Román Pakáž ukazuje i ženský úděl na vesnici na počátku 20. století

Román Pakáž ukazuje i ženský úděl na vesnici na počátku 20. století

Tisk

big pakaz-BSx-492088 (2)

Pokud si chcete přečíst opravdu kvalitní dílko z venkovského prostředí v době 1. světové války, sáhněte po románu Pakáž od rakouské autorky Moniky Helferové, která za něj loni získala Schubartovu literární cenu. Co jsem na knize ocenila a co bych jí naopak vytkla?

 

O čem kniha je?

Proč Josef nikdy nepromluvil se svou dcerou? Uznávaná rakouská autorka Monika Helferová se v románovém zpracování vrací k vlastním kořenům a zkoumá detaily zásadních událostí, jež předcházely narození její matky, „spratka“. Matčino početí provázely neurčité okolnosti, které způsobily, že ji otec absolutně ignoroval, nezajímal se o ni, nikdy v životě se na ni ani nepodíval. Autorka rekonstruuje osud prarodičů Josefa a krásné Marie na pozadí první světové války, kdy se svými dětmi živoří na venkově na okraji společnosti. Když je Josef odveden do armády, Maria a děti se stávají závislými na ochraně starosty. Do kraje přijíždí okouzlující cizinec Georg, který jednoho dne bez pozvání zaklepe na dveře „pakáže“.

Helferová si všímá morálních hodnot doby, jež různé postavy jejího vyprávění různě vnímaly a interpretovaly, a poukazuje na vliv minulosti na budoucnost každého člověka. Z vlastních vzpomínek a z vyprávění příbuzných skládá ztracený svět zapadlé horské vesnice na počátku 20. století a podmanivým jazykem poodhaluje jedno rodinné tajemství.

Hodnocení knihy:

A teď přidám vlastní názor: kniha se dobře četla a byla pro mě zajímavá. Knížečka zaujme už svým obalem, navíc není nijak obsáhlá, takže se nabízí rychlé a příjemné čtení na léto u vody. Knížky s historickým obsahem pro mě vždy mají velké kouzlo, bavilo mě číst o tom, jak se žilo na venkově na počátku 20. století, jak těžké to měly ženy, které rodily jedno dítě za druhým, milovaly své muže a čekaly na ně, když odcházeli do války. O to zajímavější je, že se autorka vypravila po stopách vlastní rodiny, jak je teď v módě, a je dobře, že je tomu tak. Velice jsem ocenila skvělý vypravěčský jazyk a kvalitní psaní, které nebylo ani trochu jednoduché a tuctové. Zároveň klobouk dolů před překladatelkou, protože špatný překlad by naopak všechno pokazil. Ale Marta Eich si s tím poradila naprosto skvěle.

To, co mi naopak vadilo, byla nepřehlednost v ději a postavách. Autorka se tak moc snažila vkládat do základního vyprávění o Josefovi a Marii osudy jejich dalších potomků včetně svých vlastních postřehů, že už to pro mě bylo místy matoucí a vadilo mi to. Chtěla jsem sledovat jen tu jednu dějovou linku, a sice příběh Marie, jejíž muž Josef odešel do války. Představovala bych si, že tyto další osudy autorka nastíní později nebo je zasadí do děje v prolínajících se kapitolách, ale označených jiným místem a datem, jak tomu často bývá. Na druhou stranu musím uznat, že díky tomu, jak to autorka pojala, je knížka ještě originálnější a není vůbec špatný nápad vyprávět příběh tak, jak myšlenky přichází. Příběh se mi moc líbil, ocenila jsem i velkou statečnost Mariina syna Lorenze. Knížku určitě doporučuji dál a ráda si přečtu i její další knihy. 

O autorce:

Rakouská spisovatelka Monika Helferová (*1947) se narodila a žije ve Vorarlbersku. Je autorkou povídek,románů, divadelních textů a knížek pro děti, za něž obdržela mnoho literárních ocenění. Poslední z nich – Schubartovu literární cenu – získala v roce 2021 právě za román Pakáž. Titul se rovněž dlouho držel na předních příčkách prestižního žebříčku nejprodáva­nějších knih časopisu Der Spiegel.

