Šedý muž – akce, špioni a zase akce

Šedý muž – akce, špioni a zase akce

sedy muz 200V červenci se na pultech knihkupectví objevila nadupaná kniha plná akce Šedý muž amerického autora Marka Greaneyho, jež vyšla v Edici světový bestseller a která se pyšní tím, že je předlohou pro nejdražší film společnosti Netflix. A dočkáme se pasáží i z Prahy!Autor se vyzná

Mark Greaney (* 1967) vystudoval politologii a mezinárodní vztahy. Při sběru materiálu pro sérii akčních příběhů o Šedém muži navštívil desítku zemí a prošel intenzivním výcvikem v oblasti střelných zbraní, polní medicíny a taktiky boje zblízka. Greaney patří k nejprodávanějším autorům také coby spoluautor sedmi románů Toma Clancyho, spolupracoval s ním na třech příbězích o Jacku Ryanovi.

Je to dobrý člověk. Ale ještě lepší zabiják…

Tak zní titulka na přebalu knihy, lákající na příběh o osamělém lovci, známém pod kódovým označením Šedý muž. Správňák Court Gentry, bývalý agent CIA, je ve svém oboru legendou, jelikož se jako nájemný vrah vrhá do zdánlivě sebevražedných krvavých misí a vychází z nich jako vítěz. Jen málo lidí zná jeho identitu a ví, co všechno dokáže. Má silný morální kompas a smysl pro spravedlnost, což mu občas pěkně komplikuje život.

Kvůli své poslední akci, při níž zlikvidoval obzvlášť nebezpečného zločince, se dostal do politicko-mocenských problémů a rázem se z lovce stává kořist a ti, kdo mu původně pomáhali a zadávali mise, jsou v nebezpečí a neváhají ho obětovat. Na jeho hlavu je vypsaná pořádně vysoká odměna a nejlepší žoldáci, vojáci a týmy z celého světa se na něj vrhají jako mouchy na lep. Gentry má před sebou silnou motivaci – zůstat naživu, pomoci nevinným a potrestat zlo.

Proč se může zamlouvat?

Tenhle příběh, to je pořádně nabušený cvrkot plný akce, napětí a zase akce. Gentry bojuje o holé přežití a nebere si servítky. Hrdinu považuju za sympaťáka a kvituji s povděkem, že nemá žádná temná místa v minulosti, žádná traumata, prostě není to utrápený archetyp. Taky je fajn, že nás čeká čistá akce, promyšlené boje se špionážní tematikou a že chybí slaďárny nebo romantická dostaveníčka. Jako třešničku na dortu tu máme lokace, které nám Evropanům mohou být blízké – ať je to Praha, Budapešť, Paříž nebo švýcarské Alpy.

Komu doporučuji?

Kvůli absenci romantické linky a přímočaré, ne vždy čisté akci a hektolitrům krve od bezpočtu zavražděných, bych řekla, že své publikum si najde hlavně u pánů. I když se samozřejmě můžu plést. Pro svůj elementární slovník, precizní popisy zbraní a akce takové si ale říkám, že se nemýlím. Každopádně všema deseti doporučuji všem, co mají v oblibě špionážní příběhy plné akčních pasáží, které se čtou jedním dechem.

sedy muz

Název: Šedý muž
Autor: Mark Greaney
Žánr: thriller
Originální název: The Gray Man (2009)
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2021, pevná
Počet stran: 320
Hodnocení: 90 %

https://www.euromedia.cz/sedy-muz/kniha/14016/


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

ABRAXAS VÁS SVÝM KLIDEM V KLIDU NENECHAJÍ

ABRAXAS200Kapela Abraxas přichází s novým studiovým albem. Jmenuje se Klid! Opravdu s vykřičníkem. Je plné energie, skvělých melodií i textů. A samozřejmě i vtipu. Jak jsme na to ostatně u Abraxas zvyklí. Kromě toho skupina ostošest koncertuje – vloni odehrá...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Z archivu...

Čtěte také...

Předala jí své dítě. A pak skočila

Na pokraji sil perexMorgan to v životě nemá snadné. Její manžel okradl téměř všechny jejich přátele prostřednictvím svého investičního fondu a poté spáchal sebevraždu. I když Morgan o jeho podvodech nevěděla, všichni si myslí, že lže, a ob...


Literatura

Daňová evidence podnikatelů 2018

daň. evidence perexNa světlo světa se začátkem roku dostala publikace Daňová evidence podnikatelů 2018. Jedná se již o 15. vydání doplněné podle aktuálně platných daňových zákonů.

 

Divadlo

Molierova klasika přešitá podle vzoru dnešní společnosti má pořádné grády

misantrop 200Misantropa hraje kde kdo. Každý ho zná a alespoň jednou za život by ho měl v divadle vidět. Nutně to však nemusí být hra posazená do tehdejší doby. Hrát ho ale ve svetrech se sobem na hrudi a z původního textu zachovat pouze jm...

Film

Nevědomí: Sci-fi v mezích nostalgie

nevedomi 200Napjatě očekávaný snímek Josepha Kosinského dorazil do českých i světových kin. Není překvapením, že režisér filmu Tron: Legacy (2010) neopustil vědeckofantastický žánr. Dokonce jej obohatil původní tvorbou. Věd...