Velmi zajímavé svědectví ze života patchworkové rodiny

Velmi zajímavé svědectví ze života patchworkové rodiny

Tisk

z ceho je den 200Z čeho je den je román Dominiky Prajdové, který vyšel v Knižním klubu a získal také Literární cenu Knižního klubu.

 

 

 

Právě ocenění rozhodlo o tom, že se mi kniha dostala do ruky a byla jsem na ni moc zvědavá.

Z čeho je den začíná tímto úvodem: „Jmenuju se Hana a tenhle příběh je o mně, samozřejmě, a také o Szymonovi, mém muži, jeho dětech z prvního manželství, Tonie a Adamovi, a o naší dceři Idě. Je i o jiných lidech, kteří se stali součástí našeho života. Jak řekla naše dcera, to my i oni všichni jsme tím, „z čeho je den“.“

Následně je čtenář hozen do vody, tedy přesněji do léta a dovolené u moře. Bez jakéhokoli úvodu sledujeme příběh zajímavé rodiny, v jehož středu je Hanka. Chvíli tedy trvá se zorientovat, navíc když autorka v rámci kapitol často přeskakuje do minulosti nebo do snů. Vzpomínky jsou druhým světem a také odpovědí na otázky. Hanka často myslí na svého tátu, vrací se do dětství a podobně. Občas jsem nad jejími postupy a myšlenkovými pochody kroutila hlavou a nedokázala jsem se s ní sžít, ale její osud mě hodně zajímal a také nutil k zamyšlení.

„Popíjíme na verandě se Szymonem ještě víno, všichni už šli spát, i Wojtek s Ulou. Proč chceš další dítě? Rád bych to pochopil, začíná Szymon. Na tom není nic k pochopení, říkám najednou klidně. Některý věci přece nejsou k pochopení. Nechci, abys to chápal. Já chci, abys to pro mě prostě udělal. Jako já jsem pro tebe udělala to, že jsem se přestěhovala do Polska. Protože je to pro mě důležitý, strašně důležitý, to je vlastně jediný, co na tom máš chápat. Dolévám nám oběma víno, najednou mám v hlavě jasno. (str. 105)

Kniha je tedy psána poněkud jinak, než bývá zvykem, ale rozhodně to není na škodu. Jak si zvyknete, tak písmenka ubíhají a je zajímavé sledovat, kam se příběh ubírá. Rozhodně jsem ráda, že se ke mně tato kniha dostala, protože takových podobných mnoho není.

Dominika Prejdová (*1979) absolvovala FF UK, pracovala jako filmová publicistka, dramaturgyně filmového festivalu Febiofest (2003–2007) a ve filmové distribuční společnosti Artcam (2008–2013). V současné době pracuje jako scenáristka. Od roku 2011 bydlí ve Varšavě. V roce 2009 debutovala prózou Marijin dvor. Za román Z čeho je den získala v roce 2021 Literární cenu Knižního klubu.

z ceho je den

Z čeho je den
Autor: Dominika Prejdová
Žánr: beletrie, česká současná literatura
Nakladatelství: Knižní klub (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 264
Hodnocení: 77 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/547590-z-ceho-je-den.html


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Radní pro kulturu Středočeského kraje: Kultura je vnímána jako popelka


Zdenek StefekRozhovor s radním Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Zdeňkem Štefkem (KSČM).

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Konec vosí sezóny Denise Miny

200lit1

"Mina je mimořádně citlivá na duševní rozpoložení svých postav, čímž je zobrazuje s přesností, která stírá hranice mezi hrdinstvím a darebá...


Literatura

Autorka Divergence přichází s druhým dílem dospělejšího young adult

 

big cesty-se-rozchazeji-NUi-386362Druhý díl duologie Čáry života nabízí sice více sci-fi, ale pořád se nese na vlně popularity young adult. Povede se Akosovi a Cyře obejít svůj osud a zastavit válku, která může mít katast...

Divadlo

Nová sezona zlínského divadla bude plná žen, snů, zázraků a kouzel

mestske divadlo zlin200

Pestrý výběr z klasické i soudobé, světové i české dramatické tvorby opět nabídne divákům v příští sezoně Městské divadlo Zlín. Na Velkém sále uvede po Řeku Zorbovi dal...

Film

Do Říma s láskou …a z Říma bez bolesti

Filmová tvorba Woodyho Allena je tak jedinečná a rozmanitá, že než abychom ji nahlíželi jako celek, lépe je si ji nejprve rozdělit do několika (přesněji tří) tvůrčích období. První skupinu tvoří jeho rané filmové grotesky, v nichž prokázal svůj pozo...