Povídky modelované sochařem

Povídky modelované sochařem

Tisk

cisty-skromny-zivot perexDeset povídek, deset vztahů, které drhnou. Druhý povídkový soubor výtvarníka a literáta Viktora Špačka se zabývá problémy s láskou, sebeúctou, dvojsečností úspěchu, strachem ze samoty či osobní ztráty s přesností, která dostává čtenáře do kolen.

 

Zdánlivě banální příběhy se díky precizně řazeným detailům mění v originální vyprávění. Detailům natolik výstižným, že čtenář má intenzivní pocit to znám, tak jsem to taky vnímal („cítil jsem úlevu člověka, co vybije svůj vztek a zároveň strach“), střídané přiléhavými popisy prostředí („stěny jsou do půlky natřené nátěrem hrachové barvy, odněkud ze spodu se ozývá rachot plastových táců a stejně rachtavé nadávky, které se změní v smích“).

Myšlenky a hnutí mysli protagonistů sledujeme jakoby zevnitř, formou pečlivě formulované sebereflexe. Neschopni vyhlédnout z brázdy vlastních pravd, hrdinové přežívají ve vztazích, které je nenaplňují, někdy dokonce vysávají. Přestože postavy dokáží vyhodnotit situace s udivující přesností, díky svým postojům přešlapují na místě v zadrhnuté smyčce hry na schovávanou před sebou samými.

Tři příběhy napsané z ženské perspektivy
Povídka Pan Klíšťák vypráví o strachu z osamělého stáří. Hrdinka žije v manželství, ve kterém se s mužem stále více fyzicky i duševně míjejí. Se synem a vnukem se vidí jen během krátké návštěvy jednou do roka. Povrchnost vztahů s nejbližšími ženu trápí, vysvětluje si ji především vnějšími příčinami, zamyslet se sama nad sebou ji nenapadne. Pocity křivdy („celý život jsem pracovala, založila rodinu, pečlivě odváděla daně, udělala jsem, co jsem měla“) a rostoucí nepohodu („po takových nocích je těžké uvěřit, že život může být taky hezký… jsem v sobě nějak napříč“) zajídá. Vyplenění potravinových zásob jí přinese jen krátkodobou úlevu, cyklus smutku, obav a přejídání se opakuje.

Povídka Prádelna nabízí vhled do myšlenek čtyřicetileté bezdětné účetní pečující o duševně nevyrovnaného muže. Zavřeni ve svém domě s minimem vnějších kontaktů připomínají zvířata v kleci. Samota ve dvou tíží („když se postava mého muže ztratila ze dveří, stropy vylétly o půl metru výš a do pokojů vpadlo slunce“), manžel zavinutý do sebe („dospělým vlastně nikdy tak úplně neodpustil, že ho z té skrýše vytáhli“) těžko hledá k ženě cestu („dívám se, až to nevydrží a obejme mě“). Muž připomíná nedobytnou pevnost, na kterou žena, aby získala jiskřičku citu a pozornosti, musí stále znovu a znovu útočit. Ataky vedou k (zdánlivě?) rafinovaným protitahům, past vzájemného podezřívání zaklapla už dávno. Okamžiky kritického uvědomění („obvykle mlčím – a pak, bohužel, mluvím“) kontrastují se zapouzdřenými názory a stereotypy.

V povídce Kotva potkáme mladou umělkyni, milenku ženatého muže. Otřepané téma Špaček ozvláštňuje nezralou a nevyrovnanou hrdinkou, která si chaoticky vybírá z bonboniéry života pralinky všech tvarů a příchutí, aniž kdy dosáhne uspokojení. Přesto je těžké ji zavrhnout – kdo z nás se nikdy nechoval jak zpovykané dítě v prodejně hraček, ať hodí kamenem.

