Má se přání babičky splnit za každou cenu?

Má se přání babičky splnit za každou cenu?

posledni-slova 200V nakladatelství Bookmedia vyšla po dlouhých čtyřech letech další kniha Lindy Greenové. Tato nese název Poslední slova a zaměřuje se na rodinná tajemství.

 

 

 

 

Příběh se rozbíhá hned na prvních stránkách, když babička Betty chvílí před smrtí řekne své vnučce Nicole, aby se postarala o její děti na konci zahrady. Ta je zmatená, protože na tom místě vždy byly jen sošky dvou víl a pořád jí to vrtá hlavou. Její matka to přejde s tím, že se jedná o nesmysl, ale působí rozrušeně. Nicola je zvědavá, a hlavně odhodlaná dostát přání své babičky. Když poté krátce na to její dcera při hraní na babiččině zahradě najde kousek kosti, je potřeba začít jednat…

Nicola do vyšetřování zapojuje policii a snaží se dobrat pravdy. To se však nelíbí jak její matce, tak ani obyvatelům okolních domů. Celé je to pro ni psychicky náročné a nepomáhají ani její vlastní démoni a boje s dospívající dcerou.

„Já ale nejsem malá,“ řekla Ruby a otočila obličej ke mně. „A já chci vědět, kdo je můj táta.“
Polkla jsem a sklopila oči k druhé ruce, kterou jsem si pohrávala se šňůrkou u mikiny.
„Ale Ruby, to jsme už probíraly.“
„Neprobíraly. Pořádně ne Řekla jsi mi jenom pár mlhavých věcí, jako že pak s tebou nezůstal a nikdy jste nebyli v kontaktu.“
„Víc toho není, zlato.“
„Ale je. Tohle je jen to, co jsi mi chtěla říct. Jenže teď už jsem dost stará. Mám právo to vědět.“
Všechno se ve mně sevřelo. Bála jsem se, že snad přestanu dýchat. A taky jsem se bála, že úplně ztratím její důvěru, jestli jí neřeknu víc než dosud. (str 142)

Autorka si zde opět vybrala velmi zajímavé téma, čtenářům informace dávkuje postupně, a to i prostřednictvím starých deníkových zápisů a dopisů. Jde o příjemné zpestření a při čtení se pomalu rýsuje, co se kdy stalo. Přesto je závěr děsivý a ukazuje, jak někdy ženy musejí být silné a také, jak je důležité komunikovat.

Poslední slova potěší hlavně milovnice rodinných dramat (mnohem více než příznivce thrillerů), čtou se velmi dobře i rychle, a to i přesto, že se nejedná o úplně odpočinkové čtení.

Linda Greenová se narodila v roce 1970 v Londýně a vyrůstala v Hertfordshire. Je vystudovaná novinářka, pracovala v novinách i jako lektorka tvůrčího psaní. K psaní knih vedla dlouhá cesta, ale vydala romány Did a Bad Thing (2007), 10 Reasons not to Fall in Love (2009), Things I Wish I´d Known (2010), And Then It Happened (2011), The Mummyfesto (2013), The Marriage Mender (2014). Česky jí v nakladatelství Bookmedia vyšly knihy Před pikolou za pikolou (v originále While My Eyes Were Closed, 2016) a Až tady nebudu (After I've Gone, 2017). 

posledni-slova

Poslední slova
Některá tajemství mají moc rozbít celou rodinu
Autor: Linda Greenová
Překlad: Zdík Dušek
Žánr: beletrie, thriller
Nakladatelství: Bookmedia
Rok vydání: 2021
Počet stran: 304
Hodnocení: 85 %

http://www.bookmedia.cz/products/posledni-slova


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Nemám rád rozhovory, říká spisovatel Peter Stoličný

A Foto Stoličný

 Žurnalista, dramaturg a spisovatel doc. Mgr. Peter Stoličný, ArtD. napsal spoustu knih pro děti. Občas obdaří svým příspěvkem i magazín Kultura 21. Přečtěte si, co na sebe...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Kniha Podbrdské ženy přibližuje těžký úděl vesnických žen

Podbrdske zeny perexRománová prvotina Jany Poncarové s názvem Podbrdské ženy mě hned na začátku rozplakala. Snad proto, že jsem také žena, podléhající svým emocím a hormonálním výkyvům. Ženy jsou ale silné bytosti, a především jimi vždy musely...


Literatura

Velmi zajímavé svědectví ze života patchworkové rodiny

z ceho je den 200Z čeho je den je román Dominiky Prajdové, který vyšel v Knižním klubu a získal také Literární cenu Knižního klubu.

 

...

Divadlo

Dvě nominace na Ceny Thálie pro soubor opereta/muzikál Národní divadlo moravskoslezské

thalie 200Soubor opereta/muzikál v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě získal dvě užší nominace na Ceny Thálie za rok 2014. Dvěma nominovanými umělci jsou Hana Fialová za roli francouzské šansoniérky Edith Piaf v inscenaci maďarské spisovatelky a scená...

Film

Jak se připravit na dokumenty o zvířátkách

planeta cesko perexUž jsme si zvykli, že z filmových pláten i  televizní obrazovky na nás čas od času vyjukne přírodopisný pořad, který dokáže uchvátit svou technickou dokonalostí – autoři se dopracovali k unikátním obrázkům zvířat, která běhají ...