Vietnamka, která doma nemá vařič na rýži

Vietnamka, která doma nemá vařič na rýži

Outsider perexNěkdo jim tyká. Další obdivují jejich nasazení. Jiní se zamilovali do jejich jídla. Ale existuje jen velmi málo Čechů, kteří by tuzemskou komunitu Vietnamců nevnímali. Nebo na ni neměli názor. Za každým z těchto lidí se přitom skrývá příběh, a to obvykle dost pozoruhodný: Vždyť opustili svou zemi a putovali přes půl planety do státu s jiným klimatem, jazykem i zvyklostmi. Museli hledat, jak se uživit, jak zapadnout, jak přežít.

 

Jejich potomci, kteří už v Česku vyrostli, umí perfektně jazyk a znají veškeré místní reálie. Z této generace pochází Anna Thu Nguyenová, hlavní hrdinka autobiografického příběhu Outsider. Tahle rebelka, která si plní své sny, se vymyká všem běžným stereotypům: je vietnamsky cílevědomá a pracovitá, česky společenská, americky pozitivní, britsky zdvořilá, a přece do žádného z těch národů tak úplně nezapadá. Ve své knize, kterou napsala ve spolupráci s Ondřejem Novotným, vysvětluje, že je to tak v pořádku. Že i když je Vietnamka, nemusí mít doma vařič na rýži.

Jak se stát světoobčankou
Než se Anna rozhodla prorazit a než si začala plnit své sny, musela se zbavit nálepky outsidera. Je zvláštní, číst o tom, jak je odmalička úspěšná – hraje v seriálu Josef a Ly a potom také v Ulici – a přitom stále vnímá své postavení dcery vietnamských přistěhovalců jako hendikep. Svou roli jistě hraje výchova a odlišná mentalita. Čtenář je v podstatě buď stále konfrontován se svými vlastními předsudky, anebo se naopak teprve při čtení Annina příběhu zamýšlí nad tím, zda to tihle usedlíci opravdu mají tak těžké. Obzvlášť, pokud je sám také tak trochu světoobčanem a nerozlišuje, jestli je někdo Vietnamec, Afričan, Eskymák, křesťan, buddhista nebo třeba žid. Anna Thu Nguenová popisuje dílčí fáze svého přerodu z outsiderky v sebevědomou světoobčanku, kdy se nejprve snažila poznat své kořeny, aby zjistila, že tudy cesta nevede. A tak si začala vybírat různé destinace v Evropě, Asii i Americe pro své studium i podnikání. S vervou se vrhala do zdolávání výzev, které si sama nastavila – jakoby stále potřebovala sobě i ostatním něco dokazovat. Tento svůj hektický životní styl popisuje poněkud uspěchaně, a jelikož většinou chybí skutečný příběh, přišlo mi člení místy docela nudné.

Urputná rebelka s touhou inspirovat druhé
I když možná, jak pro koho… Autorčini krajané a vrstevníci pravděpodobně budou vnímat její líčení jako napínavé a Anna se stane jejich hrdinkou. Ukazuje jim cestu za hranice všedních dnů, dává jim naději, že i oni se mohou vymanit se svěrací kazajky rodinných tradic a stát se úspěšnými a bohatými světoobčany. Ano, tahle sonda do myšlenkových pochodů mladé ambiciózní dívky je zajímavá a mnoho úspěchů, kterých dosáhla, může podobně naladěné lidi inspirovat. Záleží však, v čem kdo vidí skutečné hodnoty. Myslím, že až tahle rebelka získá ještě více životních zkušeností, bude se na spoustu věcí dívat úplně jinak. Kdyby však alespoň část čtenářů došla ke stejnému přesvědčení, jaké předkládá ona sama v závěru knihy – že jednou z nejdůležitějších věcí na světě je laskavost – bude proměna outsidera v úspěšnou motivační koučku završena.

Outsider

Outsider
Autoři: Ondřej Novotný & Anna Thu Nguyen
Žánr: Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno: 2021, BizBooks
Počet stran: 176
Jazyk vydání: český

Hodnocení: 75 %

www.albatrosmedia.cz/tituly/76835871/outsider/


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Samo Alexander, Pressburger Klezmer Band: Som najradšej, keď je na pódium zábava

sam perexPostupne sa dostávame ku Klezmeru zo Slovenska. Začalo to predchádzajúcim CD, kde sme mali jednu pieseň z Vyšných Rastlavíc. Kedysi sme nevedeli, že sa hral na Slovensku, v súčasnosti sme v rôznych knihách naš...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Moudrost vlků by nás měla inspirovat

moudrost vlku 200V nakladatelství Mladá fronta vyšla kniha s názvem Moudrost vlků a podtitulem Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe. Mít ji ve své knihovně by měl jak každý milovník vlků, tak přírody jako takové.

...


Literatura

Sandra Brown a její další silná hrdinka: Svědkyně

svedkyne 200Všechny milovnice románů pro ženy od světoznámé Sandry Brown si mohly do kalendáře poznačit srpen, kdy v nakladatelství Ikar vyšel její román Svědkyně. Bude se jistě řadit mezi velmi čtené knihy, jelikož od vydání originálu už uplynulo 26 let a ...

Divadlo

THE SOUND OF MUSIC – LIVE!

TeSoundOfMusic perexKaždá nová adaptace muzikálu by v sobě měla mít to pověstné „něco“, co diváky přesvědčí, že právě ona by se měla stát jejich nejoblíbenější. Pořad „The Sound of Music - Live!“, který odvysílala ...

Film

Letos ve Varech pookřejeme

KviffBývalo dobrým zvykem, že karlovarský filmový festival uváděl rozsáhlé přehlídky slavných tvůrců evropských i mimoevropských, takže zájemci se tak mohli v uplynulých letech seznámit s reprezentativním průřezem celoživotního odkazu takových osobností, jako by...