Vydejte se za zákulisím Opravdových zločinů

Vydejte se za zákulisím Opravdových zločinů

opravdove zlociny 200V nakladatelství CPRess vyšla kniha Opravdové zločiny vycházející ze stejnojmenného oceněného podcastu, za kterým stojí Lucie Bechynková a Barbora Krčmová.

 

 

 

Na knize se podílí pouze Lucie Bechynková, pro kterou bylo vydání knihy snem. V úvodu popisuje, že kniha není podcast, ale chtěla do ní přidat velký kousek sebe. „Tyto stránky tak nejsou biografií vrahu ani encyklopedií deliktů. Mojí snahou bylo vyprávět zločiny, které se staly, lidsky a po svém. Všechna fakta v nich jsou ovšem skutečné, nic jsem nepřibarvila ani nepozměnila,“ dodává dále.

Opravdových zločinů najdete na stránkách přes 30 a seznámíte se tak s nejrůznějšími případy. Ty jsou jak notoricky známé, tak i méně obvykle a všechny spojuje to, že jsou velmi zajímavé. Autorka popisuje poutavě, zaměřuje se na nejrůznější fakta a nechybí ani závěr v podobě odsudků a další budoucnosti pachatelů. Mě zaujaly také odkazy na další zdroje, nebo například filmové adaptace a často jsem vzpomínala na knihu Mindhunter.

Také jsem se při čtení dozvěděla spoustu nového, například jsem nevěděla o takzvané Alfordově dohodě (nebo prosbě) na jejímž základě obžalovaný sice svou vinu odmítá, ale připouští, že existují dostatečné důkazy, na jejichž základě by obžaloba pravděpodobně mohla soudce nebo porotu přesvědčit, aby nade vší pochybnost uznala vinu obžalovaného.

Rozporuplné názory se objevily na závěrečnou kapitolu nazvanou Zločinožrouti obsahující tři rozhovory s lidmi z praxe. Konkrétně s právničkou Terezou, bachařem Filipem a kriminalistou Martinem. „Když je ve vězení někdo hodně dlouho, určitě je začlenění složitější a kolikrát sám vězeň řekne, že je mu jedno, zda se vrátí, protože už si za mřížemi zvykl,“ odpověděl Filip na otázku, zda věří tomu, že jsou lidé schopni se napravit. Mě se tato kapitola zdála jako velmi zajímavá vsuvka a klidně bych si podobných rozhovorů přečetla i více.

Vydávat knihy vycházející z podcastů a také ze seriálových adaptací je v současné době trendem a módou. Na jednu stranu je to logické, protože to těží z jejich oblíbenosti, na druhou je to však ošemetné. Je těžké přijít s takovou knihou, která bude fungovat jak na ty „nepolíbené“ podcasty, tak na ty, kteří je dobře znají. Je potřeba přinést něco nového, ale zase to nepřehánět. Já osobně také vždy váhám, do čeho se spíše pustit a málokdy se zaměřuji na obě formy. V tomto případě bylo dobře, že jsem se první pustila do čtení, protože podle reakcí na internetu posluchači Opravdových zločinů od knihy očekávali něco navíc, což se jim nedostalo. Díky tomu se mi kniha líbila a splnila má očekávání.

Lucie Bechynková je nejen moderátorka a zprávařka na rádiu Evropa 2, ale také velká milovnice zločinu. V jeho pasivní podobě, samozřejmě. Aby mohla využít svoji vášeň, rozhodla se příběhy šířit dál a s kamarádkou Bárou založila podcast Opravdové zločiny. Její další cesta tak logicky vedla k napsání stejnojmenné knihy o zločinu. Sama s oblibou říká: „Zůstaňte na svobodě a naživu!“

opravdove zlociny

Opravdové zločiny
Autor: Lucie Bechynková
Žánr: non-fiction
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 280
Hodnocení: 78 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/74519085/opravdove-zlociny/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Plzeň-Lobzy

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Když je Poustevník sériovým vrahem…

poustevnik 200Po Honicích psech přináší Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media další díl ze série s vyšetřovatelem Willliamem Wistingem od Jørna Liera Horsta, tentokrát s názvem Poustevník. Jedná se o devátý díl, ale návaznost spočívá pouze v přítomný...


Literatura

Vášeň ku knihe alebo príbeh emancipácie žien

zeny200Ako napovedá názov knihy, pôjde o vášeň, o silné emócie a zmenu sociálneho postavenia. To všetko má za následok kniha. Dnes vymierajúci predmet, do ktorého musíme mládež nútiť, v 18. storočí kľúč k pokroku a vzdelanosti.

...

Divadlo

Egon Tobiáš: Ten kůň nelže aneb divadelní hra s živými koni, herci a hudebníky

ten kun nelze egon tobiasV rámci projektu Jiřího Ondry a Egona Tobiáše Velký třesk na Malé scéně jsme se zúčastnili premiéry inscenace s tajemným názvem Ten kůň nelže. A nelhal! V netradičním di...

Film

Seriál Terapie je výzvou pro tvůrce, herce i diváky

terapie serial magicboxDiváci, kteří rádi sdílejí osudy seriálových hrdinů, ale zároveň dávají přednost zápletkám s hlubším podtextem, nabízejícím poučení a inspiraci, jistě uvítali projekt HBO Česká republika, seriál s názvem TERAPIE