V tátových stopách
Kultura21.cz

V tátových stopách

zena v bilem kimonu200Mám ráda knihy se silnou myšlenkou, dobře vypointované. Proto mne oslovil román Any Johns Žena v bílém kimonu, který vydala před časem LEDA. Tenhle příběh o osudech japonských žen, které se zamilovaly do amerických vojáků a těšily se na štěstí po boku milovaného muže a s houfem dětí kolem sebe, mne doslova uhranul.

 

Málo známá historie

V Japonsku po druhé světové válce čelili muži pocitu ponížení. Jejich srdce samurajů byla velmi otřesena tím, jak skončila válka. Japonské ženy měly hodně těžký osud. Čelily nejen japonským tradicím, ale i mužskému zahanbení. A na některé číhalo i jisté nebezpečí – především na mladé a nezkušené. Američtí vojáci byli pro leckterou z nich velkým lákadlem, i sen jet do Ameriky se stal skoro žádoucím. Jenže Spojené státy nevítaly ochotně japonské nevěsty, nechtěly s nimi nic mít. Úřady se snažily podobné svazky nepovolovat, párům házely klacky pod nohy, čehož někteří vykukové rádi využili. A tak v Japonsku zůstávaly zhrzené dívky a děti, o které nikdo nestál.

Cesta v otcových stopách

Po tatínkově smrti se Američanka Tori probírala písemnostmi a objevila dopis, který ji doslova šokoval. Táta byl v Japonsku ženatý, dokonce má možná sourozence! Musí se dozvědět pravdu. Proto zamířila do Japonska a vydala se v tátových šlépějích. Táta o válečné minulosti se příliš nezmiňoval. Utápěl v sobě bolestný žal. Své americké rodině se snažil dát vše, ale jakýsi stín nad nimi neustále visel. Tori se rozhodla, že se dozví pravdu, taky pozná svět.

Nebylo jednoduché najít ženu, kterou tatínek tak hluboce miloval. Dokázala to. Naoko, tehdy mladá studentka, pro tátovy krásné modré oči porušila příkazy rodné kultury a chtěla se stát jeho ženou, dnes byla moudrou matkou a babičkou. Kdysi pošpinila rodinu a její tradice, ale ustála to.

Smutný osud

Všichni byli proti její lásce. Proto se rozhodla, že se svým milým uteče. Nic jiného jim nezbývalo, vždyť čekala jejich dítě. Rozhodla se, že si svého Američana vezme. Naštěstí na její straně stála maminka, ta ač vázána přísnými pravidly dceru k jejímu důležitému kroku oblékla do svatebního kimona. Jako kdyby věřila, že dítě rodinu udobří. Jenže voják je voják a musel plnit rozkazy. Jel se nahlásit na loď a zmizel daleko. Chtěl se o svou Naoko postarat, ale nikdo mu nebyl nakloněn. Maminka Naoko v tom čase nečekaně zemřela. Rodina se rozhodla zachránit vlastní čest, proto musela nezvedenou dceru ukrýt v ústraní, kde měla porodit nechtěné dítě. Mladá žena se ocitla v pasti, brzy poznala, že jí dítě vezmou a ona se bude muset provdat za otcem zvoleného muže…

Tori v Japonsku

Cesty dvou rodin propojily. Tori e sešla s Naoko a poznala, jak moc milovala jejího otce. Zároveň pochopila, co představuje vytvořit dobrý domov, i když srdce drásá žal. Žít pro lásku je úžasné, ale taky je potřeba znovu nabrat dech, protože živořit pro ni nedává smysl. Nádherný příběh ukazuje, že není jednoduché žít v zemi s jinými pravidly a prát se s tím.

Kdo by si tento cituplný román měl přečíst? Milovníci historie, cestování, fanoušci silných emotivních příběhů, každý, kdo má rád bravurně propracovaný příběh.

zena v bilem kimonu

Název: Žena v bílém kimonu
Žít a milovat je štěstí, žít jen pro lásku je bláhovost
Autor: Ana Johns
Překlad: Věra Klásková
Žánr: beletrie
Nakladatelství: LEDA
Rok vydání: 2020
Počet stran: 400

Zdroj foto: LEDA

https://www.leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=752


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

MASTERS OF ROCK 2012 - INTRO - JEN RŮŽOVÁ TO MŮŽE BÝT!

Na loňském, devátém ročníku Masters of Rock, zaujala pozornost - a nejen mou - poměrně velká tlupa metalistů v růžovém oblečení. Šlo o skvělou recesi, jejíž prvopočátek spočíval v myšlence setkání přispěvatelů fóra MOR, kteří se dosud znali pou...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Zoufalec: Životní příběh muže, který přišel o všechno

Zoufalec 200Nakladatelství Brána přesně před rokem vydalo velmi poutavou knihu s názvem Zoufalec z pera spisovatelky They Schejbalové. Jde o neotřelý příběh, který se díky komplikovanosti osudu hlavního hrdiny může zdát těžko uvěřitelný, jakmile si ale čte...


Literatura

Vražedný advent, Matylda na stopě 2

vrazednyadvent perexMám ráda příběhy s detektivní zápletkou. To už jsem v souvislosti s knížkou od stejné autorky jednou říkala. To bylo poté, co jsem přečetla první příběh vitální a neúnavné Matyldy. Jeho volné pokračování mě utvrdilo v tom, že tohl...

Divadlo

Léto ve Švanďáku nabídne oblíbené komedie i čerstvou novinku, hrát se bude za každého počasí

sd perexÚspěšné inscenace, které zaručeně pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo divadlo, kde se letos plánuje hrát i o prázdninách. „Léto ve Švanďáku“ potrvá 29 večerů: od 25. června do 9. července a poté od 16. do 31. sr...

Film

Tajemné vraždy ve Wilsonově

wilsonov 200Na počátku byla povídka Michala Hvoreckého Nejhorší zločin ve Wilsonově z knihy Lovci a sběrači. Poté následoval scénář Marka Epsteina. Před dvěma roky byl jako režisér projektu nazvaného WILSONOV vyhlédnut Jiří Strach, mající čerstvé zkušenosti ...