Pakáž je prvním dílem volné trilogie, v níž autorka líčí osudy své rodiny. Následuje román Vati (Tatínek, 2021), který byl roku 2021 nominován do užšího výběru na Německou knižní cenu, a vzpomínkovou řadu uzavírá dílo s názvem Löwenherz (Lví srdce, 2022). Monika Helferová je provdaná za spisovatele Michaela Köhlmeiera, s nímž také literárně tvoří.

Ukázka z knihy:

„Mluvíš jak hotentot,” utrhl se na něj starosta, kterému se líbilo, jak se Lorenz třese. „Šla si lehnout? Mám se podívat? Tak podívat se někam šla? Aha. Co uděláš, když se také půjdu někam podívat? Když se půjdu podívat do ložnice? Zastřelíš mě? Musel bys ale dobře mířit. Když mě netrefíš přímo do srdce, nadělá to jen svinčík, a stejně po mně nebude.”
Puška spadla na zem, Lorenz zavzlykal a vyběhl ven na zasněžené zápraží. Na nohou měl jen papuče. Utíkal dolů ke studni. Pak se otočil a schoval se do chléva, mrzl tam, tiše volal na psa, ale ten se neukázal, a tak počkal, až se Katharina s Heinrichem vrátí ze školy, a to už byl zpátky i pes a starosta nikde.
Večer Lorenz vyprávěl matce a sourozencům, co se stalo. Nic nepřeháněl ani nepřikrášloval. Je prý zbabělec, řekl, utekl a že ho to mrzí a už se to víc nestane. Maria na to nic neřekla, ale druhý den ráno dětem nařídila, aby s ní zůstaly doma.
„Do školy už chodit nemusíte,” prohlásila. „Co potrvá válka, tak ne. Všechno, co se učíte ve škole, vás můžu naučit sama. A když sedíme všichni u stolu, je tu útulno. Ve škole tak útulno není, a když je útulno, jde učení líp, tak to je. Lorenz vás naučí počítat. Umí to stejně dobře jako učitel.” Jen ať prý Katharina zase neříká, že je to zakázáno. Ve válce je všechno dovoleno. I záškoláctví.
Katharina neřekla nic.

big pakaz-BSx-492088

Název: Pakáž
Autor: Monika Helferová
Překlad: Marta Eich
Nakladatelství: Prostor
Počet stran: 144
Hodnocení: 90 %

http://www.eprostor.com/cz/katalog-titulu/pakaz.aspx


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Kdo přijde do Staré, bude mít Hřeby v hlavě aneb rozhovor s režisérem Pavlem Gejgušem

hreb200Je 15 hodin odpoledne. Sedím u baru Staré arény a čekám na Pavla Gejguše, který je režisérem, scénáristou a scénografem divadelní inscenace s názvem Hřeby v hlavě, která nás zavádí do prostředí, ve kterém jsou lidé znaveni po dvou evropsko-islámských válk...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Sara Gruenová: Na břehu jezera

na brehu jezera 200Na břehu jezera bude ta příšera, chtělo se mi vtipkovat ještě několik stran poté, co jsem začala číst tuto téměř čtyřsetstránkovou bichli a propadala hrůze z toho, jakáže snobská a lochneská příšernost mě čeká. Až když jsem byla a...


Literatura

Madona z hor promlouvá nejen k hlavní hrdince

Madona z hor, perexMadonna mia, to bylo ale čtení. Poetické a hutné zároveň. Něžné a přitom drsné. Odpočinkové, ale burcující emoce. Oduševnělé a také drsně reálné. No prostě úžasné. Na Madonu z hor jsem se velmi těšila. A má očekávání byla...

Divadlo

Mirotické setkání loutek a hudby

altDevátý ročník výjimečné události pro všechny milovníky malých hudebních a divadelních skupin se už blíží. Druhý srpnový víkend v Miroticích bude patřit loutkám, performerům, alternativní hudbě a především příjemné atmosféře. Na co všechno se návšt...

Film

Jiří Strach: “Přece si kvůli vlastní ješitnosti nezkazím film!”
ImageRežisér Jiří Strach je navzdory svému jménu považován za jednoho z nejlaskavějších českých režisérů, a stejně tak působí i v reálu. Je trpělivým učitelem mladých filmových tvůrců a má upřímnou radost z jejich úspěchů, protože dobře ...