Učytelskej: Boj s větrnými mlýny v českém školství

Učytelskej: Boj s větrnými mlýny v českém školství

ucytelskej 200Jaroslav Konvička stylově v září vydal román Učytelskej, kde zužitkoval své zkušenosti z pedagogické praxe. V předmluvě píše, že se nejedná o autobiografický román, ale fikci vyrostenou z mnoha zrnek pravdy.

 

 

Autor v předmluvě vysvětluje, že lze knihu číst dvěma způsoby: buď pokud hledáte odpočinek a zábavu, nebo když chcete s úsměvem na rtech zapřemýšlet nad obrazem doby, kterou po sobě zanecháme. „Doby, kdy sami sebe dělíme do různých frakcí a oslovujeme se nelichotivými přídomky. Doby, která místo reality připomíná spíše nízkorozpočtový seriál o zemi, čekající na záchranu Blanickými rytíři a jejím lidu, jenž si neuvědomuje, že čekat nemusí,“ popisuje dále.

Za sebe musím na úvod říct, že první přístup mi byl mnohem bližší, protože jak podotýkala jedna čtenářka na Databázi knih, „politické situace máme po krk ze svých životů“. Když už tak bych ocenila, kdyby se zaměřovala na ministerstvo školství, a ne na povzdechy směřované k „mediálnímu magnátu Antonínu Babčákovi“.

V knize sledujeme příběh mladého učitele Čendy Pěničky, který je přijat do základní školy v Leopoldově. Důvodem nejsou ani tak jeho kvality, ale fakt, že je muž. O učení má své představy a přichází s novými přístupy – nechce žáky jen nudit vyplňováním učebnic, ale chce je zaujmout a v angličtině vést ke konverzaci. To se však setkává s neúspěchem jak u žáků, tak především jejich rodičů a také u vedení. Nemá to tedy jednoduché a zažívá nejednu těžkou chvíli.

Zatímco se čtenář zasměje (a je rád, že sám neučí), často jde o ukázku smutné reality dnešního školství. Starším učitelům je to jedno, ti už si to nějak doklepou a ředitel školy si to zase nechce rozházet u rodičů, a přece nebude riskovat trestní oznámení. Jsem autorův ročník, a přesto jsem se neubránila si několikrát říct: „tohle za nás nebývalo“, „takoví jsme nebyli“ a podobně.

„Měl. Nechal jsem je po škole a přišli k vám pak pozdě, já vím,“ začal se omlouvat, ale ředitel ho otevřenou dlaní zastavil.
„O to by ani tak nešlo, že přišli pozdě.“
Polkl.
„Hned odpoledne mi volaly dvě naštvané maminky, že jste jejich děti připravil o přestávku. Tohle nemůžete, Čendo,“ pokračoval ředitel poměrně otcovsky, nikoliv však přísně.
„Já se omlouvám, pane řediteli, ale co jsem měl dělat? Oni mi tam úplně zdivočeli,“ snažil se obhájit, ale jakmile si uvědomil, co vlastně říká, opravil se: „Tedy, přišli tak už z tělocviku. A zafungovalo to. Nakonec poslechli.“
„Já vím, že když jste byl na základce vy, tak tohle se ještě bez problémů provozovalo, ale dneska je jiná doba. Bohužel. Děti mají právo na přestávku. Vím, že tam jen seděly a vy jste je nijak nemučil, takže to pro ty naše bobánky vlastně přestávka byla, ale kdyby kvůli tomu šli rodiče do sporu, tak prohrajeme.“ (str. 73)

Jsem ráda, že mohu sledovat, jak Jaroslav Konvička ve svém psaní roste. První jsem četla jeho román Mamince se budeš líbit, kde byla hrdinkou také učitelka. Ten byl rozsahem krátký, ale moc se líbil a také jsem se u něj zasmála, následovaly povídky k zamyšlení Kdysi dávno v budoucnu a teď je to Učytelskej. Ač by kniha mohla být jen plejádou zážitků ze školy, nabízí mnohem více. Sledujeme v ní vývoj hlavní postavy, fandíme jí v jejích životních rozhodnutích, a přitom se sami můžeme nad vším zamyslet. Toto dílo se autorovi opravdu povedlo a já pevně doufám, že bude pokračovat ve vysoko nasazené laťce.

