V tátových stopách

V tátových stopách

Tisk

zena v bilem kimonu200Mám ráda knihy se silnou myšlenkou, dobře vypointované. Proto mne oslovil román Any Johns Žena v bílém kimonu, který vydala před časem LEDA. Tenhle příběh o osudech japonských žen, které se zamilovaly do amerických vojáků a těšily se na štěstí po boku milovaného muže a s houfem dětí kolem sebe, mne doslova uhranul.

 

Málo známá historie

V Japonsku po druhé světové válce čelili muži pocitu ponížení. Jejich srdce samurajů byla velmi otřesena tím, jak skončila válka. Japonské ženy měly hodně těžký osud. Čelily nejen japonským tradicím, ale i mužskému zahanbení. A na některé číhalo i jisté nebezpečí – především na mladé a nezkušené. Američtí vojáci byli pro leckterou z nich velkým lákadlem, i sen jet do Ameriky se stal skoro žádoucím. Jenže Spojené státy nevítaly ochotně japonské nevěsty, nechtěly s nimi nic mít. Úřady se snažily podobné svazky nepovolovat, párům házely klacky pod nohy, čehož někteří vykukové rádi využili. A tak v Japonsku zůstávaly zhrzené dívky a děti, o které nikdo nestál.

Cesta v otcových stopách

Po tatínkově smrti se Američanka Tori probírala písemnostmi a objevila dopis, který ji doslova šokoval. Táta byl v Japonsku ženatý, dokonce má možná sourozence! Musí se dozvědět pravdu. Proto zamířila do Japonska a vydala se v tátových šlépějích. Táta o válečné minulosti se příliš nezmiňoval. Utápěl v sobě bolestný žal. Své americké rodině se snažil dát vše, ale jakýsi stín nad nimi neustále visel. Tori se rozhodla, že se dozví pravdu, taky pozná svět.

Nebylo jednoduché najít ženu, kterou tatínek tak hluboce miloval. Dokázala to. Naoko, tehdy mladá studentka, pro tátovy krásné modré oči porušila příkazy rodné kultury a chtěla se stát jeho ženou, dnes byla moudrou matkou a babičkou. Kdysi pošpinila rodinu a její tradice, ale ustála to.

Smutný osud

Všichni byli proti její lásce. Proto se rozhodla, že se svým milým uteče. Nic jiného jim nezbývalo, vždyť čekala jejich dítě. Rozhodla se, že si svého Američana vezme. Naštěstí na její straně stála maminka, ta ač vázána přísnými pravidly dceru k jejímu důležitému kroku oblékla do svatebního kimona. Jako kdyby věřila, že dítě rodinu udobří. Jenže voják je voják a musel plnit rozkazy. Jel se nahlásit na loď a zmizel daleko. Chtěl se o svou Naoko postarat, ale nikdo mu nebyl nakloněn. Maminka Naoko v tom čase nečekaně zemřela. Rodina se rozhodla zachránit vlastní čest, proto musela nezvedenou dceru ukrýt v ústraní, kde měla porodit nechtěné dítě. Mladá žena se ocitla v pasti, brzy poznala, že jí dítě vezmou a ona se bude muset provdat za otcem zvoleného muže…

Tori v Japonsku

Cesty dvou rodin propojily. Tori e sešla s Naoko a poznala, jak moc milovala jejího otce. Zároveň pochopila, co představuje vytvořit dobrý domov, i když srdce drásá žal. Žít pro lásku je úžasné, ale taky je potřeba znovu nabrat dech, protože živořit pro ni nedává smysl. Nádherný příběh ukazuje, že není jednoduché žít v zemi s jinými pravidly a prát se s tím.

Kdo by si tento cituplný román měl přečíst? Milovníci historie, cestování, fanoušci silných emotivních příběhů, každý, kdo má rád bravurně propracovaný příběh.

zena v bilem kimonu

Název: Žena v bílém kimonu
Žít a milovat je štěstí, žít jen pro lásku je bláhovost
Autor: Ana Johns
Překlad: Věra Klásková
Žánr: beletrie
Nakladatelství: LEDA
Rok vydání: 2020
Počet stran: 400

Zdroj foto: LEDA

https://www.leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=752


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tuomas Seppälä (Amberian Dawn): „Mám v hlavě soukromé rádio.“

altFinští melodic metalisté Amberian Dawn vydali své první album v roce 2008. Nyní po čtyřech letech na hudební metalové scéně vydali čtvrté album s názvem Circus Black, které obsahuje i duet se známým zpěvákem Timem Kotipe...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Kuba Tuba Tatubahn aneb „Všechno je trochu divný a ničemu to nevadí”

Kuba Tuba Tatubahn200Četli jste knihy jako malé děti? Nebo vám je někdo předčítal, popřípadě popustil uzdu fantazie a vymýšlel vlastní příběhy? Nakladatelství Běžíliška má ve svém portfoliu knihu, kterou vás bude bavit číst, prohlížet si do detailu ...


Literatura

Ideální sváteční čtení? Romantika!

Vanoce na skotskem hrade200Vánoce na skotském hradě je název knihy Donny Ashrcroftové, která v říjnu vyšla v nakladatelství Cosmopolis. Pokud hledáte vánoční romantický příběh, nenechte si ji ujít!

...

Divadlo

Lávka River Stage: nový rozměr divadla

Lavka River StagePosledního červencového dne startuje již třetí ročník originálního divadelního projektu na řece Vltavě Lávka River Stage. Pódium na hladině řeky, noční osvětlení a zajímavé vizuální zážitky už mají svou tradic...

Film

Univerzální a stárnoucí Rambo

rambo do pekla a zpetFilm Rambo: Do pekla a zpět (2008) ukončuje velké putování hrdiny, pro něhož bylo celý život největším oříškem, jak se dostat z místa na místo nebo se někde v klidu usadit, aniž by přitom musel pozabí...