Dlouhá noc v Paříži

Dlouhá noc v Paříži

Tisk

dlouha noc v parizi perexŠpionážní thriller z prostředí IT, do kterého je vtažen Izrael, Francouzi, čínská mafie i ruské zájmy, zobrazuje konflikt profesní cti s touhou po moci a penězích. To vše v románu Dova Alfona Dlouhá noc v Paříži, který vyšel v nakladatelství LEDA.

 

 

Román zkušeného novináře a zpravodajského důstojníka

Autor, Dov Alfon (*1961), pochází ze židovské enklávy v Tunisku, dětství strávil v Paříži a vystudoval žurnalistiku na jeruzalémské univerzitě. Působil jako novinář i šéfredaktor v Izraeli (Haaretz) i ve Francii (Libération) a jako důstojník sekce nejutajovanějšího útvaru Izraelských obranných sil, specializovaného na vnitřní bezpečnost a strategické vyhodnocování informací. Všechny tyto zkušenosti využil ve své románové prvotině Dlouhá noc v Paříži. Jeho anglické vydání z roku 2019 se téměř půl roku drželo na předních příčkách světových bestsellerů. A oprávněně.

Touha po moci a po penězích

Z pařížského letiště unesou hned po příletu mladého izraelského ajťáka, který jede na veletrh CeBit. Pašoval izraelské tajné informace, o které by měli zájem Číňané nebo Rusové? Vyšetřování dostane na starost vyhořelý francouzský komisař Léger, stárnoucí pragmatický cynik. Jeho protikladem jsou izraelské tajné služby na místě zastoupené především zpravodajským plukovníkem Abadim a v Tel Avivu elitní výzvědnou sekcí, kterou v době Abadiho nepřítomnosti vede mladá poručice Oriana, jeho atraktivní zástupkyně i chytrá oponentka. A všude se hrají mocenské hry.

Děj má spád, odehrává se, jak napovídá název knihy, během 24 hodin, na 344 stranách není žádná věta zbytečná, navzdory 12 mrtvolám se často zasmějete, a jak říkají recenzenti z The Guardian: "Ďábelsky zosnované, očistně svižné. A přitom pěkně poťouchlé." Další recenzenti přirovnávají autora k legendárnímu Johnu le Carré a dalším velikánům špionážní prózy [Guy Horowitz, Haaretz] a M Scott, autor románu Zrada špiónů hovoří o "vysokooktanovém palivu pro skvělou žánrovou jízdu. Akce za akcí, znamenitě gradovaná zápletka a bondovský hrdina, jehož zásady a zásahy udržují příběh ve vysokých otáčkách".

Autorovi pomáhá znalost lidí, míst i prostředí, jeho románové postavy jsou uvěřitelní živí (pravda, někdy i mrtví) lidé se svými přednostmi, slabostmi i city, politikařením a mentalitou danou prostředím, viz například rozdíl mezi francouzským policistou a izraelským plukovníkem. Nechybí ani trocha citu, sexu a přiměřeného jiskření mezi hlavními hrdiny.

I když osobně sáhnu po thrilleru spíš omylem, tahle kniha za přečtení stojí, ať už se chcete bát, smát, odpočinout si nebo přemýšlet o tom, jak to na světě chodí.

ALFON, Dov. Dlouhá noc v Paříži. Přeložila Jana JAŠOVÁ. Voznice: LEDA, 2021. Moje knihovnička (Leda). ISBN 978-80-7335-720-7.

DovAlfon obalka knihy

Název: Dlouhá noc v Paříži
Autor:
Dov Alfon
Překlad: Jana Jašová

Žánr: román, špionážní thriller
Nakladatelství: LEDA, spol. s r. o., Voznice
Rok vydání: 2021
Počet stran: 344
Hodnocení:   100 %
Zdroj foto: nakladatelství LEDA
Odkaz na web
: https://www.leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=840

 


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Jak Jana Andresíková spadla z koštěte…

Jana Andresikova 200Herečka Jana Andresíková jako host Toboganu v pyžamu vyprávěla o svých neuvěřitelných karambolech, které ji v životě potkaly. Její zdravotní karta má několik stránek popsaných odshora dolů. Pa...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Smrt prokletých - Drsná krimi ze Slovenska

smrt prokletych200Nakladatelství XYZ v září vydalo mrazivý detektivní krimi thriller Smrt prokletých od slovenské autorky Kataríny Holetzové. Autorka chytře vsadila na atmosféru malé obce sevřené horami, tajemství prokletého rodu a taky na detektiva-sympaťáka v roli protagonisty....


Literatura

Sejdeme se v zahradách

setkani-v-zahradach perexKomu někdy vykvetla hortenzie, rozvila se milovaná růže, nebo dozrálo rajče vypěstované ze semínka, dobře ví, jak magické je zahradničení. Vlastní radost je důležitá, ale mnohem více chutná, když se o ni můžeme poděl...

Divadlo

Sladký - nesladký domov

slad200Sladký domov, je nová hra od maďarského spisovateľa Gyorga Spiró, ktorá bola uvedená Slovenskému publiku 5. mája v podaní režiséra Juraja Bielika. Hlavnú úlohu Milky si v nej zahrala Elena Podzámka a jej pomocníkom bol Ujo Lisný, ktorého si zahral Peter ...

Film

Dovolená v Africe, dovolená za trest?

blended 200Ano, máme tu zase další romantickou komedii, která těžko dosáhne výborného hodnocení na filmových fórech, už právě jen z podstaty, že jde o výše zmínění žánr. A ano, skončí to happy endem, ale to tak nějak víme všichni, a kdyby to nevyšlo v prv...