Nechal jí vzkaz a zmizel beze stopy. Proč?

Nechal jí vzkaz a zmizel beze stopy. Proč?

Tisk

Jeho posledni slova perexOwen Michael zmizel beze stopy. Své ženě Hannah zanechal jen vzkaz, ve kterém stojí: „Ochraň ji.“ Hannah ví, koho má Owen na mysli: svou dospívající dceru Bailey, která v dětství přišla o matku a která nechce mít s manželkou svého otce nic společného.

 


Když se Hannah nedaří manželovi dovolat, začne být zoufalá. Situace se ještě zhorší, když zatknou Owenova šéfa a když Hannah začne vyslýchat policie. Hannah pochopí, že její manžel nebyl tím, za koho se vydával, a rozhodne se, že vypátrá jeho pravou totožnost. Společně s Bailey se proto vydávají na cestu a začnou skládat střípky minulosti. Brzy si však uvědomí, že to, co zjistí, změní jejich život od základů.

Kniha úspěšné americké autorky
Autorkou knihy Jeho poslední slova, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Ikar, je americká spisovatelka a novinářka Laura Dave. Ta se rozhodla vyprávět příběh o identitě, lžích, rodinných tajemstvích a o tom, kam až jste schopni zajít, abyste ochránili ty, které milujete. Z knihy se stal bestseller, který se brzy dočká seriálové adaptace z produkce Apple TV+.

Psychologický román o vztahu nevlastní matky a nevlastní dcery
Kniha začíná Owenovým zmizením a jeho záhadným vzkazem, od něhož se odvíjí následné pátrání. Hannah ani Bailey se nemají čeho chytit, a tak se spoléhají na sebemenší útržky vzpomínek, které by je mohly dovést k pravdě. I když je tato dějová linka pro příběh nesmírně důležitá, zastiňuje ji brilantně vykreslený vztah mezi nevlastní matkou a nevlastní dcerou. Ten je nejdřív neutrální. Obě se víceméně respektují a ke konfliktům dochází jen občas. Když ale Owen zmizí, jsou nuceny spolupracovat, což znamená, že se musí naučit jedna druhé důvěřovat. Zároveň se lépe poznávají, a tak se jejich vztah pod vlivem okolností pozvolna vyvíjí a mění, což je zajímavé sledovat.

Samotné pátrání je napínavé a přináší několik překvapivých zvratů. Owen měl spoustu tajemství, z nichž některá mohou být smrtící. O co blíž se Hannah a Bailey dostávají k pravdě, v o to větším nebezpečí se ocitají. Některá odhalení jsou uvěřitelná a dávají dokonalý smysl. Další však nutí k zamyšlení, zda je něco takového vůbec možné a nutí čtenáře pochybovat o reálnosti celého příběhu, což může zkazit čtenářský zážitek. Konec je nečekaný a skvěle celé vyprávění uzavírá. Překvapí i navzdory tomu, že jinak to asi ani skončit nemohlo.

Pokud máte rádi příběhy o lžích a rodinných tajemstvích, kniha Jeho poslední slova vás určitě zaujme. Nebudete zklamaní ani v případě, že hledáte propracovaný psychologický román o manželské důvěře a komplikovaných vztazích.

Jeho posledni slova

Jeho poslední slova
Autorka: Laura Dave
Originální název: The Last Thing He Told Me
Překlad: Hana Vališová
Žánr: psychologický román
Vydáno: Ikar, 2022
Počet stran: 296

Hodnocení: 75 %

https://www.ikar.cz/# 


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Martina Boledovičová: „Tradice nám poskytují řád a nikdy neztratily platnost.“

Martina Boledovicova200Martina Boledovičová je zakladatelka nakladatelství Smart Press, matka jedné dcery a tří synů. Stála u vzniku mnoha projektů a zajímavých knižních titulů, mezi které patří mimo jiné Tradináře. Nápad na tuto edici přišel ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Detektivní případy s notnou dávkou nostalgie

altSherlocku Holmesovi se v českých luzích a hájích zrodil na začátku sedmdesátých let minulého století zdatný konkurent. Stejně jako jeho věhlasný britský kolega s bravurou a grácií řeší ty nejzapeklitější případy. Sympatického detektiva mají na svědomí výtvarník ...


Literatura

Osho a jeho myšlenky o odpuštění

osho 200Osho, indický myslitel a duchovní učitel, který je známý po celém světě a stále vzbuzuje ohlas, přestože už více než třicet let není mezi námi. Možná už máte nastudované jeho přednášky, já jsem spíše začátečník a teprve se po jeho světě rozhlížím. Dnes v...

Divadlo

Milostný příběh prokletých básníků v podání Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka

foto La fabrika perexPoutavou výukou dějepisu je divadelní hra Úplné zatmění, kterou má na programu pražská La fabrika. Divoký život dvou přátel a milenců je totiž příběhem prokletých básníků Paula Marie Verlaine (30. března 1844 Mety – 8. ledn...

Film

Nová animovaná pohádka o psích kamarádech již brzy v českých kinech

haftanan 200Hlavním heslem nové animované pohádky s názvem Haftaňan a tři mušteriéři je „jeden za všechny a všichni za jednoho“! Příběh o lásce, přátelství, psím dobrodružství a odvaze vstoupí do českých kin 17. února.

...