V tátových stopách

V tátových stopách

Tisk

zena v bilem kimonu200Mám ráda knihy se silnou myšlenkou, dobře vypointované. Proto mne oslovil román Any Johns Žena v bílém kimonu, který vydala před časem LEDA. Tenhle příběh o osudech japonských žen, které se zamilovaly do amerických vojáků a těšily se na štěstí po boku milovaného muže a s houfem dětí kolem sebe, mne doslova uhranul.

 

Málo známá historie

V Japonsku po druhé světové válce čelili muži pocitu ponížení. Jejich srdce samurajů byla velmi otřesena tím, jak skončila válka. Japonské ženy měly hodně těžký osud. Čelily nejen japonským tradicím, ale i mužskému zahanbení. A na některé číhalo i jisté nebezpečí – především na mladé a nezkušené. Američtí vojáci byli pro leckterou z nich velkým lákadlem, i sen jet do Ameriky se stal skoro žádoucím. Jenže Spojené státy nevítaly ochotně japonské nevěsty, nechtěly s nimi nic mít. Úřady se snažily podobné svazky nepovolovat, párům házely klacky pod nohy, čehož někteří vykukové rádi využili. A tak v Japonsku zůstávaly zhrzené dívky a děti, o které nikdo nestál.

Cesta v otcových stopách

Po tatínkově smrti se Američanka Tori probírala písemnostmi a objevila dopis, který ji doslova šokoval. Táta byl v Japonsku ženatý, dokonce má možná sourozence! Musí se dozvědět pravdu. Proto zamířila do Japonska a vydala se v tátových šlépějích. Táta o válečné minulosti se příliš nezmiňoval. Utápěl v sobě bolestný žal. Své americké rodině se snažil dát vše, ale jakýsi stín nad nimi neustále visel. Tori se rozhodla, že se dozví pravdu, taky pozná svět.

Nebylo jednoduché najít ženu, kterou tatínek tak hluboce miloval. Dokázala to. Naoko, tehdy mladá studentka, pro tátovy krásné modré oči porušila příkazy rodné kultury a chtěla se stát jeho ženou, dnes byla moudrou matkou a babičkou. Kdysi pošpinila rodinu a její tradice, ale ustála to.

Smutný osud

Všichni byli proti její lásce. Proto se rozhodla, že se svým milým uteče. Nic jiného jim nezbývalo, vždyť čekala jejich dítě. Rozhodla se, že si svého Američana vezme. Naštěstí na její straně stála maminka, ta ač vázána přísnými pravidly dceru k jejímu důležitému kroku oblékla do svatebního kimona. Jako kdyby věřila, že dítě rodinu udobří. Jenže voják je voják a musel plnit rozkazy. Jel se nahlásit na loď a zmizel daleko. Chtěl se o svou Naoko postarat, ale nikdo mu nebyl nakloněn. Maminka Naoko v tom čase nečekaně zemřela. Rodina se rozhodla zachránit vlastní čest, proto musela nezvedenou dceru ukrýt v ústraní, kde měla porodit nechtěné dítě. Mladá žena se ocitla v pasti, brzy poznala, že jí dítě vezmou a ona se bude muset provdat za otcem zvoleného muže…

Tori v Japonsku

Cesty dvou rodin propojily. Tori e sešla s Naoko a poznala, jak moc milovala jejího otce. Zároveň pochopila, co představuje vytvořit dobrý domov, i když srdce drásá žal. Žít pro lásku je úžasné, ale taky je potřeba znovu nabrat dech, protože živořit pro ni nedává smysl. Nádherný příběh ukazuje, že není jednoduché žít v zemi s jinými pravidly a prát se s tím.

Kdo by si tento cituplný román měl přečíst? Milovníci historie, cestování, fanoušci silných emotivních příběhů, každý, kdo má rád bravurně propracovaný příběh.

zena v bilem kimonu

Název: Žena v bílém kimonu
Žít a milovat je štěstí, žít jen pro lásku je bláhovost
Autor: Ana Johns
Překlad: Věra Klásková
Žánr: beletrie
Nakladatelství: LEDA
Rok vydání: 2020
Počet stran: 400

Zdroj foto: LEDA

https://www.leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=752


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Lucie Hlavinkova pesLucie Hlavinková, která se poprvé proslavila knížkou pro děti, je patronkou naší literární soutěže, která právě skončila a čeká na vyhlášení svých vítězů. Lucie nám na sebe prozradila, jak se stala spisovatelkou, čemu se nejraději v...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Nicky

nicky 200S osobou Nicholase Wintona jsem se poprvé setkala v kině při promítání filmu Síla lidskosti. Byl to tak emotivní zážitek, že jsem dlouhou dobu nemohla myslet na nic jiného. Příběh mladého Angličana, který přijel těsně před vypuknutím druhé světové válk...


Literatura

Proměny slovenského filmu
ImageČas od času vypadne z univerzit sborník textů věnovaných dokonce i pohyblivým obrázkům. Bohužel se jedná o publikace obtížně sehnatelné, vydavatelé zřejmě nepočítají s tím, že by jejich práce mohly zaj...

Divadlo

Divadelní hra GRAMOFON zve na premiéru i k introspekci nad současným děním do pražského Divadla MA

Gramofon 200Kam spěje dnešní lidstvo? Tuto základní otázku si pokládá hudebně-dramatický projekt pražského Divadla MA s názvem GRAMOFON, jenž se 1. a 3. března dočká světové premiéry na své domovské scéně v Žitné 41. Vícevrstevnatý příběh se odehrává na pozadí...

Film

Sedm statečných se vrací

sedm statecnych200Při honbě za divácky atraktivními náměty filmaři hledají „zlatou rybku“ také v úspěšných, dokonce ikonických dílech minulých desetiletí – takže jen letos se nové verze dočkali Ben Hur i Vinnetou, nyní následováni SEDMI STATEČNÝMI. Rež...