Ária: Výjimečný příběh dívky, která se ocitla ve víru íránské revoluce

Ária: Výjimečný příběh dívky, která se ocitla ve víru íránské revoluce

ÁriaObsáhlý román íránské autorky Nazanine Hozarové vypráví příběh, který je zasazen do prostředí Íránu v 50. letech a také v době islámské revoluce. Čtení je to poutavé a lidské (místy nelidské) – autorka svou knihu pojmenovala Ária podle jména hlavní hrdinky. Knihu vydalo nakladatelství Kniha Zlín.

Na více než čtyř stech stránkách se odehrává napínavý příběh, který začíná narozením hlavní hrdinky Árie – v roce 1953 v Teheránu. Autorka dále popisuje její dětství plné utrpení, ale i vzácných chvilek náklonnosti a přátelství s chlapcem ze sousedství. Každá postava je dobře vykreslena z hlediska jejího charakteru, autorka celkem rozvádí a přibližuje osudy mnoha postav v různých časových rovinách. Můžete si tak sestavit obrázek a nahlédnout na celou situaci a pochopit i to, proč se postavy chovají tak, jak se chovají.

Ária vyrůstá u svých nevlastních rodičů – řidiče Behrúze, který ji jako novorozenou našel a s láskou přijal, a jeho starší a nesnesitelné manželky Zahrá, jež Árii psychicky i fyzicky týrá. Dále pak Árii její osud zavede někam jinam a v průběhu íránské revoluce prožívá svou první velkou lásku. Příběh končí až v roce 1981. Autorka se věnuje i popisu historických událostí, které volně, i když nepřesně, zakomponovala do děje knihy. Je jí také vytýkána nepřesnost reálií či nelogičnost děje, přesto je však tento strhující román srovnáván s íránským Doktorem Živaho.

Autorka se snažila i přiblížit různé kultury, politické názory a náboženství, rozdíly mezi lidmi, jejich obyčejný každodenní život, bídu, rozdílné povahy. Bavilo mě to číst, navíc knihy z tohoto východního prostředí mám ráda, je to pro mě něco neznámého, zajímavého, tajuplného, svým způsobem fascinujícího. Již od začátku knihy si malou holčičku Árii oblíbíte a budete s ní soucítit. Také se mi velice líbí obálka knihy a použití barev, které krásně ladí.

Název: Ária
Autor: Nazanine Hozar
Překlad: Martina Neradová
Počet stran: 408
Vydání: 2021
Nakladatelství: Kniha Zlín/ Albatros media
Hodnocení: 90 %

Ária

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/56385948/aria/


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

„Miluji Vás!“ vzkázala svým fanouškům spisovatelka Jenny Han

jenny han perexV pražské Meet Factory proběhl letos druhý ročník knižního festivalu pro děti a náctileté.

Naší redakci se poštěstilo „ulovit“ rozhovor s jednou z hlavních autorek letošního ročníku Humbook Fest, Jenny ...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Minulost, jak jste ji ještě neviděli!

historie v kostce 200Nakladatelství Universum jednoduše umí vydávat vynikající encyklopedie, o tom už jsme se přesvědčili mnohokrát. Edice ..v kostce nabízí již několik pozoruhodných titulů a v srpnu ji doplnil neméně působivý díl Historie v kostc...


Literatura

Radek Malý stvořil svůj Všehomír

vsehomi200Do podzimních dní vyšla útlá básnická sbírka Všehomír od Radka Malého, která poutá jak moderní českou poezií, tak výrazným modrým přebalem.

...

Divadlo

Ve zlínském divadle začali zkoušet Šakalí léta

sakali leta 200Datum premiéry nikdo nezná, přesto začali zkoušet! Po čase se do Městského divadla Zlín vrátil režisér Dodo Gombár (Zvlčení, Mezi nebem a ženou, Žítkovské bohyně, Baťa Tomáš, živý a další) a pustili se do příprav hudební komedie Šakalí lét...

Film

Nazareth schválili rockument a může do kin!

nazareth rockument 200Rockový dokument, který vám dá nahlédnout do tajů a šíleností, které musí muzikanti cestující napříč zeměmi absolvovat. Režisér Miloslav Šmídmajer se již po třetí v životě rozhodnul o výlet do života slavnýc...