Pátrání po tajemné moci Leviar

Pátrání po tajemné moci Leviar

Tisk

leviar (2)„Sylothys, rozmanitá říše pěti království bez jediného krále, je v nebezpečí. Nekonečný příliv satyrů a mlhy neustává a hrozí, že celou zemi zahalí bílá tma. Zloděj Nydeon a jeho pět přátel nehodlají jen přihlížet a rozhodnou se vyrazit do boje. Pomůže jim nejen síla a důvtip, ale i magické schopnosti Leviar, se kterými lze dokázat takřka cokoli. Třeba i rozhodnout bitvu proti Bílému králi. Ten má ale vlastní děsivý plán a nehodlá si ho nechat překazit…“

Přesně takto zní popis knihy ze zadní strany přebalu, který se nás, spolu s krásnou obálkou, snaží nalákat ke koupi a přečtení. Jaké nebezpečí hrozí oné říši Sylothys? Co je ona bílá tma a co by se stalo, kdyby zahalila svět? A kdo je onen Bílý král v říši, kde není králů a jaký je jeho plán? A čím přesně je titulní Leviar?

Částečné odpovědi na dvě z těchto otázek dostáváme již v prologu. Leviar je tajemná síla, kterou se snažil odhalit dávný čaroděj, pomocí experimentů s lidskou schránkou. Stalo se něco, co nepředpokládal a moc Leviaru se začala šířit na potomky přeživší jeho pokusy. Bílým králem pak byl tajemný Meronth, který kdysi zatoužil stát se králem všech království na kontinentu naplněn tajemnou mlhou a nejzkaženější temnou magií. Byl ale poražen v mocné bitvě. Zmizel však nastálo?

Děj knihy samotné nás ale posouvá o hezkých pár set let později. Leviar je něčím dávným a mýtickým a bílý král je pojmem z nějž obyvatelé říše už přestávají míti strach. Pro některé se stává už jen povídačkou, o které si vyprávějí kamarádi u piva. Právě zde v první kapitole potkáme našeho hlavního hrdinu Nydeona, který se vrací z bojového tréninku a s přáteli se dává do debaty o současných událostech. Patron Rheen, vládce Asorilu, města, kde náš příběh začíná, má v plánu nechat se korunovat na krále, přičemž nedbá ani varování, které mu přináší elf Thelian.

Jeho korunovace spouští události, které dávají do pohybu děj. Nastává nečekaná invaze satyrů a vypadá to, jakoby se temnota vracela zpátky na kontinent. Událostem na kloub chtějí přijít právě Nydeon s Thelianem, k nimž se na jejich výpravách po kontinentu připojují další rozmanité postavy. Nářečně mluvící trpaslík (pardon rantir) Yogrif, magií nadaná, byť trochu lehkovážná Skyanna, četbou starých knih vzdělaný mnich Riorin a ještě jeden němý společník. Na své cestě potkávají satyry i loupežníky, barbary, šamany i čaroděje. Navštíví čarodějnou akademie, město barbarů i smradlavý přístav.

První díl celé série je dílem rozjezdovým seznamuje nás se světem, jeho zákonitostmi a postavami, stejně jako s promyšleným magickým systémem. Kniha představuje zajímavou fantasy jednohubku na jeden, či dva dlouhé večery. Je vidět, že z mapy celého kontinentu Solythys nám autor představil jenom malinkatou část, stejně jako nám zůstalo zatajeno spoustu dalších informací o dějinách celého světa. Vše se tak dozvíme až v dalším díle celé série, při dalších dobrodružstvích Nydeona a jeho společníků. Nicméně jsem na ně zvědav a těším se na ně, to nemohu říct.

O autorovi:

Aleš Diviš se narodil a žije na jižní Moravě v blízkosti města Znojma. Navštěvoval Univerzitu Pardubice, odkud si s sebou na Moravu přivezl bakalářský titul v oboru Anglický jazyk – specializace v pedagogice. Pro učitelskou dráhu se však nakonec nerozhodl a místo toho se již řadu let živí jako grafik a retušér. Ke psaní ho přivedla jeho bujná představivost. Ačkoliv ho životem provází už od dětských let, přenést své vidiny a nápady na papír se nakonec rozhodl až téměř ve třiceti. Nejlépe se mu píše v noci, kdy v místnosti svítí pouze displej obrazovky. Kromě knih má rád videohry, ve kterých nad efekty převažuje příběh, a jeho nejoblíbenější slovo je dobrodružství. Fiktivní svět Sylothys, do kterého je zasazena knižní série Leviar, vnímá jako svůj splněný sen.

leviar

Název: Leviar: Královská mlha

Autor: Aleš Diviš

Počet stran: 320

Nakladatelství: Fragment


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Dětem může pomoci i čtení o smutku

ivana janisovaRozhovor se spisovatelkou a dětskou psycholožkou Ivanou Janišovou.

...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Ďábelský Jeremy podmíněně

clark200Pokud člověk chce mít dokonalý přehled o vyráběných vozech, zejména těch adrenalinových, strastech ledních medvědů, či trucštajfech  Evropské komise, dobře ví, že v The Sunday Times najde sloupek Jeremy Clarksona.
Pokud je člověk stejně postižený ...


Literatura

Jak se vypořádat se šikanou? S pomocí králíků!

Kralik perexKatka přestoupila na novou školu. Spolužáci se zdáli být milí i navzdory tomu, že si s nimi neměla co říct. Láska, kapely, filmy – to byly jejich oblíbená témata. Katka byla zamilovaná do bývalého spolužáka a měla i oblíbenou kapelu, ale mluvit...

Divadlo

Je tanec vaše vášeň? Pak vás zveme na TANCESSE 2012

altV květnu 11.-13. května Brno opět ožije tancem a pohybem.  Již počtvrté se sem sjedou soubory z nejrůznějších končin republiky.  Zahraniční hostem festivalu bude soubor z Polska Akro Dance Theatre Torun. Festival pořádá

Film

Festival Film a architektura oslaví desátý ročník

film a architektura 200Ve dnech 30. 9. – 4. 10. proběhne ve třinácti českých a slovenských městech již podesáté festival Film a architektura. Jubilejní ročník s podtitulem “Spojení” poukáže na důležitou roli architektury při propojování lidí,...