Do bot Špačkových hrdinů vklouznete lehce, v hlavě vám však zůstanou dlouho. Ať už jim budete držet palce nebo se na ně budete zlobit, donutí vás k otázkám: jak bychom podobnou životní situaci zvládli sami, jaká je naše osobní "pravda" a nakolik jsme schopni změnit vlastní životní příběh.

Čtení, které jen tak neodložíte.

cisty-skromny-zivot

Čistý, skromný život
Autor: Viktor Špaček
Žánr: povídky
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2022
Počet stran: 182, brožovaná vazba
Hodnocení: 85 %

www.hostbrno.cz/cisty-skromny-zivot


 

Přihlášení



Anketa

Jak často sledujete dokumentární filmy?
 

Špína: temná krimi z východního Slovenska

V únoru vydalo nakladatelství Metafora velmi zajímavý detektivní počin slovenské autorky Barbory Bernátové s lakonickým názvem Špína. Druhý případ svérázného kapitána Davida Meiznera se s ničím nemaže. Vražda mladého profesora přináší spoustu otazníků i mnoho podezřelých…

Lištičky, klasické drama s nápaditou režií Michala Dočekala

Písní, jejímž textem je část Písně písní ze Starého zákona poklidně začíná drama Lištičky, uvedené Městskými divadly pražskými na scéně divadla ABC. Text verše je prostým konstatováním toho, že když lišky škodí ve vinici, je třeba je z ní bez milosti vyhnat. Smysl tohoto verše, jenž se stal v průběhu staletí předmětem mnoha teologických výkladů, hledajících v něm mnohá podobenství a jinotaje, je ale jasný – dávejte si pozor na to, co vypadá lákavě a skvěle, ale časem vás to může zničit.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Kdo přijde do Staré, bude mít Hřeby v hlavě aneb rozhovor s režisérem Pavlem Gejgušem

hreb200Je 15 hodin odpoledne. Sedím u baru Staré arény a čekám na Pavla Gejguše, který je režisérem, scénáristou a scénografem divadelní inscenace s názvem Hřeby v hlavě, která nás zavádí do prostředí, ve kterém jsou lidé znaveni po dvou evropsko-islámských válk...

Chinaski ohlašují největší koncert kariéry. V červnu zahrají open-air pod „lízátky“ v Hradci Králové a na brněnském Velodromu

V prosinci letošního roku uběhne přesně 30 let od chvíle, kdy vyšlo první album skupiny Chinaski. Oslavu 30 let Chinaski oficiálně odstartují prosincovými koncerty v pražské O2 areně. Souběžně s nimi se fanoušci dočkají také speciální narozeni-nové desky nahrané v Rockfieldu. Oslavy tímto ale teprve začnou! Vše totiž vyvr-cholí v roce 2025, kdy se uskuteční vůbec největší koncert v historii kapely.

Z archivu...

Čtěte také...

Nejděsivější místa české historie vážně děsí ...
ImageNakladatelství XYZ přináší velmi zajímavou knížku pro milovníky děsivých historických událostí a tragédií.  Ale také tajemna. Nedoporučuji číst v depresi! Lidstvo má i svou odvrácenou stranu a tady vy...

Divadlo

Od mejdanu po drama. Ve Švandově divadle připravují Chlast, divadelní adaptaci stejnojmenného kultovního filmu

chlast 200Divadelní adaptaci snímku Chlast oceněného v roce 2021 Oscarem za nejlepší cizojazyčný film uvede koncem dubna Švandovo divadlo v Praze. Autory adaptace jsou režisér filmu Thomas Vinterberg a Claus Flygare. Ti svou divadelní verzi Chlastu postavili n...

Film

Jak si nevzít princeznu: Sympatické sudičky, cestování časem a komplot proti osudu

Jak-si nevzit princeznu (2)

Česká televize uveřejnila na Štědrý večer zbrusu novou koprodukční pohádku v režii Karla Janáka podle scénáře Petra Hudského s názvem Jak si nevzít princeznu. Dle očekávání i tato nová pohádka vyvolala mezi ...