Velmi zajímavé svědectví ze života patchworkové rodiny

Velmi zajímavé svědectví ze života patchworkové rodiny

z ceho je den 200Z čeho je den je román Dominiky Prajdové, který vyšel v Knižním klubu a získal také Literární cenu Knižního klubu.

 

 

 

Právě ocenění rozhodlo o tom, že se mi kniha dostala do ruky a byla jsem na ni moc zvědavá.

Z čeho je den začíná tímto úvodem: „Jmenuju se Hana a tenhle příběh je o mně, samozřejmě, a také o Szymonovi, mém muži, jeho dětech z prvního manželství, Tonie a Adamovi, a o naší dceři Idě. Je i o jiných lidech, kteří se stali součástí našeho života. Jak řekla naše dcera, to my i oni všichni jsme tím, „z čeho je den“.“

Následně je čtenář hozen do vody, tedy přesněji do léta a dovolené u moře. Bez jakéhokoli úvodu sledujeme příběh zajímavé rodiny, v jehož středu je Hanka. Chvíli tedy trvá se zorientovat, navíc když autorka v rámci kapitol často přeskakuje do minulosti nebo do snů. Vzpomínky jsou druhým světem a také odpovědí na otázky. Hanka často myslí na svého tátu, vrací se do dětství a podobně. Občas jsem nad jejími postupy a myšlenkovými pochody kroutila hlavou a nedokázala jsem se s ní sžít, ale její osud mě hodně zajímal a také nutil k zamyšlení.

„Popíjíme na verandě se Szymonem ještě víno, všichni už šli spát, i Wojtek s Ulou. Proč chceš další dítě? Rád bych to pochopil, začíná Szymon. Na tom není nic k pochopení, říkám najednou klidně. Některý věci přece nejsou k pochopení. Nechci, abys to chápal. Já chci, abys to pro mě prostě udělal. Jako já jsem pro tebe udělala to, že jsem se přestěhovala do Polska. Protože je to pro mě důležitý, strašně důležitý, to je vlastně jediný, co na tom máš chápat. Dolévám nám oběma víno, najednou mám v hlavě jasno. (str. 105)

Kniha je tedy psána poněkud jinak, než bývá zvykem, ale rozhodně to není na škodu. Jak si zvyknete, tak písmenka ubíhají a je zajímavé sledovat, kam se příběh ubírá. Rozhodně jsem ráda, že se ke mně tato kniha dostala, protože takových podobných mnoho není.

Dominika Prejdová (*1979) absolvovala FF UK, pracovala jako filmová publicistka, dramaturgyně filmového festivalu Febiofest (2003–2007) a ve filmové distribuční společnosti Artcam (2008–2013). V současné době pracuje jako scenáristka. Od roku 2011 bydlí ve Varšavě. V roce 2009 debutovala prózou Marijin dvor. Za román Z čeho je den získala v roce 2021 Literární cenu Knižního klubu.

z ceho je den

Z čeho je den
Autor: Dominika Prejdová
Žánr: beletrie, česká současná literatura
Nakladatelství: Knižní klub (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 264
Hodnocení: 77 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/547590-z-ceho-je-den.html


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Ivan Gutierrez: „Uvnitř kapely to funguje tak, že se máme rádi, hezky komunikujeme i hudebně, a věříme tomu, co děláme.“

Madera 200Na rozhovor pro náš magazín kývl zpěvák původem z Kolumbie Ivan Gutierrez. Momentálně učí filozofii na univerzitě v Praze a především se realizuje ve skupině Madera, se kterou vystoupí 15. června na Respect festivalu na pražsk...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Dům s vypůjčeným výhledem

dum perexDům s vypůjčeným výhledem je románovou prvotinou české autorky Martiny Leierové (*1967). Nejedná se však o její první vydaný text – M. Leierová se velkou část svého života věnovala publicistice a její př...


Literatura

Uspěte vaše nejmenší se zvířátky

jak zviratka chodi spat 200V nakladatelství Kazda vyšlo moc krásné leporelo s názvem Jak zvířátka chodí spát od německých autorek Mariny Rachner a Anny-Kristin zur Brügge.

 

...

Divadlo

Goebbels/Baarová: síla, moc a poté křehkost a slzy


altV rámci Divadelní Flory v Olomouci jsme měli možnost zhlédnout představení excelentní inscenace Goebbels/Baarová.

 

...

Film

Cobain – člen Klubu 27

cobain uvodkaKurt Cobain, rocková legenda, která patří do slavného Klubu 27 (Forever 27 Club), po boku Jimiho Hendrixe nebo Amy Winehouse a dalších. Mluvčí jedné generace – pozice, o kterou Cobain nikdy nestál. V novém dokumentu se otevírají dosud zamkn...