V tátových stopách

V tátových stopách

Tisk

zena v bilem kimonu200Mám ráda knihy se silnou myšlenkou, dobře vypointované. Proto mne oslovil román Any Johns Žena v bílém kimonu, který vydala před časem LEDA. Tenhle příběh o osudech japonských žen, které se zamilovaly do amerických vojáků a těšily se na štěstí po boku milovaného muže a s houfem dětí kolem sebe, mne doslova uhranul.

 

Málo známá historie

V Japonsku po druhé světové válce čelili muži pocitu ponížení. Jejich srdce samurajů byla velmi otřesena tím, jak skončila válka. Japonské ženy měly hodně těžký osud. Čelily nejen japonským tradicím, ale i mužskému zahanbení. A na některé číhalo i jisté nebezpečí – především na mladé a nezkušené. Američtí vojáci byli pro leckterou z nich velkým lákadlem, i sen jet do Ameriky se stal skoro žádoucím. Jenže Spojené státy nevítaly ochotně japonské nevěsty, nechtěly s nimi nic mít. Úřady se snažily podobné svazky nepovolovat, párům házely klacky pod nohy, čehož někteří vykukové rádi využili. A tak v Japonsku zůstávaly zhrzené dívky a děti, o které nikdo nestál.

Cesta v otcových stopách

Po tatínkově smrti se Američanka Tori probírala písemnostmi a objevila dopis, který ji doslova šokoval. Táta byl v Japonsku ženatý, dokonce má možná sourozence! Musí se dozvědět pravdu. Proto zamířila do Japonska a vydala se v tátových šlépějích. Táta o válečné minulosti se příliš nezmiňoval. Utápěl v sobě bolestný žal. Své americké rodině se snažil dát vše, ale jakýsi stín nad nimi neustále visel. Tori se rozhodla, že se dozví pravdu, taky pozná svět.

Nebylo jednoduché najít ženu, kterou tatínek tak hluboce miloval. Dokázala to. Naoko, tehdy mladá studentka, pro tátovy krásné modré oči porušila příkazy rodné kultury a chtěla se stát jeho ženou, dnes byla moudrou matkou a babičkou. Kdysi pošpinila rodinu a její tradice, ale ustála to.

Smutný osud

Všichni byli proti její lásce. Proto se rozhodla, že se svým milým uteče. Nic jiného jim nezbývalo, vždyť čekala jejich dítě. Rozhodla se, že si svého Američana vezme. Naštěstí na její straně stála maminka, ta ač vázána přísnými pravidly dceru k jejímu důležitému kroku oblékla do svatebního kimona. Jako kdyby věřila, že dítě rodinu udobří. Jenže voják je voják a musel plnit rozkazy. Jel se nahlásit na loď a zmizel daleko. Chtěl se o svou Naoko postarat, ale nikdo mu nebyl nakloněn. Maminka Naoko v tom čase nečekaně zemřela. Rodina se rozhodla zachránit vlastní čest, proto musela nezvedenou dceru ukrýt v ústraní, kde měla porodit nechtěné dítě. Mladá žena se ocitla v pasti, brzy poznala, že jí dítě vezmou a ona se bude muset provdat za otcem zvoleného muže…

Tori v Japonsku

Cesty dvou rodin propojily. Tori e sešla s Naoko a poznala, jak moc milovala jejího otce. Zároveň pochopila, co představuje vytvořit dobrý domov, i když srdce drásá žal. Žít pro lásku je úžasné, ale taky je potřeba znovu nabrat dech, protože živořit pro ni nedává smysl. Nádherný příběh ukazuje, že není jednoduché žít v zemi s jinými pravidly a prát se s tím.

Kdo by si tento cituplný román měl přečíst? Milovníci historie, cestování, fanoušci silných emotivních příběhů, každý, kdo má rád bravurně propracovaný příběh.

zena v bilem kimonu

Název: Žena v bílém kimonu
Žít a milovat je štěstí, žít jen pro lásku je bláhovost
Autor: Ana Johns
Překlad: Věra Klásková
Žánr: beletrie
Nakladatelství: LEDA
Rok vydání: 2020
Počet stran: 400

Zdroj foto: LEDA

https://www.leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=752


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

František Nedvěd: „Jako legenda se vůbec necítím.“

frantisek nedvedFrantišek Nedvěd, který dal světu písně Stánky, Rozchod či Valčíček, brzy oslaví 65 let. Nyní jej můžete zastihnout na turné s bratrem Janem nebo se zaposlouchat do jejich spo...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Zubař potěší příznivce pomalejších detektivek

zubar200V nakladatelství Kalibr vyšel první případ detektiva Crosse od Tima Sullivana s názvem Zubař. Obálka slibuje nejlepšího detektivka od Sherlocka Holmese, ale on ani kniha zřejmě nesedne každému.

 

...

Literatura

Zoella podruhé: Girl Online na turné

girl online 200Nakladatelství Jota před prázdninami vydalo pokračovaní knihy Girl Online od známé a úspěšné britské vlogerky a youtuberky Zoelly. Tentokrát se s hlavní hrdinkou Penny čtenáři dostanou do zákulisí celebrit…

...

Divadlo

Na podzim do divadla: O pejskovi a kočičce

200divZlínské Městské divadlo si dětského diváka předchází, jak může. První premiéra sezóny 2013/2014 bude patřit dětem. Oblíbená dvojka pejsek a kočička opět budou řádit na jevišti. A děti budou znovu se zatajeným dechem sledovat, jak tito dva nerozluční kamarád...

Film

Lurdy: místo, kde se ještě věří na zázraky
ImageS více než dvouletým odstupem od svého prvního uvedení přichází v těchto dnech do našich kin snímek Lurdy rakouské režisérky Jessiky Hausner. Film byl promítán mimo jiné v rámci festivalů v Karlových Varech, Rotte...