V Muzeu Kroměřížska prezentuje své obrazy Vladimír Kudlík, jeho výstava nese název Nejpěknější je nahá
Kultura21.cz

V Muzeu Kroměřížska prezentuje své obrazy Vladimír Kudlík, jeho výstava nese název Nejpěknější je nahá

kudlik 200Výstavou Nejpěknější je nahá, která byla v Muzeu Kroměřížska zahájena 10. února, se prezentuje malíř Vladimír Kudlík. Jeho paleta jednou září barvami v odvážných tónech, jindy nás okouzlí decentními tlumenými akordy,v kterých vyniknout jemné struktury pozadí. Jeho výtvarná řeč sahá od robustních postav přes vertikální subtilní siluety až po stylizované tvary na pomocí geometrické abstrakce.

Základním inspiračním zřídlem jeho postava ženy. Zobrazuje ji v nekonečných variacích jejich fyzických podob a životních situací, poodhalujících i tajemné nuance jejího vnitřního pocitového světa. Autor maluje podobizny, hlavy, torza, celé figury, akty i těla zahalená v krásných rouchách, tlumočících s vážností, ale i s jemným humorem svou osobní životní filozofii, která propojenost na vlastní poezii, ale i na literární odkazy domácí i světové literatury je víc než zřejmá.

Vladimír Kudlík se narodil 23. října 1939 v Bzenci na Moravě, v roce 1958 - 1962 studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, obor malba u prof. Eugena Lehotského a v letech 1988 - 1992 na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně u prof. Leonida Ochrymčuka.

 kudlik1

Věnuje se malbě, kresbě a mimo umělecké tvorby se věnuje i pedagogické činnosti. Má za sebou množství individuálních i kolektivních výstav a početné malířské plenéry a sympózia.. V roce 2003 byl na studijním pobytu v Cite internacioále des Arts v Paříži a jeho díla jsou zastoupené v mnoha soukromých i galerijních sbírkách v Česku i v zahraničí i zámoří. Je členem několika uměleckých zastoupení v Česku i na Slovensku.

Vladimír Kudlík je malíř, kreslíř, karikaturista a autor drobných sochařských děl „s přemírou obraznosti“, jak sám s oblibou říká. Od robustních postav přes subtilní siluety až téměř na pomezí geometrické abstrakce, tam všude se s jistotou pohybuje. Je fascinován ženskou tělesností. Nejedná se však o reálné ženy, jsou to snové zahrady. Jeho tvorbu silně ovlivňuje i láska k folkloru, lidovému umění, ke krajině a k literatuře. Ve všech jeho obrazech jsou příběhy. Vytváří různé cykly. 

kudlik2

„Zamyšlené a vážné Josefínky tvoří portréty mlčení a ticha, němých úst a hlubokých očí, jsou to studny ženských tajemství. Dravé Kudlanky nás uchvátí monumentálními a nebezpečnými postavami slastných objemů. Baculky sice většinou sedí nebo leží, ale cítíme v jejich tělech spoustu energie a skryté touhy a vášně. Na výstavě se setkáme také s Portréty, Dámami z vernisáží či Moravankami,“ uvedla ředitelka Muzea Kroměřížska Martina Miláčková, která výstavu připravila spolu s kolegou Michalem Jemelkou.

kudlik3

Tvorba Vladimíra Kudlíka oplývá jemu vlastním humorem, radostí ze života a nadsázkou, což se projevuje v obsahu a názvech jeho děl, a rovněž tak v poezii, kterou sám píše. Ve všech svých hledáních a počinech, ať již se vyjadřuje zářivými barvami, tlumenými tóny či slovy, dochází jednoznačně k závěru, že „Nejkrásnější je nahá...“.
Autor je přesvědčen, že všem je dána tvořivost. „Život je o odvaze, odvaha je tvořit. Odvaž se být jedinečný, neopakovatelný, netradiční, nedisciplinovaný, spontánní, měnit výtvarný názor, nezabývat se kompozicí, perspektivní anatomií. Odvaž se být nezúčastněným pozorovatelem vlastní tvorby. Odvaž se použít netradiční materiály, jiné výrazové prostředky, hrábě, metlu, vidličku, prsty vlastní ruky. Zanecháš osobitou stopu, která se de facto stává tvým rukopisem. Stvořen, tvořen, tvoří.“

Výstava Nejkrásnější je nahá je umístěna v několika sálech v přízemí Muzea Kroměřížska a návštěvníci si výstavu mohou prohlédnout do 24. dubna.

kudlik4

Zdroj foto: Robert Rohál


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Pavlovský: „Čistota půl zdraví. CREW celé.“


pavlovsky jiri 200Jiří Pavlovský
. Jméno, které by měl znát každý fanoušek ať už fantastické, nebo komiksové literatury v našich krajinách. Jiří Pavlovský byl jedním ze zakladatelů komiksového nakladatelství

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Vychází unikátní kniha o českém designu

design v ceskych zemich200Publikace Design v českých zemích 1900–2000 s podtitulem Instituce moderního designu představuje vůbec první systematické zhodnocení této oblasti dějin českého moderního umění. Mapuje ji v širokém záběru, sahajícím...


Literatura

Zjistěte, jak to chodí v psychiatrické léčebně

naruseni 200V nakladatelství Portál vyšla kniha Narušení, která patří k nejznámějším dílům psychologické beletrie. Byla také zfilmována – v hlavních rolích ve filmu z roku 1999 se představily Winona Ryder a Angelina Jolie.

Divadlo

Pomozte svému divadlu: Kampaň slaví dílčí úspěch, ale divadelníci jsou stále bdělí.

pomozte svemu divadluNa tiskové konferenci Asociace profesionálních divadel ČR, která stojí za informační kampaní Pomozte svému divadlu, slíbil ředitel úřadu Ministerstva kultury Milan Kupka, za...

Film

Vánoce, Vánoce přicházejí, radujme se...

dvanact mesicku majkusova vojtekTelevizní vánoční programy spoléhají na jistotu: zejména každoroční opakování pohádek vytváří jakousi jistotu, že vše zůstává při starém - nic z toho, nač ...