Kniha, po jejímž přečtení vaše procházka lesem už nikdy nebude stejná!

Kniha, po jejímž přečtení vaše procházka lesem už nikdy nebude stejná!

propleteny-zivot 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha amerického biologa a spisovatele Merlina Sheldrakeho s názvem Propletený život a podtitulem Jak houby utvářejí svět, mění naši mysl a ovlivňují budoucnost. Vydejte se objevit tento fascinující svět i vy!

 

Osobně jsem z této knihy měla docela respekt, protože jednak působila poměrně obsáhle, a navíc jsem se bála, aby nebyla příliš odborná a vědecká. Mé obavy se snížily při pohledu na obsah a názvy kapitol (Lákadlo, Živoucí labyrinty, Blízkost cizinců, Myceliální mysl, Před kořeny, Lesní internet, Radikální mytologie a Jak porozumět houbám) a rozptýlily se při čtení úvodní kapitoly Jaké je to být houbou? Tam autor nastínil, čím se bude zabývat, zmínil například studii o vlivu LSD nnebo procházení hlenek modelem obchodního domu IKEA.

„Houby obývají propojené světy: V podzemních bludištích vede nespočet vláken. Šel jsem po stopě co největšímu počtu z nich, ale jsou škvíry, kterými jsem se i přes veškerou snahu protáhnout nedokázal. I když máme houby na dosah, zůstávají zahaleny tajemstvím a oplývají jinakostí, která nemá obdoby. Mělo by nás to odradit? Je vůbec možné, aby lidé se svým živočišným mozkem, tělem a jazykem tak odlišným organismům porozuměli? Kam nás to může posunout?“ zamýšlí se Merlin Sheldrake v úvodu.

Kniha se zajímavostmi jen hemží, mě například hned na úvodních stránkách nadchlo, že je ilustrována inkoustem z hnojníku obecného. Tato jedlá houba dokáže prorůst asfaltem, nadzvednout dlažební kostky a když jej necháte ve sklenici, jeho bílé maso zkapalní právě na černý inkoust. Dostaly mě také myceliální sítě pracující skoro jako počítač, byla jsem překvapená, v čem v čem se nachází lišejník, nebo jak dobře dokážou být vycvičeni psi na hledání lanýžů. A bylo toho mnohem více: od komunikace hub a rostlin přes organismy ve vesmíru až po zajímavé osoby nejen z kapitoly o radikální mykologii. Jeden spolupracoval s tvůrčí skupinou seriálu Star Trek: Discovery, jiný se vzdal práce bankéře v New Yorku a odešel do mexických hor, aby se účastnil prastarých rituálů indiánů žvýkajících výhonky způsobující halucinace.

Unikátní je také barevná příloha vyvedená na kvalitnějším papíře obsahující fotografie, které byste jinak museli složitě hledat a pravděpodobně na ně jen tak nenarazili. Jde například o snímky houby z čeledi hnojenkovitých při řešení mikroskopických bludišť, mravence napadeného takzvanou zombie houbou a několik jedinečných rostlin. Epilog nese název Tento kompost, následuje poděkování, obsáhlý poznámkový aparát, bibliografie, rejstřík a informace o autorovi.

Podívejte se, jak Merlin Sheldrake sní houby vypěstované z jeho knihy:

Merlin Sheldrake je biolog a spisovatel. Doktorát z tropické ekologie získal na Univerzitě v Cambridge za svou práci o podzemních houbových sítích v tropických deštných pralesích v Panamě, kde absolvoval doktorandskou stáž pod hlavičkou Smithsonova tropického výzkumného institutu. Věnuje se hudbě a rád kvasí alkoholické nápoje. Propletený život je jeho knižním debutem.

 

propleteny-zivot

Propletený život
Jak houby utvářejí svět, mění naši mysl a ovlivňují budoucnost
Autor: Merlin Sheldrake
Překlad: Vojtěch Ettler
Žánr: populárně naučná, les
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 320 + 16 barevná příloha
Hodnocení: 82 %

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Zjistěte, jak houby utvářejí svět, mění mysl a ovlivňují budoucnost

https://www.knihykazda.cz/propleteny-zivot/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Naďa Reviláková: Cílem knihy bylo zprostředkovat dějiny dětem tak, aby je příběh zaujal a bavil

Nada RevilakovaV době koronavirové krize sice vycházelo podstatě méně knížek, ale některé si svoji cestu ke čtenářům přecijen našly. Dobrým příkladem může být vítěz literární soutěže nakladatelství Albatros na téma odvaha. Tím se stala Naďa Revilákov...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

O Čechách známých i neznámých

bohemia incognita 200Kniha Bohemia incognita neboli Čechy neznámé? Václava Žmolíka vznikla podle stejnojmenného třináctidílného televizního cyklu. Trošku připomíná Toulavou kameru. Václav Žmolík nás přivádí na míst...


Literatura

Nahlédněte do přírody prostřednictvím skvělé knihy Podívej! Příroda

podivej-priroda 200V nakladatelství Bookmedia vyšla loni na podzim kniha s názvem Podívej! Příroda, kterou prostě musíte mít doma, a to ať už máte nebo nemáte děti.

...

Divadlo

Únorové divadelní tipy z Violy: Miroslav Donutil nebo David Prachař na jevišti legendární scény

DIvadlo Viola 200Přemýšlíte, jak si ukrátit dlouhé únorové večery? Přinášíme tipy na intenzivní divadelní zážitek v Divadle Viola na Národní třídě v centru Prahy.

...

Film

Přehlídka španělsky mluvených filmů začala v Praze a skončí v Hradci Králové

La pelicula perexJako každoročně se i letos v druhé půli února vynořila LA PELÍCULA, přehlídka španělských mluvených filmů (película = film), což obnáší díla nejen ze Španělska, ale i ze španělsky mluvících zemí americkýc...