Zubař potěší příznivce pomalejších detektivek
Kultura21.cz

Zubař potěší příznivce pomalejších detektivek

zubar200V nakladatelství Kalibr vyšel první případ detektiva Crosse od Tima Sullivana s názvem Zubař. Obálka slibuje nejlepšího detektivka od Sherlocka Holmese, ale on ani kniha zřejmě nesedne každému.

 

 

 

Příběh začíná, když je nalezen zavražděný bezdomovec. Na první pohled se může zdát, že není co řešit a vše budou mít vyšetřovatelé brzy z krku. George Crosse však tento případ zaujme a ihned se do něj ponořuje. Brzy se tak objeví spojitosti mezi mrtvým mužem a starým nevyřešeným případem. Navíc se objevují nové okolnosti a ukazuje se, že bývalý vyšetřovatel nepostupoval úplně správně a možná k tomu měl osobní důvody…

Vyšetřovatel George Cross je okolím považován za podivína, se kterým není lehké vyjít. Za tím stojí především Aspergerův syndrom a čtenáře tak čekají známé prvky s tím spojené jako je například neschopnost nezávazné komunikace, problém s emocemi, nebo až posedlost logikou a detaily. Jakkoliv je to těžké v mezilidských vztazích, pro detektiva se tyto vlastnosti docela hodí a díky tomu má tento vyšetřovatel za sebou řadu úspěšných případů.

„Jsem tady,“ oznámila mu Alice.
Její zvyk konstatovat zbytečně to, co bylo očividné, mu začínal připadat protivný.
„Co potřebujete?“ pokračovala.
Ukázal na krabice.
„Tohle. Do kanceláře.“
Vstal a začal si telefonem fotit detaily z nástěnky. Mackenzieová se nehýbala, a tak se k ní otočil.
„Přivezla jste auto?“ zeptal se.
„Ano.“
„Fajn. Tak co nejrychleji.“
Chtěla začít protestovat, ačkoli už z jejich, byť jen krátké známosti věděla, že to bude k ničemu, on ale mezitím místnost opustil.“ (str. 86)

Jak George rozčiloval své spolupracovníky, tak při čtení vadil i mě. Jakkoliv měl dobré myšlenky v rámci postupů, já si na jeho přístup nedokázala zvyknout a měla jsem problém si k němu vytvořit vztah. Zpočátku jsem se do čtení musela docela nutit, Zubař na můj vkus plynul příliš pomalu a působil nějak klidně. Něco mi zde zkrátka chybělo a tento začátek krimi série mě neoslovil. Jsem zkrátka zvyklá na jiný typ knih, ale věřím, že ti, co si nelibují v drsných nebo překombinovaných thrillerech a mají rádi klasické detektivky, budou ze Zubaře nadšeni.

Tim Sullivan (*1964) je uznávaný scenárista, který se podílel mimo jiné na filmech Hrst plná prachu s Kristin Scott Thomas, Kam se i andělé bojí vstoupit s Helen Mirren a Helenou Bonham Carter, Jack a Sarah (který zároveň režíroval) s Richardem E. Grantem, Judi Dench a Ianem McKellenem a Dopisy pro Julii s Amandou Seyfried. Je také televizním režisérem, spolupracoval mimo jiné na seriálech Z deníku Sherlocka Holmese či Šest v tom. Často píše i pro hollywoodskou produkci, jak hranou, tak animovanou; spolupracoval třeba s Ronem Howardem a Scottem Rudinem, s Jeffreym Katzenbergem pak na čtvrtém filmu Shrek. Tim žije v severním Londýně s manželkou Rachel Purnell, která je držitelkou Emmy a producentkou.

zubar

Zubař
Autor: Tim Sullivan
Překlad: Naďa Špetláková
Žánr: beletrie, thriller, napětí
Nakladatelství: Kalibr (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 320
Hodnocení: 75 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/562417-zubar.html


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Ondřej Ruml – zpěvák a muzikálový herec

ruml 200Herec Ondřej Ruml se z finalisty X-factoru dostal na dosky Divadla Kalich. O jeho současném působení v divadle i o zkušenostech ze soutěže se dozvíte v následujícím rozhovoru.

...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Všichni jsme zrozeni k běhu

altDivoké a drsné mexické pohoří Sierra Madre plné kamení a kaktusů je domovem tajemného národa Tarahumarů a bláznivého běžce, jehož Tarahumarové přijali za svého přítele a spřízněnou duši. Dali mu jméno Caballo Blanco – Bílý Kůň.


Literatura

RECENZE: Můj psí život – Martin Čáp

psi zivot200Dlouho jsem přemýšlela nad nějakým oddechovým čtením, až se mi do rukou dostala kniha Můj psí život od českého autora Martina Čápa. Pokusím se vám knihu přiblížit, aniž bych vyzradila něco podstatného. Vlastně jeden spoiler tu bude a to hned, pro...

Divadlo

Úklady a láska - klasická hra v moderní podobě

perex uklady laskyLuisa je dcera obyčejného hudebníka, Ferdinand syn kancléře. Pro oba z nich mají otcové své plány - ale nikdo nepočítá s tím, že se dva mladí lidi do sebe zamilují. Jejich láska však ničí plány všech kolem ni...

Film

Teroristka sice chce zabít Martina Hoffmana, ale přesto vás pobaví

Teroristka 1

Hned na začátku dubna přichází do kin nový český film Teroristka s Ivou Janžurovou a Martinem Hoffmanem v hlavních rolích. Stojí tato komedie s poučnou zápletkou za návštěvu kina?

...