeba i ten, který je naprosto nudný a kterým celá kniha začíná….

„Monzunové období, milí čtenáři, nepatří k mým oblíbeným částem roku. Odvážit se ven do mokrého povětří je pro kočku s tak honosným a zároveň nasákavým kožichem, jako mám já, a navíc pajdavým krokem, velmi riskantní a nebezpečné. Proto také trávím nekonečné deště a mlhavé dny uvězněná doma a nikam nevycházím. Nemám na výběr, den za dnem sedávám na okenním parapetu v prvním patře v pokoji Jeho Svatosti, a jsem ochuzena dokonce i o obvyklý pozoruhodný výhled z okna. Nádvoří namgjalského kláštera se během monzunů nehemží mnichy v tmavě červených sutanách ani okouzlenými turisty, kteří doufají, že se mezi nimi může zčistajasna objevit Jeho Svatost dalajlama. Celé nádvoří je šedivé a naprosto nezajímavé, asi tak jako prázdná pánev od včerejší večeře.“

Ale pánev se zase naplní.

A řekněme, že tentokrát je to příběh o hledání moudrosti v tom, jak stárneme a život se tedy může stát všedním a nezajímavým. A otupujícím. A vůbec nezáleží na tom, jestli to je jen zub času, nebo vás otupilo prožité. Vždycky je správný čas se vrátit k plnému prožívání a okořenit si svůj život. Ne však tolik tím, co se děje kolem, ale tím, že v sobě zase probudíme to kotě.

To slastné vrnění. A dívání se na svět.

A bude to muset udělat i Jeska. Dalajlamova kočka sice je už senior, ale o to víc si v knize všímáme na jejím příběhu moudrosti, která s tím rozpomínáním přichází.

A odchází netečnost, která je často součástí i našich životů a právě ta nás může oslovit. Tak pojďme společně probouzet v sobě kotě. Protože život se nemění a je škoda si ho neužít.

Prolínání příběhů, slov, moudrosti a všedních prožitků tvoří příjemné čtení, zcela charakteristické pro autora Davida Michieho. Voňavé čtení. Jednoduché. Moudré. Laskavé. A tak nějak něžné…

Pro milovníky lidí.

Pro milovníky koček.

Pro milovníky buddhismu.

O autorovi: David Michie se narodil v Zimbabwe, studoval v Jižní Africe, žil v Londýně a nyní žije s rodinou v Austrálii. I v České republice se jeho knihy zařadily okamžitě mezi bestsellery. Věnuje se přínosům meditace, čtivým příběhům lehce přinášející moudrost buddhismu a praktikování filozofie této víry v každodenním životě.

Má svůj blog na stránkách davidmichie.com, kde píše poznatky o životě a bdělé pozornosti.

Dalajlamova kočka

Hodnocení: 80 %

Original: Awaken The Kitten Within

Vydalo nakladatelství Synergie Publihishing

 www.synergiepublishing.com 

Rok vydání: 2022


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Václav Upír Krejčí: „Nejhůř se pracuje s blbcem…“

upir krejci 200Václava Upíra Krejčího myslím netřeba představovat. Upír Krejčí zastává tolik funkcí - komik, herec, scenárista, spisovatel, dramaturg, textař (o sobě ale říká: „Spíše veršovatel, textař je moc silné slovo. Ale mé tex...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Spousta zajímavostí nejen o lese

mala-lesni-skola 200Malá lesní školka s podtitulem O životě v přírodě je další povedená kniha o přírodě, která vyšla v nakladatelství Kazda.

...

Literatura

Malý princ a planeta Slova


maly princ 200 200Nová dobrodružství inspirovaná nesmrtelným příběhem Antoina de Saint Exupéryho, Malý princ a planeta slova, s bonusem krátkého příběhu Malý princ, jak ho vidí Jerome Jouvray, slibuje dobrodružství blonďatého od...

Divadlo

Městské divadlo Zlín a Slovácké divadlo se propojí přehlídkou „Zaráz“

Zaraz200Šest inscenací z nejnovějšího repertoáru Městského divadla Zlín a Slováckého divadla Uherského Hradiště - to je Zaráz, přehlídka divadel Zlínského kraje. Ve třech dnech uvidí aktuální tituly divadelní kritici, studenti divadelních škol a další divadelní n...

Film

La Grande Bellezza

grande200Pri sledovaní filmu som sa stále vracala k novšiemu Sorrentinovmu filmu Mladosť, ktorý som videla ešte pred Veľkou nádherou. Nedalo mi to, navzájom ich neporovnávať a nehľadať medzi nimi paralely. Zatiaľ čo Mladosť na mňa pôsobila viac európsky (niel...