Vydejte se za zákulisím Opravdových zločinů

Vydejte se za zákulisím Opravdových zločinů

Tisk

opravdove zlociny 200V nakladatelství CPRess vyšla kniha Opravdové zločiny vycházející ze stejnojmenného oceněného podcastu, za kterým stojí Lucie Bechynková a Barbora Krčmová.

 

 

 

Na knize se podílí pouze Lucie Bechynková, pro kterou bylo vydání knihy snem. V úvodu popisuje, že kniha není podcast, ale chtěla do ní přidat velký kousek sebe. „Tyto stránky tak nejsou biografií vrahu ani encyklopedií deliktů. Mojí snahou bylo vyprávět zločiny, které se staly, lidsky a po svém. Všechna fakta v nich jsou ovšem skutečné, nic jsem nepřibarvila ani nepozměnila,“ dodává dále.

Opravdových zločinů najdete na stránkách přes 30 a seznámíte se tak s nejrůznějšími případy. Ty jsou jak notoricky známé, tak i méně obvykle a všechny spojuje to, že jsou velmi zajímavé. Autorka popisuje poutavě, zaměřuje se na nejrůznější fakta a nechybí ani závěr v podobě odsudků a další budoucnosti pachatelů. Mě zaujaly také odkazy na další zdroje, nebo například filmové adaptace a často jsem vzpomínala na knihu Mindhunter.

Také jsem se při čtení dozvěděla spoustu nového, například jsem nevěděla o takzvané Alfordově dohodě (nebo prosbě) na jejímž základě obžalovaný sice svou vinu odmítá, ale připouští, že existují dostatečné důkazy, na jejichž základě by obžaloba pravděpodobně mohla soudce nebo porotu přesvědčit, aby nade vší pochybnost uznala vinu obžalovaného.

Rozporuplné názory se objevily na závěrečnou kapitolu nazvanou Zločinožrouti obsahující tři rozhovory s lidmi z praxe. Konkrétně s právničkou Terezou, bachařem Filipem a kriminalistou Martinem. „Když je ve vězení někdo hodně dlouho, určitě je začlenění složitější a kolikrát sám vězeň řekne, že je mu jedno, zda se vrátí, protože už si za mřížemi zvykl,“ odpověděl Filip na otázku, zda věří tomu, že jsou lidé schopni se napravit. Mě se tato kapitola zdála jako velmi zajímavá vsuvka a klidně bych si podobných rozhovorů přečetla i více.

Vydávat knihy vycházející z podcastů a také ze seriálových adaptací je v současné době trendem a módou. Na jednu stranu je to logické, protože to těží z jejich oblíbenosti, na druhou je to však ošemetné. Je těžké přijít s takovou knihou, která bude fungovat jak na ty „nepolíbené“ podcasty, tak na ty, kteří je dobře znají. Je potřeba přinést něco nového, ale zase to nepřehánět. Já osobně také vždy váhám, do čeho se spíše pustit a málokdy se zaměřuji na obě formy. V tomto případě bylo dobře, že jsem se první pustila do čtení, protože podle reakcí na internetu posluchači Opravdových zločinů od knihy očekávali něco navíc, což se jim nedostalo. Díky tomu se mi kniha líbila a splnila má očekávání.

Lucie Bechynková je nejen moderátorka a zprávařka na rádiu Evropa 2, ale také velká milovnice zločinu. V jeho pasivní podobě, samozřejmě. Aby mohla využít svoji vášeň, rozhodla se příběhy šířit dál a s kamarádkou Bárou založila podcast Opravdové zločiny. Její další cesta tak logicky vedla k napsání stejnojmenné knihy o zločinu. Sama s oblibou říká: „Zůstaňte na svobodě a naživu!“

opravdove zlociny

Opravdové zločiny
Autor: Lucie Bechynková
Žánr: non-fiction
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 280
Hodnocení: 78 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/74519085/opravdove-zlociny/


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Martin Stručovský: „Psaní knihy byla jedna z věcí, která mě držela nad vodou.“

martin strucovsky 200Martinu Stručovskému vyšla letos v nakladatelství Motto detektivka s názvem Bez duše. V příběhu figuruje postava knihkupce Matěje Mlynáře a také Jindřichův Hradec. Jak to vše souvisí s autorem? Co mají společného? To vše a mno...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

V mysli vraha

v mysli vraha  200V září 2019 vydalo nakladatelství Cosmopolis první díl série knižní série Zoe Bentleyová od izraelského autora Mikea Omera. Psychologický thriller, kde se prolíná minulost s přítomností na pozadí brutálních vražd nenechá čtenář...


Literatura

YRSA mne uhranula

Detektivky 200Tak dlouho jsem přemýšlela, jak nazvat článek o dvou detektivních románech islandské spisovatelky Yrsy Sigurđardóttir Led v žilách a Žhavý hrob, až jsem svůj pocit z jejích knih vyjádřila ta...

Divadlo

Sindibád mořeplavec na prknech Divadla Scéna ve Zlíně už 27. října!

200divPříběh provoněný exotikou a orientem, plný humoru a napětí, na motivy Pohádek z tisíce a jedné noci. Mořeplavec Sindibád v něm musí čelit lesní divoženě Jamambě, obřímu ptáku Ruchovi, zrádným kamarádům... a aby získal dívku svého srdce, musí přemoci krále ...

Film

Minulost je minulostí… dokud tě nedostihne.

temne200Od června mohou diváci v českých kineh zhlédnout mysteriozní  thriller s názvem Temné kouty. Režisérem a scénáristou je Gilles Paquet-Brenner, který v roce 2010 získal cenu diváka a nejlepší režie na filmovém festivalu v Tokiu za film Klíč k minulost...