Anders de la Motte uzavřel svou sérii ročních období

Anders de la Motte uzavřel svou sérii ročních období

jarni obet 200Jarní oběť je závěrečným dílem z volné série oblíbeného švédského spisovatele Anderse de la Motta. Po Zimním ohni přichází jaro a s ním i oběť.

 

 

 

Děj knihy pracuje s motivem Valpuružiny noci, která je obdobou našeho pálení čarodějnic. S oslavou jsou spojeny různé rituály a také magická atmosféra. V roce 1986 se však tyto oslavy zvrtly a šestnáctiletá Elita Svartová je zabitá rituálním způsobem a je označována jako jarní oběť. Zbytek její rodiny beze stopy zmizí a život v malé vesnici pokračuje dál. Jenže každý si do života nese své démony…

Situace v malé obci se změní, když se o 33 let později do místního zámku nastěhuje mladá doktorka Thea Lindová. Dávná tragédie i místní legendy ji fascinují a navíc zjišťuje, že jí nejen její muž něco tají a že je vše propojené a jasné je jedno – místní nechtějí, aby se v tom vrtala a odhalila pravdu. Thea navíc nachází podobnosti mezi životem Elity a její minulostí.

Anders de la Motte v rozhovoru pro Knižní klub přiznal, že touto knihou zabrousil trochu do hororu a při psaní jej bavilo popisování přírody s motivem bažiny, ve které je zároveň hrozně moc života i rozkladu a smrti. Přiznám se, že toto na mě nijak děsivě nepůsobilo a části o přírodě jsem brala jen jako nedílnou součást děje. Hororově na mě v knihách působí spíše psychologické aspekty, které se zde nenacházejí.

Jarní oběť je psána velmi podobným stylem jako předchozí díly. Je zde událost, která se stala v minulosti, měla přesah do současnosti a pak někdo, kdo se snaží zjistit, jak to bylo. Ten často ještě něco skrývá a autor vše dávkuje postupně. V krátkých kapitolách se střídá aktuální rovina s tou minulou, čtenáři je servírováno hodně postav i situací. Na jednu stranu je toto schéma velmi čtivé, na druhou už to na mě v rámci čtvrtého dílu tolik nefungovalo a příběh mi také hodně připomínal Zimní oheň. Takže ve výsledku mohu říct, že kniha neurazí, ale ani úplně nenadchne a jsem ráda, že tato (byť volná) série skončila. Doufám tedy, že Motte přijde s něčím novým a těším se na to!

Anders de la Motte, bývalý policista, poté šéf ochranky jedné z největších IT firem, pracuje momentálně jako mezinárodní konzultant bezpečnostních služeb. Vydal trilogii akčních příběhů Geim (česky Game), Buzz a Bubble o zneužívání moderních počítačových technologií a sociálních sítí a dvojici napínavých krimirománů MemoRandom a UltiMatum z prostředí organizovaného zločinu. V rodném Švédsku patří k nejčtenějším a nejoceňovanějším autorům, jeho tituly vycházejí ve dvaceti sedmi zemích. Od roku 2016 vycházejí autorovy thrillery situované do jihošvédského regionu Skane a do jednotlivých ročních období: po prvním z nich, Konci léta, následoval Podzimní případ (2017), o rok později Zimní oheň a závěre patří titulu Jarní oběť. 

jarni obet

Jarní oběť
Autor: Anders de la Motte
Překlad: Helena Matocha
Žánr: thriller
Nakladatelství: Kalibr (Euromedia Group)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 448
Hodnocení: 80 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/364727-jarni-obet.html


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Nejcennější je důvěra, říká Vladan Drvota

Vladan Drvota  portrét (2)Říká, že jeho snahou je v médiích hledat nejvhodnější prostor pro umělce, kteří potřebují představit svoji novou tvorbu a nepovažuje tedy za úplně vhodné, aby interview poskytoval on...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Cesta k mým matkám: Bible (nejen) pro adoptované

cesta 200Málokdo z nás se může pochlubit tím, že žije obklopen vlastními rodiči. Více než polovina českých manželství totiž končí rozvodem a stále častěji k oficiálnímu svazku vůbec nedojde. Někdy pokrevn...


Literatura

S tou správnou knihou rodičovství není věda

rodicovstvi perexTím správným průvodcem pro každého rodiče by mohla být kniha Margot Sunderlandové Věda zvaná rodičovství. Bohatě ilustrovaná publikace s mnoha užitečnými radami ukazuje všem rodičům pozitivní přístup k výchově a klade důraz na respe...

Divadlo

Z malého brouka v hlavě velké divadlo

brouk v hlave 200Městské divadlo Zlín se derniérou rozloučilo s hrou Brouk v hlavě, ve které v dvojroli exceluje Pavel Vacek, a nejen on.

...

Film

Glosa: Američtí Oscaři letos konečně ukazují pestrost

oscar2013 200Začátkem příštího týdne k nám brzy ráno ze zámoří dorazí zprávy o vítězích cen Americké filmové akademie, krátce Oscarů. Pozlacené sošky, o jejichž možných držitelích se vždy vedou nadšené spekulace mnoho týdnů...