Dlouhá noc v Paříži

Dlouhá noc v Paříži

Tisk

dlouha noc v parizi perexŠpionážní thriller z prostředí IT, do kterého je vtažen Izrael, Francouzi, čínská mafie i ruské zájmy, zobrazuje konflikt profesní cti s touhou po moci a penězích. To vše v románu Dova Alfona Dlouhá noc v Paříži, který vyšel v nakladatelství LEDA.

 

 

Román zkušeného novináře a zpravodajského důstojníka

Autor, Dov Alfon (*1961), pochází ze židovské enklávy v Tunisku, dětství strávil v Paříži a vystudoval žurnalistiku na jeruzalémské univerzitě. Působil jako novinář i šéfredaktor v Izraeli (Haaretz) i ve Francii (Libération) a jako důstojník sekce nejutajovanějšího útvaru Izraelských obranných sil, specializovaného na vnitřní bezpečnost a strategické vyhodnocování informací. Všechny tyto zkušenosti využil ve své románové prvotině Dlouhá noc v Paříži. Jeho anglické vydání z roku 2019 se téměř půl roku drželo na předních příčkách světových bestsellerů. A oprávněně.

Touha po moci a po penězích

Z pařížského letiště unesou hned po příletu mladého izraelského ajťáka, který jede na veletrh CeBit. Pašoval izraelské tajné informace, o které by měli zájem Číňané nebo Rusové? Vyšetřování dostane na starost vyhořelý francouzský komisař Léger, stárnoucí pragmatický cynik. Jeho protikladem jsou izraelské tajné služby na místě zastoupené především zpravodajským plukovníkem Abadim a v Tel Avivu elitní výzvědnou sekcí, kterou v době Abadiho nepřítomnosti vede mladá poručice Oriana, jeho atraktivní zástupkyně i chytrá oponentka. A všude se hrají mocenské hry.

Děj má spád, odehrává se, jak napovídá název knihy, během 24 hodin, na 344 stranách není žádná věta zbytečná, navzdory 12 mrtvolám se často zasmějete, a jak říkají recenzenti z The Guardian: "Ďábelsky zosnované, očistně svižné. A přitom pěkně poťouchlé." Další recenzenti přirovnávají autora k legendárnímu Johnu le Carré a dalším velikánům špionážní prózy [Guy Horowitz, Haaretz] a M Scott, autor románu Zrada špiónů hovoří o "vysokooktanovém palivu pro skvělou žánrovou jízdu. Akce za akcí, znamenitě gradovaná zápletka a bondovský hrdina, jehož zásady a zásahy udržují příběh ve vysokých otáčkách".

Autorovi pomáhá znalost lidí, míst i prostředí, jeho románové postavy jsou uvěřitelní živí (pravda, někdy i mrtví) lidé se svými přednostmi, slabostmi i city, politikařením a mentalitou danou prostředím, viz například rozdíl mezi francouzským policistou a izraelským plukovníkem. Nechybí ani trocha citu, sexu a přiměřeného jiskření mezi hlavními hrdiny.

I když osobně sáhnu po thrilleru spíš omylem, tahle kniha za přečtení stojí, ať už se chcete bát, smát, odpočinout si nebo přemýšlet o tom, jak to na světě chodí.

ALFON, Dov. Dlouhá noc v Paříži. Přeložila Jana JAŠOVÁ. Voznice: LEDA, 2021. Moje knihovnička (Leda). ISBN 978-80-7335-720-7.

DovAlfon obalka knihy

Název: Dlouhá noc v Paříži
Autor:
Dov Alfon
Překlad: Jana Jašová

Žánr: román, špionážní thriller
Nakladatelství: LEDA, spol. s r. o., Voznice
Rok vydání: 2021
Počet stran: 344
Hodnocení:   100 %
Zdroj foto: nakladatelství LEDA
Odkaz na web
: https://www.leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=840

 


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Neviem či som si to tak vymodlila, ale aj pre mňa to bol spevácky najlepšie odspievaný koncert

ZEA200Speváčka ZEA, vlastným menom Alžbeta Ferencová, vystúpila na hudobnom festivale Pohoda v Trenčíne po prvýkrát. Ide o mladú speváčku, ktorá odštartovala svoju kariéru a len nedávno vydala prvý debutový album Burning light. Jej hlas je výnimočný to poznamena...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Kam se poděla Laura?

laura 200Severské detektivky vám na našich stránkách představujeme pravidelně. Tentokrát se podíváme do finského malého městečka Palokaski, které zasáhlo zmizení středoškolačky Laury. První kniha ze série, za kterou stojí autorská skupina pod jménem J. K. Johan...


Literatura

Gay Hendricks: Zóna úspěchu

Zona uspechu 200Kniha od muže, který koučoval manažery velkého Michaela Della, majitele Dell Computer, jednoho z nejmladších miliardářů světa. Ačkoliv Zóna úspěchu může zpočátku působit poněkud nabubřele, a já jsem na tohle fakt háklivá, vydržela jsem ...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede inscenaci Kabaret Winton. Dramatický příběh zachráněných dětí se tak dočká divadelního zpracování

winton 200Silný příběh dvou sester inspirovaný skutečnými osudy a dramatickými historickými událostmi slibuje divákům Švandova divadla inscenace Kabaret Winton. Na scénáři se podílela spisovatelka Kateřina Tučková a jeho spoluautorem je i Martin Františák, uměle...

Film

Nový film BUKO režisérky Alice Nellis se představuje v upoutávce a na plakátu

Buko 200Nový film Buko režisérky a scenáristky Alice Nellis bude mít v kinech premiéru 29. září a nyní se představuje pomocí upoutávky a filmového plakátu. Tato komedie vypráví o tom, že štěstí přeje připraveným a taky těm, kteří se svému strachu dokážou postavit...