Nechal jí vzkaz a zmizel beze stopy. Proč?

Nechal jí vzkaz a zmizel beze stopy. Proč?

Jeho posledni slova perexOwen Michael zmizel beze stopy. Své ženě Hannah zanechal jen vzkaz, ve kterém stojí: „Ochraň ji.“ Hannah ví, koho má Owen na mysli: svou dospívající dceru Bailey, která v dětství přišla o matku a která nechce mít s manželkou svého otce nic společného.

 


Když se Hannah nedaří manželovi dovolat, začne být zoufalá. Situace se ještě zhorší, když zatknou Owenova šéfa a když Hannah začne vyslýchat policie. Hannah pochopí, že její manžel nebyl tím, za koho se vydával, a rozhodne se, že vypátrá jeho pravou totožnost. Společně s Bailey se proto vydávají na cestu a začnou skládat střípky minulosti. Brzy si však uvědomí, že to, co zjistí, změní jejich život od základů.

Kniha úspěšné americké autorky
Autorkou knihy Jeho poslední slova, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Ikar, je americká spisovatelka a novinářka Laura Dave. Ta se rozhodla vyprávět příběh o identitě, lžích, rodinných tajemstvích a o tom, kam až jste schopni zajít, abyste ochránili ty, které milujete. Z knihy se stal bestseller, který se brzy dočká seriálové adaptace z produkce Apple TV+.

Psychologický román o vztahu nevlastní matky a nevlastní dcery
Kniha začíná Owenovým zmizením a jeho záhadným vzkazem, od něhož se odvíjí následné pátrání. Hannah ani Bailey se nemají čeho chytit, a tak se spoléhají na sebemenší útržky vzpomínek, které by je mohly dovést k pravdě. I když je tato dějová linka pro příběh nesmírně důležitá, zastiňuje ji brilantně vykreslený vztah mezi nevlastní matkou a nevlastní dcerou. Ten je nejdřív neutrální. Obě se víceméně respektují a ke konfliktům dochází jen občas. Když ale Owen zmizí, jsou nuceny spolupracovat, což znamená, že se musí naučit jedna druhé důvěřovat. Zároveň se lépe poznávají, a tak se jejich vztah pod vlivem okolností pozvolna vyvíjí a mění, což je zajímavé sledovat.

Samotné pátrání je napínavé a přináší několik překvapivých zvratů. Owen měl spoustu tajemství, z nichž některá mohou být smrtící. O co blíž se Hannah a Bailey dostávají k pravdě, v o to větším nebezpečí se ocitají. Některá odhalení jsou uvěřitelná a dávají dokonalý smysl. Další však nutí k zamyšlení, zda je něco takového vůbec možné a nutí čtenáře pochybovat o reálnosti celého příběhu, což může zkazit čtenářský zážitek. Konec je nečekaný a skvěle celé vyprávění uzavírá. Překvapí i navzdory tomu, že jinak to asi ani skončit nemohlo.

Pokud máte rádi příběhy o lžích a rodinných tajemstvích, kniha Jeho poslední slova vás určitě zaujme. Nebudete zklamaní ani v případě, že hledáte propracovaný psychologický román o manželské důvěře a komplikovaných vztazích.

Jeho posledni slova

Jeho poslední slova
Autorka: Laura Dave
Originální název: The Last Thing He Told Me
Překlad: Hana Vališová
Žánr: psychologický román
Vydáno: Ikar, 2022
Počet stran: 296

Hodnocení: 75 %

https://www.ikar.cz/# 


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf Jiří Šubrt: „I modelky a modelové jsou lidé a chovají se jako lidé“

200rozMísto celebrit jsme tentokrát vyzpovídali jiného umělce, a totiž fotografa Jiřího Šubrta. Zaměřuje se na různé typy fotografií a na vše má jasný názor. Přečtěte si o modelkách, křivkách a lásce k fotografování…

...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Návrat kurtizány

Navrat kurtizany perexRok 1576 byl pro Benátky těžký. Město se zmítalo v chaosu způsobeném morem a zločinem. Uprostřed zmatku se však najdou obyvatelé, kteří navzdory všemu v sobě našli odvahu v téžce zkoušaném měste zůstat. Patří k nim i Ti...


Literatura

Ne tak upřímný vhled do duše megalomana

speer 200Nakladatelství Grada ve své edici Za oponou Třetí říše přináší portréty klíčových postav nacistického režimu. V jejím rámci se nám podávají přímá svědectví uvedených osobností nebo se jedná o texty odborníků svého oboru.

Divadlo

Na podzim do divadla: Ošklivec

2d3c94dbbe2fd3850b9978cd5b0534f6O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme na Ošklivce do olomouckého Divadla Tramta...

Film

Jak se naši filmaři ocitávali před soudem

Herci 200Radek Žitný se navzdory svému mladičkému věku (narodil se roku 1988) i profesi (studuje hru na hudební nástroje) prosadil jako spolehlivý průvodce po klikatých a strastiplných osudech mnohých známých umělců. S bohatým využitím archiv...