Ne každá cesta domů končí šťastně
Kultura21.cz

Ne každá cesta domů končí šťastně

cesta domu 200Nakladatelství Anag u nás vydává knihy oblíbeného německého spisovatele Sebastiana Fitzeka a tentokrát jeho fanoušky nenechalo dlouho otálet. Sotva jsem dočetla Dárek, pár dní na to vyšel titul Cesta domů.

 

 

V prvé řadě musím pochválit grafickou stránku knihy, především její nápaditost. Obálka je černá jako noc, jméno autora i název knihy musíte až trochu hledat, ale v jejím středu se nachází prořízlé okénko. Pod ním prosvítá silueta ženy na stříbrném pozadí. S tím jsem se ještě nesetkala a opravdu mě to fascinovalo, stejně jako grafické ztvárnění předělů kapitol vypadají dobře při pohledu na knihu seshora.

Zatímco v minulé knize Sebastian Fitzek pracoval s motivem analfabetismu, nyní mu byla inspirací takzvaná služba telefonického doprovodu. Ta slouží především opuštěným ženám, které se bojí v noci cestou domů a potřebují mít někoho na lince. Myšlenka pochází ze Stockholmu, kde jsou v roli operátorů přímo policisté, v Německu a jiných zemích pak jde o dobrovolníky.

Děj začíná v okamžiku, kdy v sobotu krátce před půlnocí Jules Tannberg příjímá hovor od Klary. Tato mladá žena má strach, že ji pronásleduje psychopat, který před několika týdny napsal krví na stěnu ložnice datum: den její smrti! A tento den právě začíná…

Kromě výše popsané telefonní linky je nosným tématem také domácí násilí. Je neuvěřitelné, čeho všeho jsou partneři mezi sebou schopni. Některé popisy jsou opravdu brutální a člověka mrazí hlavně z dopadů na psychiku a opravdu se musí nad vším zamyslet. Během čtení jsem vzpomínala na ostatní tituly dotýkající se tohoto námětu a na mysl mi přicházela například kniha V rouše beránčím zabývající se původem násilí.

O tom, že Sebastien Fitzek opravdu umí psát, už jsem se přesvědčila u minulé knihy. Čtenáře dokáže velmi rychle uvést do děje a servírovat mu jak napínavé, tak neuvěřitelné a mrazivé scény. A když už si pak na vše zvykne, má dojem, že to vše vede k cíli, tak přijde zvrat, a to pořádný. Až máte opravdu chuť po dočtení začíst znovu první stránkou a zjišťovat, co že vám to uteklo. Tohle je na tomto autorovi opravdu kouzelné a může za to, že jeho knihy v člověku chvíli rezonují a rozhodně udělají dojem.

Sebastian Fitzek se narodil 13. října 1971 v Berlíně. Studoval práva, pracoval jako šéfredaktor a programový ředitel pro několik rozhlasových stanic v Německu. Jeho první velká zkušenost s psaním byla s Jürgenem Udolphem jako jeho spoluautor. Od roku 2006 píše psychologické thrillery, ze všech se staly bestsellery. Byly přeloženy do 20 jazyků, některé by měly být i zfilmovány. V nakladatelství Anag vyšly psychothrillery Balíček, Terapie, Pacient, nejnovější Cesta domů a připravuje se titul zaměřený na pozitivní myšlení s názvem Ryby, které lezou na stromy – kompas pro velké dobrodružství jménem život. Sebastien Fitzek je ženatý od roku 2004, má tři děti a žije v Berlíně. Píše knihy a do novin a patří mezi nejúspěšnější německé spisovatele. 

cesta domu

Cesta domů
Autor: Sebastian Fitzek
Překlad: Martina Nováková
Žánr: psychothriller
Nakladatelství: Anag
Rok vydání: 2020
Počet stran: 376
Hodnocení: 91 %

https://www.anag.cz/cesta-domu-psychothriller/pA50.5515/#


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Michaela Stehlíková: „Chtěla jsem být jako ta dáma!“

MStehlikova 200Média se většinou zajímají o známé a slavné umělce či celebrity. Málokdy se najde prostor pro ty, kteří jsou teprve na začátku cesty. I to byl důvod, proč jsme požádali o rozhovor Michaelu Stehlíkovou, violoncellistku, kter...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Julia Childová, Simone Becková: Umění francouzské kuchyně

franc200Nadčasová kniha o vaření, tvrdí o ní recenzenti z celého světa. Osobně mi kniha nejvíce připomněla staré dobré kuchařky mé babičky. Dneska už jsou  jejich zažloutlé listy dávno rozpadlé, ale ona jednoduchá úprava. Milí drazí, tady to je vysoká škola ...


Literatura

Syrová výpověď válečné generace

nabarvene ptace200V současné době stále vychází romány inspirované děsivými událostmi druhé světové války, na pultech knihkupectví najdete i mnoho (auto)biografií. Argo letos znovu vydalo knihu, která už desítky let vyvolává rozporuplné reakce. Nab...

Divadlo

Česká premiéra divadelní hry Marka St. Germaina – Poslední sezení u doktora Freuda

DSC 9971Divadlo v Řeznické v pátek 9.března 2018 v 19.30 uvede premiéru „Poslední sezení u doktora Freuda“ autora Marka St. Germaina.

...

Film

Volání ženského rodu

volanirodu perexSborník dvojznačně nazvaný Volání rodu se nevztahuje ke stejnojmennému českému filmu odehrávajícímu se v pravěku (ačkoli má na obálce záběr z něho), nýbrž přináší statě čtyř autorek, napsané za posledních deset let pod zá...