Ocelové srdce: Jednohubka od Alberta Čuby

Ocelové srdce: Jednohubka od Alberta Čuby

ocelove srdce 200Noir román z černého města to je podtitul díla Ocelové srdce od českého herce, spisovatele, režiséra, producenta a divadelníka Alberta Čuby.

 

 

 

Noir román je druh detektivky, který podle Wikipedie má nést tyto charakteristické znaky:

  • děj probíhá současně s vyšetřováním
  • hlavním hrdinou není většinou detektiv, ale oběť, podezřelý nebo pachatel
  • hlavní postava je představitelem společenského, právního nebo jiného systému, neméně zkorumpovaného, než pachatel
  • zasazení do prostředí velkoměsta, které představuje podhoubí organizovaného zločinu a korupce
  • sebedestruktivní vlastnosti hrdiny

Osobně tento žánr nevyhledávám a nemám tak velkou možnost srovnání, ale myslím, že „zadání“ v tomto případě Albert Čuba splnil. Ocelové srdce se odehrává v Ostravě (neoficiálně, označováno je jako černé město) a vyznačuje se především odosobněným vypravěčem, který se často obrací na čtenáře a mnohdy přináší nějaké prozrazení, nebo jej napíná. To se mi moc líbilo a není to v knihách tak časté.

V příběhu sledujeme Martina, který dělá pasáka jeho přítelkyni Nikol. Oba fungují hlavně v noci a téměř ničeho se nebojí. Martin je připraven dělat i špinavou práci a vše se komplikuje, až když se v příběhu objevuje postava novináře, zkorumpovaného politika, nebo herce z Prahy. Jak to vše může dopadnout? To si přečtěte v této krátké knížečce, protože prozradit cokoliv by byla velká škoda.

Kniha je velmi zdařilá po grafické stránce. Je opravdu působivé, jak její tvůrci pracovali s černou a bílou barvou. Jan Donáth zodpovědný za grafickou úpravu a sazbu se zde nebál zdůraznit nějaký úsek bílým písmem na černé stránce a vše doplňují ilustrace Anety Havlíkové. Zaujme také obálka od Lukáše Vodrážky s průstřihy a ilustrací autora.

Ačkoliv jsem Ocelové srdce přečetla rychle, jsem z něj trochu rozpačitá. Určitě je dobře napsané, rozhodně bych si ho dovedla představit jako film, ale celkově se mi to zdálo málo. Navíc jsem se po přečtení neubránila myšlence, zda by podobná kniha vyšla i někomu ne tak známému. Není to vše jen lákání na jméno v současné době populárního Alberta Čuby? To nechám na každém… Mě kniha nenadchla ani neurazila a dovedla bych si ji představit spíše jako součást nějakého většího celku.

Albert Čuba (1983) je český herec, spisovatel, režisér, producent a divadelník. Vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě. Po absolvování nastoupil do angažmá v Komorní scéně Aréna. Dva roky učil na základní umělecké škole ve Slezské Ostravě dramatickou výchovu, nyní učí na Janáčkově konzervatoři v Ostravě obor Jevištní pohyb. V roce 2017 založil a od té doby provozuje Divadlo Mír, nejmladší ostravské profesionální divadlo, které se zaměřuje především na činohru. Je rovněž zakladatelem a krotitelem tygrů v úspěšné improvizační show Tři Tygři.

ocelove srdce

Ocelové srdce
Autor: Albert Čuba
Žánr: detektivka, thriller, novela, noir román
Nakladatelství: XYZ (Albatros Media)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 180
Hodnocení: 75 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/77214644/ocelove-srdce/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Duchcov

duchcov 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Všichni žijem v blázinci. Pochybuje o tom vůbec někdo?

Honzak knihaO tom, že všichni žijeme v blázinci rozhodně nepochybuji. A MUDr. Radkin Honzák v tom má naprosto jasno. Název publikace, která se skládá z rozhovoru se známým psychiatrem, je poměrně trefný. Text sestavila novinářka Renata Červenková.


Literatura

Kočičí depozita. To je kočka, napsala…

to je kocka napsala matejkovaVíte, co jsou to kočičí depozita? Setkala jsem se s nimi poprvé loni na výstavě koček a letos mi do cesty přišla knížka plná smutných, veselých i dojímavých příběhů z kočičích depozit. Pochopila jsem v...

Divadlo

Život je kabaret

Cabaret 200Muzikál. To jest dramatický žánr, který vyvolává rozporuplné emoce. Jedni ho považují za vysoké umění, neboť jeho provedení klade na interprety notné nároky (muzikáloví herci musí být velmi dobří činoherci, zpěváci i tanečníci), jiní jím opovrhuj...

Film

Iron Sky nad námi

altPíše se rok 2018, od konce druhé světové války, kdy německá Třetí říše skončila v nedozírném spáleništi, uplynuly tři čtvrtiny století a nikdo netuší, že z odvrácené strany Měsíce chystají tam usazení nacisti odvetnou akci. Je zbytečné řešit, jak se tam dostali...