V Muzeu Kroměřížska prezentuje své obrazy Vladimír Kudlík, jeho výstava nese název Nejpěknější je nahá

V Muzeu Kroměřížska prezentuje své obrazy Vladimír Kudlík, jeho výstava nese název Nejpěknější je nahá

Tisk

kudlik 200Výstavou Nejpěknější je nahá, která byla v Muzeu Kroměřížska zahájena 10. února, se prezentuje malíř Vladimír Kudlík. Jeho paleta jednou září barvami v odvážných tónech, jindy nás okouzlí decentními tlumenými akordy,v kterých vyniknout jemné struktury pozadí. Jeho výtvarná řeč sahá od robustních postav přes vertikální subtilní siluety až po stylizované tvary na pomocí geometrické abstrakce.

Základním inspiračním zřídlem jeho postava ženy. Zobrazuje ji v nekonečných variacích jejich fyzických podob a životních situací, poodhalujících i tajemné nuance jejího vnitřního pocitového světa. Autor maluje podobizny, hlavy, torza, celé figury, akty i těla zahalená v krásných rouchách, tlumočících s vážností, ale i s jemným humorem svou osobní životní filozofii, která propojenost na vlastní poezii, ale i na literární odkazy domácí i světové literatury je víc než zřejmá.

Vladimír Kudlík se narodil 23. října 1939 v Bzenci na Moravě, v roce 1958 - 1962 studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, obor malba u prof. Eugena Lehotského a v letech 1988 - 1992 na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně u prof. Leonida Ochrymčuka.

 kudlik1

Věnuje se malbě, kresbě a mimo umělecké tvorby se věnuje i pedagogické činnosti. Má za sebou množství individuálních i kolektivních výstav a početné malířské plenéry a sympózia.. V roce 2003 byl na studijním pobytu v Cite internacioále des Arts v Paříži a jeho díla jsou zastoupené v mnoha soukromých i galerijních sbírkách v Česku i v zahraničí i zámoří. Je členem několika uměleckých zastoupení v Česku i na Slovensku.

Vladimír Kudlík je malíř, kreslíř, karikaturista a autor drobných sochařských děl „s přemírou obraznosti“, jak sám s oblibou říká. Od robustních postav přes subtilní siluety až téměř na pomezí geometrické abstrakce, tam všude se s jistotou pohybuje. Je fascinován ženskou tělesností. Nejedná se však o reálné ženy, jsou to snové zahrady. Jeho tvorbu silně ovlivňuje i láska k folkloru, lidovému umění, ke krajině a k literatuře. Ve všech jeho obrazech jsou příběhy. Vytváří různé cykly. 

kudlik2

„Zamyšlené a vážné Josefínky tvoří portréty mlčení a ticha, němých úst a hlubokých očí, jsou to studny ženských tajemství. Dravé Kudlanky nás uchvátí monumentálními a nebezpečnými postavami slastných objemů. Baculky sice většinou sedí nebo leží, ale cítíme v jejich tělech spoustu energie a skryté touhy a vášně. Na výstavě se setkáme také s Portréty, Dámami z vernisáží či Moravankami,“ uvedla ředitelka Muzea Kroměřížska Martina Miláčková, která výstavu připravila spolu s kolegou Michalem Jemelkou.

kudlik3

Tvorba Vladimíra Kudlíka oplývá jemu vlastním humorem, radostí ze života a nadsázkou, což se projevuje v obsahu a názvech jeho děl, a rovněž tak v poezii, kterou sám píše. Ve všech svých hledáních a počinech, ať již se vyjadřuje zářivými barvami, tlumenými tóny či slovy, dochází jednoznačně k závěru, že „Nejkrásnější je nahá...“.
Autor je přesvědčen, že všem je dána tvořivost. „Život je o odvaze, odvaha je tvořit. Odvaž se být jedinečný, neopakovatelný, netradiční, nedisciplinovaný, spontánní, měnit výtvarný názor, nezabývat se kompozicí, perspektivní anatomií. Odvaž se být nezúčastněným pozorovatelem vlastní tvorby. Odvaž se použít netradiční materiály, jiné výrazové prostředky, hrábě, metlu, vidličku, prsty vlastní ruky. Zanecháš osobitou stopu, která se de facto stává tvým rukopisem. Stvořen, tvořen, tvoří.“

Výstava Nejkrásnější je nahá je umístěna v několika sálech v přízemí Muzea Kroměřížska a návštěvníci si výstavu mohou prohlédnout do 24. dubna.

kudlik4

Zdroj foto: Robert Rohál


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Berdík, revoluce v pěstování zeleniny. Nová éra městského zemědělství začíná

Berdik perexJe tady jaro a to už je nejvyšší čas, aby se milovníci čerstvé zeleniny poohlédli po nějakých sazeničkách nebo semínkách a dali se do práce. Taková doma vypěstovaná rajčátka nebo mrkev jsou přeci jen voňavější a chutnější, než ty ze supermarket...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Strhující příběh o soupeření dvou renesančních géniů

Raffael perexRaffael Santi z Urbina je mladý malíř, který je posedlý dokonalostí. Když mu bylo jedenáct, slíbil svému umírajícími otci, že se stane největším malířem v dějinách. Raffael je odhodlaný udělat všechno pro to, aby svůj slib splnil, ale v cestě mu ...


Literatura

Něco pro geeky: Teorie velkého třesku a filozofie

teorie velkeho tresku200Nedávno vyšla knížka pro všechny milovníky amerického seriálu Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory) zaměřená na filozofii. Čtenáři se nemusejí bát nějakých nepochopitelných teorií, hned v úvodu je jim přísaháno n...

Divadlo

Filmař Marek Dobeš debutuje na divadelních prknech v hudební komedii Sni dál na téma kariéra vs. rodina

sni dal200Co je pro moderní ženu důležitější – kariéra nebo rodinný život? A může se jí vůbec podařit žít plnohodnotně, pokud obě polohy nedokáže skloubit? Odpověď na tyto otázky hledá divadelní hra režiséra a scenáristy Marka Dobeše „Sni dál,“ s podtitulem Neř...

Film

Vyšly vybrané texty filmové kritičky Galiny Kopaněvové

Spatrit-a-napsatHned úvodem by rád vyjasnil: Galina Kopaněvová (1931-2012) není Ruska, narodila se v Kolíně české matce (byť v Rusku narozené) a ruskému emigrantu, takže by měla být psána právě takto (a sama se tak skutečně podepisovala). Pr...