V Muzeu Kroměřížska prezentuje své obrazy Vladimír Kudlík, jeho výstava nese název Nejpěknější je nahá

V Muzeu Kroměřížska prezentuje své obrazy Vladimír Kudlík, jeho výstava nese název Nejpěknější je nahá

Tisk

kudlik 200Výstavou Nejpěknější je nahá, která byla v Muzeu Kroměřížska zahájena 10. února, se prezentuje malíř Vladimír Kudlík. Jeho paleta jednou září barvami v odvážných tónech, jindy nás okouzlí decentními tlumenými akordy,v kterých vyniknout jemné struktury pozadí. Jeho výtvarná řeč sahá od robustních postav přes vertikální subtilní siluety až po stylizované tvary na pomocí geometrické abstrakce.

Základním inspiračním zřídlem jeho postava ženy. Zobrazuje ji v nekonečných variacích jejich fyzických podob a životních situací, poodhalujících i tajemné nuance jejího vnitřního pocitového světa. Autor maluje podobizny, hlavy, torza, celé figury, akty i těla zahalená v krásných rouchách, tlumočících s vážností, ale i s jemným humorem svou osobní životní filozofii, která propojenost na vlastní poezii, ale i na literární odkazy domácí i světové literatury je víc než zřejmá.

Vladimír Kudlík se narodil 23. října 1939 v Bzenci na Moravě, v roce 1958 - 1962 studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, obor malba u prof. Eugena Lehotského a v letech 1988 - 1992 na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně u prof. Leonida Ochrymčuka.

 kudlik1

Věnuje se malbě, kresbě a mimo umělecké tvorby se věnuje i pedagogické činnosti. Má za sebou množství individuálních i kolektivních výstav a početné malířské plenéry a sympózia.. V roce 2003 byl na studijním pobytu v Cite internacioále des Arts v Paříži a jeho díla jsou zastoupené v mnoha soukromých i galerijních sbírkách v Česku i v zahraničí i zámoří. Je členem několika uměleckých zastoupení v Česku i na Slovensku.

Vladimír Kudlík je malíř, kreslíř, karikaturista a autor drobných sochařských děl „s přemírou obraznosti“, jak sám s oblibou říká. Od robustních postav přes subtilní siluety až téměř na pomezí geometrické abstrakce, tam všude se s jistotou pohybuje. Je fascinován ženskou tělesností. Nejedná se však o reálné ženy, jsou to snové zahrady. Jeho tvorbu silně ovlivňuje i láska k folkloru, lidovému umění, ke krajině a k literatuře. Ve všech jeho obrazech jsou příběhy. Vytváří různé cykly. 

kudlik2

„Zamyšlené a vážné Josefínky tvoří portréty mlčení a ticha, němých úst a hlubokých očí, jsou to studny ženských tajemství. Dravé Kudlanky nás uchvátí monumentálními a nebezpečnými postavami slastných objemů. Baculky sice většinou sedí nebo leží, ale cítíme v jejich tělech spoustu energie a skryté touhy a vášně. Na výstavě se setkáme také s Portréty, Dámami z vernisáží či Moravankami,“ uvedla ředitelka Muzea Kroměřížska Martina Miláčková, která výstavu připravila spolu s kolegou Michalem Jemelkou.

kudlik3

Tvorba Vladimíra Kudlíka oplývá jemu vlastním humorem, radostí ze života a nadsázkou, což se projevuje v obsahu a názvech jeho děl, a rovněž tak v poezii, kterou sám píše. Ve všech svých hledáních a počinech, ať již se vyjadřuje zářivými barvami, tlumenými tóny či slovy, dochází jednoznačně k závěru, že „Nejkrásnější je nahá...“.
Autor je přesvědčen, že všem je dána tvořivost. „Život je o odvaze, odvaha je tvořit. Odvaž se být jedinečný, neopakovatelný, netradiční, nedisciplinovaný, spontánní, měnit výtvarný názor, nezabývat se kompozicí, perspektivní anatomií. Odvaž se být nezúčastněným pozorovatelem vlastní tvorby. Odvaž se použít netradiční materiály, jiné výrazové prostředky, hrábě, metlu, vidličku, prsty vlastní ruky. Zanecháš osobitou stopu, která se de facto stává tvým rukopisem. Stvořen, tvořen, tvoří.“

Výstava Nejkrásnější je nahá je umístěna v několika sálech v přízemí Muzea Kroměřížska a návštěvníci si výstavu mohou prohlédnout do 24. dubna.

kudlik4

Zdroj foto: Robert Rohál


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

BU-FU: „Přátelství na hudebním poli jsou základem všeho.“

BU FU 200K rozhovoru jsme si přizvali skupinu BU-FU, která nedávno vydala nové CD s názvem Buy Us Fuck You. Dozvíte se spoustu zákulisních informací o vzniku tohoto počinu, ale také o tom, jaké je mít v dnešní době kapelu a co...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Z Nového Světa do celého světa, 300 let Harrachovského skla

altČeské sklo je celosvětově považováno a uznáváno za kulturní fenomén. Harrachovské sklárně v Novém Světě v Krkonoších patří přední místo mezi podniky, které se v minulosti o proslulost českého sklářství zasloužily. Sklárna, zmiňovaná v písemných pra...


Literatura

Deadpool 4: Deadpool versus S.H.I.E.L.D.

deadpool4 perŘíjen patřil v komiksovém nakladatelství Crew mimo jiné taky personě vtipné, šílené, ujeté, bezstarostné a hlavně krvežíznivé – prostě Deadpoolovi. Dočkali jsme se již čtvrtého pokračování, Deadpool 4: Deadpool versus S.H.I.E.L.D.

Divadlo

Rodina afektovaných egocentriků září na prknech Fidlovačky

hayfever 4Po jedenácti letech se Divadlo na Fidlovačce spolu s jeho diváky rozloučilo s úspěšnou hrou Guya Boltona a Williama Somerseta Maughama Julie, ty jsi kouzelná, v které v jedné z hlavních rolí excelovala Eliška Balzerová. Příznivci Elišk...

Film

Česká televize se vrací k Menzelovi

menzel rozmarne letoNa televizních obrazovkách znovu spatříme základní díla světové kinematografie, ať již se dotýkají hlubin lidské duše (jako Kieslowského triptych Tři barvy) nebo nahlížejí do soukolí mocenského zákulisí, v...