Zachraň planetu, staň se motýlem. Nebo vycestuj s Redline expedition

Zachraň planetu, staň se motýlem. Nebo vycestuj s Redline expedition

Putovani za zviraty perexAutorka knihy Putování za zvířaty, podnikatelka, cestovatelka, lektorka a velká milovnice přírody Kamila Paličková, zve prostřednictvím stránek čtenáře na cestu do Afriky. Představuje zdejší fascinující přírodu a zvířata z úplně jiné perspektivy, než na jakou jsme zvyklí. Vypráví příběhy často smutné, až frustrující, jinými zas prosvítá naděje na lepší svět. A všechny je musela prožít od začátku do konce, než našla duši zvířat i tu svou. 

Když vám duše obuje toulavé boty

Snem Kamily Paličkové bylo pracovat s divokými zvířaty a tuto možnost chtěla poskytnout i dalším lidem. Proto se rozhodla vytvořit projekt s názvem Redline expedition, díky kterému se mohou další zájemci – dobrovolníci zapojit do práce po boku ochranářů z celého světa. Nejdříve však sama musela absolvovat několik cest, během nichž se seznámila s problematikou ochrany divokých zvířat.

Housenka je jedno z mála zvířat na planetě, které žere a žere a je schopno sežrat vše v místě, kde se pohybuje, bez ohledu na to, že v budoucnu pro ni nic nezbude.

První zkušenosti sbírala v Jihoafrické republice, kde tvrdě narazila na ochranářskou realitu dnešních dní. Místo volnosti a rozlehlých plání ploty, výběhy a zvířata v zajetí. Postupně však začala vnímat všechny souvislosti a pustila se do práce, při níž poznala mnoho skvělých lidí – místních ochranářů i dobrovolníků z celého světa. Jejím úkolem bylo například odstraňování klíšťat z toulavých psů, pomoc při jejich kastraci a spousta dalších činností. Kamila Paličková se s čtenáři dělí i o své myšlenky a úvahy, často s duchovním a filosofickým přesahem, o pocity při kontaktu se zvířaty a také o několik mystických zážitků. Jeden z nich jí prý doslova změnil život…

Motýlí přístup, tedy respekt k přírodě, čerpání ze zdrojů jen tolik, kolik upotřebíme, péče o lokalitu, ve které žijeme, stejně jako aktivita ve prospěch ostatních, je znakem dospělosti.

Během Kamilina vyprávění jako byste sami byli obklopeni zvířaty, jako by na vás působila mentalita domorodých obyvatel, místní napjatá atmosféra a vaše chřípí jako by doopravdy bylo drážděno pachem krve zbytečně zabitých zvířat. Velice pravděpodobně se dostaví i zlost, lítost a dojetí, případně odhodlání také nějak pomoci. Nesmírně zajímavé jsou pasáže právě o protipytláckých jednotkách, které hrají klíčovou roli ve všech oblastech, kde žijí ohrožená zvířata atraktivní pro nelegální obchod. To vše jak v kontextu s náročnou společenskou situací panující v Jihoafrické republice, tak se současnou civilizační roztažností a nenasytností. Obdiv vzbuzují příběhy ošetřovatelů, z nichž někteří se pro záchranu divokých zvířat doslova obětují.

Jediná možná cesta pro planetu, přírodu a zvířata je, že se z nás lidí-housenek stanou motýli. Do té doby je třeba podporovat snahy nadšených dobrovolníků o vytváření bezpečného území pro zvířata, bez lidí.

Atraktivní obsah knihy je zaměřen především osvětově, přesto je velice čtivý. Autorka se snaží otevřít oči co nejvíce lidem a motivovat je k tomu, aby se zastavili a vnímali celým srdcem zázrak, jehož jsou součástí. Zároveň využívá příležitost k propagaci projektu Redline expedition, jehož prostřednictvím se do činnosti prospěšné pro záchranu živočišných druhů a přírody vůbec mohou zapojit další nadšenci. Myšlenku dovolené v kombinaci s dobrovolnickou praxí na poli ochrany divokých zvířat považuji já osobně za geniální a opravdu smysluplnou.

Putovani za zviraty

Putování za zvířaty
Autor: Kamila Paličková
Nakladatel: Universum (EUROMEDIA GROUP, a.s.)
Rok a měsíc vydání: 2022/02
Počet stran: 216

Hodnocení: 100 %

V textu recenze jsou použity výňatky z hodnoceného titulu (kurzíva).

www.knizniklub.cz/knihy/566183-putovani-za-zviraty

( 1 hlas ) 


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Pozor na žihadla aneb Vidíš-li vosu, nehýbej se

hous 200Že i něžné pohlaví umí jít za svým hlava nehlava, a třeba i za hranici zákona, o tom vypráví kniha šestnácti krimipovídek Evy Houserové, která právě vychází v nakladatelství JaS.

...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Underground: Revoluce je tady

underground revoluce 200Před rokem nám František Kotleta u dvorního nakladatelství Epocha naservíroval futuristický příběh z Prahy Underground a letos v červenci na něj navázal druhým dílem Underground: Revoluce. Svět budoucnosti v nepříliš mal...


Literatura

Bacha na Selfies

selfies perTentokrát až po 2 letech se objevila další kniha oblíbeného dánského autora Jussiho Adlera-Olsena, sedmý díl o vyšetřovacím týmu z oddělení Q, tentokrát s názvem Selfies. Zároveň vyšlo najevo, že čtenáře čekají už jen 3 případy tohoto oddělení,...

Divadlo

Městská divadla pražská: šest ze sedmi premiér bude českých

divadlo rokoko abc shirley valentineCelkem sedm premiér chystají v divadelní sezoně 2012/2013 Městská divadla pražská. Až na jednu výjimku to budou české premiéry. Městská divadla pražská nabídnou divákům v nové s...

Film

Frankenweenie - Domácí mazlíček: Když vědu neděláme s láskou

Frankenweenie-plakat-200Film z produkce Walt Disney Pictures s prapodivným názvem Frankenweenie - Domácí mazlíček je animovaným příběhem chlapce Viktora a jeho psa Sparkyho. Když Viktor nečekaně přijde o svéh...