Bohové, hrdinové, zloduši a legendy starověkého Říma. Seznamte se s jejich příběhy

Bohové, hrdinové, zloduši a legendy starověkého Říma. Seznamte se s jejich příběhy

Tisk

rimske myty perexVe starověkém Římě hrála mytologie důležitou roli. Zasahovala do náboženství i politiky a souvisela i se založením věčného města. Dnes se s odkazy na tyto příběhy můžete setkat dříve, než s příběhy samotnými.

 

Najdete je v každodenní řeči, v umění 18. století vystaveném v Louvru a dalších galeriích nebo v díle Williama Shakespeara. Sklon Římanů přijímat mytologii jako součást historie však vytváří určitou nejistotu ohledně historického základu postav vystupujících v těchto příbězích. Bez ohledu na historickou skutečnost je povídání o mýtických postavách fascinující a zároveň poutavé. Kdo všechno patřil mezi nejdůležitější osobnosti římské mytologie?

Příběhy, které přetrvaly dodnes

Autorem knihy Římské mýty, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Universum, je Brit Martin J. Dougherty. Píše nejen fantasy a sci-fi knihy, ale i díla jiných žánrů, například příručku pro učitele, dokumenty o softwaru, knihy o ručních palných zbraních, kosmickém letu a středověkém válčení. V Římských mýtech se rozhodl odvyprávět příběhy, které přetrvaly staletí a jež jsou i součástí moderního světa.

Poučné i zábavné vyprávění

Nejdřív vás autor seznámí s historií starověkého Říma a naznačí, kde všude najdete spojení s jeho reáliemi. Dále se pak soustředí na hlavní a nižší božstva a magické bytosti, všední a mytické světy a dědictví římské mytologie. Obzvlášť zajímavá je kapitola o dochovaném římském písemnictví, ze kterého pochází mnoho vědomostí o mytologii i rané historii.

Doughertyho vyprávěčský styl je mimořádně poutavý, což staré příběhy dělá pro současné čtenáře srozumitelnými a přitažlivými. Čtou se jako dobrodružné fantasy povídky, ve kterých se prolíná celá paleta emocí – láska, nenávist, zrada, touha i vášeň. Souvislosti mezi jednotlivými postavami jsou popsány přehledně, a tak se v nich budete snadno orientovat. Za zmínku stojí také barevné fotografie a obrazy, které jsou skvělým doplňkem k textu, jenž poučí i pobaví čtenáře všech věkových kategorií.

rimske myty

ŘÍMSKÉ MÝTY
Autor: Martin J. Dougherty
Původní název: Roman Myths
Překlad: Tomáš Alušík
Žánr: naučná literatura, mytologie
Vydáno: Universum (Euromedia Group, a.s.), 2023
Počet stran: 224

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/614455-rimske-myty-bohove-hrdinove-zlodusi-a-legendy-starovekeho-rima.html


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Jsem v podstatě od přírody neuvěřitelně líný tvor a jen okolnosti mě neustále nutí vyvíjet další a další aktivity,“ tvrdí dabér a moderátor Michal Jagelka

jagelka michal 200Michal Jagelka – herec, moderátor a princ českého dabingu. Jeho hlas známe všichni, díky němu k nám česky hovoří takové hvězdy, jako jsou Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Orlando Bloom… Denně slýcháme j...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Odvážíte se tančit se Smrtí?

Beladona perexO osiřelou Signu se starala řada pěstounů. Každý kromě babičky se však více než o ni zajímal o její bohatství – a všichni ji časem opustili. Jediní příbuzní, kteří ji zbyli, jsou Hawthornovi žijící v krásném a ponurém panství Thorn Grove.

...

Literatura

Raymond Chandler, Loučení s Lennoxem

chandler Louceni s Lennoxem 200„... Ano, jsem přesně takový jako postavy v mých knihách. Jsem tvrdý chlapík a je o mně známo, že dokážu holýma rukama přepůlit rohlík ...“

...

Divadlo

Brněnské kolo aneb Jak ukrást Věstonickou Venuši
vestonickavenuse perMěstské divadlo Brno jako úvodní představení na Open air scéně, v překrásném prostředí Biskupského dvojka, s osvětleným chrámem sv. Petra a Pavla v pozadí, uvedlo další muzikálovou světovou premiéru. (Uf to byla dlouhá věta, a...

Film

Cobain – člen Klubu 27

cobain uvodkaKurt Cobain, rocková legenda, která patří do slavného Klubu 27 (Forever 27 Club), po boku Jimiho Hendrixe nebo Amy Winehouse a dalších. Mluvčí jedné generace – pozice, o kterou Cobain nikdy nestál. V novém dokumentu se otevírají dosud zamkn...