Kniha Učytelskej pro mě tedy byla milým překvapením. Čtení jsem si moc užila a budu ji s radostí doporučovat dál!

Jaroslav Konvička vystudoval anglickou filologii a pracuje jako učitel a lektor angličtiny. V deseti letech přečetl svou první knihu Dvacet tisíc mil pod mořem, a od té doby literatuře naprosto propadl. Tvorba vlastních příběhů pro něj tedy byla dalším logickým krokem. Na svou dětskou zvídavost a touhu po poznání nezapomněl. Jeho příběhy jsou provázeny hloubáním nad lidskou existencí, tu a tam i špetkou magického realismu. Jeho prvotinou je sbírka kontemplativních povídek s názvem Kdysi dávno v budoucnu (2. vydání, MaHa, 2020). Dlouhodobě pracuje na románu s motivem reinkarnace, přičemž se věnuje také tvorbě kratších děl. V novele Mamince se budeš líbit (MaHa, 2020) čtenáře překvapil příběhem o mladé učitelce, toužící po štěstí. Zkušenosti ze své pedagogické praxe však nejobsáhleji zužitkoval právě v knize Učytelskej (Talent Pro Art, 2021).

ucytelskej

Učytelskej
Autor: Jaroslav Konvička
Žánr: beletrie, humor
Nakladatelství: Talent Pro Art
Rok vydání: 2021
Počet stran: 224
Hodnocení: 90 %

https://www.talentproart.cz/literserver/e-shop/domu/299-ucytelskej-jaroslav-konvicka.html


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Češtinářka měla pro moje básničky velké pochopení, říká Jaromír Šlosar

jaromir slosar2Básník a dramaturg České televize Jaromír Šlosar miluje Beskydy. Právě on je tím správným člověkem, který přijal ochrannou ruku nad naší soutěží Povídky z lesa. Popovídala jsem si s ním o jeho začátcích, básnic...

Hledat

Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Lucie Hlavinková, která se poprvé proslavila knížkou pro děti, je patronkou naší literární soutěže, která právě skončila a čeká na vyhlášení svých vítězů. Lucie nám na sebe prozradila, jak se stala spisovatelkou, čemu se nejraději věnuje a co nového připravuje pro své čtenáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Röhrig tarot patří k těm, nad kterými žasnete

Rohrig 200Röhrig tarot spatřuje světlo knihkupeckých světel už potřetí a není divu. Patří totiž k něčemu, co nelze tak dobře přirovnat k tarotové klasice. On totiž nepříjemně a pichlavě vybočuje. A to z něj dělá dílo, nad kterým budete snad do konce života h...


Literatura

Přečtěte si další vyprávění o ježcích

srdce-pro-jezky 200V nakladatelství Kazda vyšlo pokračování knihy 25 gramů štěstí od Itala Massima Vachetty s názvem Srdce pro ježky.

 

...

Divadlo

Kočár plný neřesti i ctnosti

valmont 200Láska k jedné osobě na celý život a věrnost k tomu? Pro vyznavače volnomyšlenkářství je tato životní filozofie naprosto nepřípustná. Libertinové se právě naopak velmi rádi pouští nejen do neřízených sexuálních dobrodružstvích, ale také do milostný...

Film

Nejhledanější muž - Philip Seymour Hoffman v hlavní roli špionážního dramatu. Napsal mu ji John le Carré

Nejhledanejsi muz 200Dlouho očekávaný snímek A most wanted man (Nejhledanější muž) na motivy románu Johna le Carrého (autora bestsellerů Jeden musí z kola ven a Nepohodlný) vstoupil 4. září do českých kin. Nedávno zesnulý herec, kte...