„Život je nekonečný řetězec kuriózních absurdit“

„Život je nekonečný řetězec kuriózních absurdit“

mam se dobre 200Mám se dobře, ale špatně to snáším je název knihy, která loni vyšla Jiřímu Raichlovi. Po humorněji laděných předchozích titulech je nyní tématem historie.

 Konkrétně tedy čas totalitního režimu, protože jak popisuje v pár slovech úvodech, pamětníků ubývá, vnímání historických událostí je subjektivní a každý tak má svou pravdu. Celkem se v knize nachází pět povídek, které jsou inspirovány buď konkrétními skutečnými událostmi, nebo alespoň obecným dějinným koloritem. „Zároveň nechybí přesah do současnosti (či nedávnější minulosti). Propletenec časových rovin vytváří kolbiště pro dramatickou gradaci,“ dodává Jiří Raichl.

Nejsem úplně milovnicí historie a bohužel vinou vyučujících dějepisu nemám takové znalosti, jaké bych chtěla mít. Proto jsem byla na knihu zvědavá a zároveň jsem se bála, jestli mě bude bavit. Opět se mi však potvrdilo, že Jiří Raichl umí psát a je také velmi dobrým vypravěčem, protože jsem oněch pět povídek podobně jako Pomalou vodu přečetla velmi rychle. A zase jsem se pobavila u nejrůznějších obratů jako například „brečela jako želva galapážská“ nebo „žádná moderní gastronomie ve stylu baroko na oko“.

Nejvíc se mi líbila první povídka, která dala název celé knize. Střídá se v ní rok 1968 a 2018 a děj velmi dobře odsýpá. Naopak mi neutíkalo čtení povídky Příliš blízko slunci, ale tím nechci říct, že by byla špatná – její námět mě zaujal, jen jsem se úplně neorientovala v postavách. Příběh Pavlišovský řízek má v sobě i prvky nadpřirozena, ale perfektně do něj sedí a nejsou na škodu, podobně jako v závěrečném Tridentském gambitu, který je třešničkou na dortu této krátké knihy.

Pokud si chcete číst, ale nemáte na to moc času, nebo hledáte jen něco nenáročného, určitě sáhněte po knihách Jiřího Raichla, nebudete litovat!

Jiří Raichl je prozaik, básník a ochotnický dramatik a režisér, narozen v Praze, aktuálně žijící v Dobrušce. V roce 2018 založil butikový nakladatelský label TOFANA s ambicí vybudovat unikátní svépomocnou komunitu spolupracujících autorů. Dosud vydal román Poblíž nebe a sborníky povídek Zítra už bylo a Tenčí než vlákno pavučiny. Rovněž řídil vydání básnického sborníku 6 hlasů lásky, který vznikl spoluprací s dalšími pěti autory. Své příběhy píše tak, aby se "četly samy". Hrdiny jsou více či méně obyčejní lidé, kterým se dějí neobyčejné věci (někdy veselé a někdy divné), často až za hranicí normálna. Více o autorovi najdete na jeho osobním webu www.jiriraichl.mozello.cz

mam se dobre

Mám se dobře, ale špatně to snáším
Autor: Jiří Raichl
Žánr: povídky
Nakladatelství: Tofana
Rok vydání: 2020
Počet stran: 151
Hodnocení: 85 %

http://www.pribehy.eu/book/11


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Praha + pobočka Dittrichova

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Harry Hole podesáté (a zřejmě naposledy)

NesboPolicie perexOčekávaná novinka z dílny Jo Nesba už se vyjímá na pultech knihkupectví. V Norsku už rozluštění desátého případu z řady „holeovek“ znají a teď je řada i na českého čtenáře. Dlouho jsem uvažovala, zda prozradím, jestli...


Literatura

„Krize budou přicházet do té doby, dokud budeme nafukovat bubliny.“

ekonomicke bubliny 200Nakladatelství Grada vydalo nedávno další knihu ekonoma Dominika Stroukala, tentokrát zaměřenou na Ekonomické bubliny.

 

...

Divadlo

Hurvínek v neděli 2.5. 2021 oslaví neuvěřitelné 95. narozeniny

hurvinek 20095 je úctyhodný věk. Takového věku se obvykle dožívají pouze senioři! A Hurvínek je malý kluk. O to jsou narozeniny cennější. Mánička, která letos oslavila jednadevadesát tvrdí, že to nejsou kulatiny a že se to slavit nemusí, ale kdo by řeči ta...

Film

Ace Ventura je dětinský parchant s morálními principy

ace ventura plakat200Ace Ventura 2: Volání divočiny (1995) je druhým pokračováním detektivního žánru, který může fungovat i trochu jinak, než jak jsme zvyklí. Schopnost dedukce nemají jenom namyšlení obtloustlí páni, ale i normální ...