Bohové, hrdinové, zloduši a legendy starověkého Říma. Seznamte se s jejich příběhy

Bohové, hrdinové, zloduši a legendy starověkého Říma. Seznamte se s jejich příběhy

Tisk

rimske myty perexVe starověkém Římě hrála mytologie důležitou roli. Zasahovala do náboženství i politiky a souvisela i se založením věčného města. Dnes se s odkazy na tyto příběhy můžete setkat dříve, než s příběhy samotnými.

 

Najdete je v každodenní řeči, v umění 18. století vystaveném v Louvru a dalších galeriích nebo v díle Williama Shakespeara. Sklon Římanů přijímat mytologii jako součást historie však vytváří určitou nejistotu ohledně historického základu postav vystupujících v těchto příbězích. Bez ohledu na historickou skutečnost je povídání o mýtických postavách fascinující a zároveň poutavé. Kdo všechno patřil mezi nejdůležitější osobnosti římské mytologie?

Příběhy, které přetrvaly dodnes

Autorem knihy Římské mýty, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Universum, je Brit Martin J. Dougherty. Píše nejen fantasy a sci-fi knihy, ale i díla jiných žánrů, například příručku pro učitele, dokumenty o softwaru, knihy o ručních palných zbraních, kosmickém letu a středověkém válčení. V Římských mýtech se rozhodl odvyprávět příběhy, které přetrvaly staletí a jež jsou i součástí moderního světa.

Poučné i zábavné vyprávění

Nejdřív vás autor seznámí s historií starověkého Říma a naznačí, kde všude najdete spojení s jeho reáliemi. Dále se pak soustředí na hlavní a nižší božstva a magické bytosti, všední a mytické světy a dědictví římské mytologie. Obzvlášť zajímavá je kapitola o dochovaném římském písemnictví, ze kterého pochází mnoho vědomostí o mytologii i rané historii.

Doughertyho vyprávěčský styl je mimořádně poutavý, což staré příběhy dělá pro současné čtenáře srozumitelnými a přitažlivými. Čtou se jako dobrodružné fantasy povídky, ve kterých se prolíná celá paleta emocí – láska, nenávist, zrada, touha i vášeň. Souvislosti mezi jednotlivými postavami jsou popsány přehledně, a tak se v nich budete snadno orientovat. Za zmínku stojí také barevné fotografie a obrazy, které jsou skvělým doplňkem k textu, jenž poučí i pobaví čtenáře všech věkových kategorií.

rimske myty

ŘÍMSKÉ MÝTY
Autor: Martin J. Dougherty
Původní název: Roman Myths
Překlad: Tomáš Alušík
Žánr: naučná literatura, mytologie
Vydáno: Universum (Euromedia Group, a.s.), 2023
Počet stran: 224

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/614455-rimske-myty-bohove-hrdinove-zlodusi-a-legendy-starovekeho-rima.html


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Melancholie Štefana Margity

200maAlbum plné slavných melodií od šansonu po muzikál, to je nová nahrávka světově proslulého operního pěvce Štefana Margity. Dostala název Melancholie a jde, jak sám pěvec říká, o jeho první album se skladbami na pomezí žánrů. „Když jsem v prodejně Metropoli...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Analfabetka jiskří mnohem méně, než Stoletý stařík

analfabetka 2Všichni už ji četli, tak jsem se do ní taky pustila. Analfabetku, která uměla počítat provázela před jejím vydáním velká kampaň a jednoznačná doporučení. Jakpak by ne, když jejím autorem je Jonas Jonasson, který svou prvotinou o stoletém st...


Literatura

Nenechte se zaskočit Divným počasím Joe Hilla!

divne pocasi 200V březnu vydalo nakladatelství Beta povídkovou knihu mladého amerického autora Joea Hilla, který svého otce Stephena Kinga nezapře, ba co víc- pořádně mu šlape na paty!

 

...

Divadlo

Na podzim do divadla: Soudce v nesnázích

200 divadlo mO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Na britskou komedii můžete vyrazit do Klicperova divadla v Hradci Krá...

Film

O sborovém zpěvu a Black Sabbath

pk uvodkaPodivná kombinace? Ale reálná. Jako bývalého člena hudebního sboru mě zjištění, že Severský filmový podzim přinese i snímek o pěveckém sboru, velmi potěšilo, protože na léta, které jsme se spolužáky ve sboru zažili, nikdy nezapomeneme. Ale doložku...