Velmi zajímavé svědectví ze života patchworkové rodiny

Velmi zajímavé svědectví ze života patchworkové rodiny

Tisk

z ceho je den 200Z čeho je den je román Dominiky Prajdové, který vyšel v Knižním klubu a získal také Literární cenu Knižního klubu.

 

 

 

Právě ocenění rozhodlo o tom, že se mi kniha dostala do ruky a byla jsem na ni moc zvědavá.

Z čeho je den začíná tímto úvodem: „Jmenuju se Hana a tenhle příběh je o mně, samozřejmě, a také o Szymonovi, mém muži, jeho dětech z prvního manželství, Tonie a Adamovi, a o naší dceři Idě. Je i o jiných lidech, kteří se stali součástí našeho života. Jak řekla naše dcera, to my i oni všichni jsme tím, „z čeho je den“.“

Následně je čtenář hozen do vody, tedy přesněji do léta a dovolené u moře. Bez jakéhokoli úvodu sledujeme příběh zajímavé rodiny, v jehož středu je Hanka. Chvíli tedy trvá se zorientovat, navíc když autorka v rámci kapitol často přeskakuje do minulosti nebo do snů. Vzpomínky jsou druhým světem a také odpovědí na otázky. Hanka často myslí na svého tátu, vrací se do dětství a podobně. Občas jsem nad jejími postupy a myšlenkovými pochody kroutila hlavou a nedokázala jsem se s ní sžít, ale její osud mě hodně zajímal a také nutil k zamyšlení.

„Popíjíme na verandě se Szymonem ještě víno, všichni už šli spát, i Wojtek s Ulou. Proč chceš další dítě? Rád bych to pochopil, začíná Szymon. Na tom není nic k pochopení, říkám najednou klidně. Některý věci přece nejsou k pochopení. Nechci, abys to chápal. Já chci, abys to pro mě prostě udělal. Jako já jsem pro tebe udělala to, že jsem se přestěhovala do Polska. Protože je to pro mě důležitý, strašně důležitý, to je vlastně jediný, co na tom máš chápat. Dolévám nám oběma víno, najednou mám v hlavě jasno. (str. 105)

Kniha je tedy psána poněkud jinak, než bývá zvykem, ale rozhodně to není na škodu. Jak si zvyknete, tak písmenka ubíhají a je zajímavé sledovat, kam se příběh ubírá. Rozhodně jsem ráda, že se ke mně tato kniha dostala, protože takových podobných mnoho není.

Dominika Prejdová (*1979) absolvovala FF UK, pracovala jako filmová publicistka, dramaturgyně filmového festivalu Febiofest (2003–2007) a ve filmové distribuční společnosti Artcam (2008–2013). V současné době pracuje jako scenáristka. Od roku 2011 bydlí ve Varšavě. V roce 2009 debutovala prózou Marijin dvor. Za román Z čeho je den získala v roce 2021 Literární cenu Knižního klubu.

z ceho je den

Z čeho je den
Autor: Dominika Prejdová
Žánr: beletrie, česká současná literatura
Nakladatelství: Knižní klub (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 264
Hodnocení: 77 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/547590-z-ceho-je-den.html


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Pavel Soukup: „Po četbě vždycky skočím jako pstruh“

Soukup 200Přečtěte si rozhovor s Pavlem Soukupem, interpretem audioknih Medvědín a My proti vám nejen o audioknihách.

...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Sejdeme se v zahradách

setkani-v-zahradach perexKomu někdy vykvetla hortenzie, rozvila se milovaná růže, nebo dozrálo rajče vypěstované ze semínka, dobře ví, jak magické je zahradničení. Vlastní radost je důležitá, ale mnohem více chutná, když se o ni můžeme poděl...


Literatura

McCourtův Andělin popel vychází nově v nakladatelství Prostor

McCourtPokud neznáte knihu Andělin popel, nebo na ni navazující pokračování Andělina země, možná by vás leckdo mohl obvinit z literárního barbarství a neznalosti literatury. McCourt...

Divadlo

O klucích aneb Jsem kuchta

jsem kuchta 3perexO klucích aneb Jsem kuchta se jmenuje komedie německého dramatika Davida Gieselmanna, kterou připravil pro podzimní sezónu režisér, někdy i autor, a vlastně spíš muž mnoha rolí, také třeba ředitel Domu dětí a mládeže v Praze 10, R...

Film

Delfín je nejlepší přítel

Delfin 200Film Můj přítel delfín 2 (2014) je pokračováním příběhu o delfínovi Zimě, která má useknutou ocasní ploutev, ale i tak se ji podařilo zachránit. V hlavní roli jsou zde delfíni a děti, i když dospělí se zde taky objeví, aby si vyslechli, co se po nic...