Poválečné svědectví z Osvětimi

Poválečné svědectví z Osvětimi

prezila jsem osvetim perexKrystyna Żywulská byla obyčejná žena. V očích některých lidí se však provinila tím, že byla Židovka. A právě tihle lidé se dostali k moci a odsoudili ji strastiplnému životu v táboře smrti v Osvětimi.

 


Ona však všechno přežila. Měsíce hladu ve varšavském ghettu, pobyt v koncentračních táborech Osvětim a Birkenau i pochod smrti, při kterém se jí podařilo utéct. Mnoho bývalých vězňů z koncentračních táborů o svých zážitcích nemluvilo, nebo mluvilo až s odstupem několika let či desetiletí. U Krystyny to bylo jinak.


Šokující svědectví
Své vzpomínky sepsala krátce po skončení války, a tak dokázala bez přikrášlení zachytit hrůzy, které přežila. Kniha není tak čtivá jako moderní bestsellery s touto tematikou, což může některým čtenářům vadit. Poskytuje však pravdivý pohled na popisované události. Ten díky tomu, že kniha byla napsána hned po válce, není zkreslený časem, proto je toto dílo výjimečné.


Krystyna se nebojí popisovat ani nelidské činy, kterých byla svědkem. Její popisy jsou brutální a surové a často šokují. Přes to všechno ale měla štěstí a dožila se svobody. Její knižní zpověď uzavírá epilog, ve kterém její dva synové vyslovují své názory na to, co pro Krystynu tahle kniha znamenala, vypráví o jejím dalším životě a hodnotách, které vyznávala.


Druhé necenzurované vydání
Kniha vyšla poprvé v českém překladu již v roce 1957. Prošla však cenzurou, a tak v ní byly některé pasáže pozměněny a další zcela vynechány. V novém překladu knihu vydalo Nakladatelství XYZ. Toto vydání je necenzurované, slova Krystyny jsou ponechány tak, jak je napsala, a tak se jedná o skutečně hodnotné a autentické čtení, které vám přiblíží válečné události tak, jak to dokáže jen málokterá kniha.

prezila jsem osvetim

PŘEŽILA JSEM OSVĚTIM
Autorka: Krystyna Żywulská
Originální název: Przeżyłam Oświęcim
Překlad: Martin Nový
Žánr: literatura faktu, válečná literatura, biografie
Vydáno: XYZ, 2021
Počet stran: 336

Hodnocení: 90 %


Odkaz: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/56920705/prezila-jsem-osvetim/
Zdroj obrázku: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/56920705/prezila-jsem-osvetim/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Nejen na první porevoluční koncert Karla Kryla v Kroměříži vzpomíná Jana Knapková

jana2Není proč se divit, že průvodkyní Expozice Karla Kryla v Kroměříži je právě žena, která organizovala první Karlův koncert v Kroměříži v květnu 1990. Ing. Jana Knapková je nejen sympatická, a navíc muzikální dáma, zná písničkářovu tvorbu, ale t...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Cesta pravého muže – bible pro chlapy

200litDeidova kniha Cesta pravého muže je duchovním průvodcem v němž se autor s pronikavou upřímností a ojedinělým vhledem do nejhlubších mužských tužeb zabývá nejdůležitějšími aspekty života mužů - kariérou a rodinou počínaje a ženami, intimitou, láskou a du...


Literatura

Být primátorem je dřina

zpupnost 200V nakladatelství Kalibr vyšla kniha Zpupnost. Jedná se o thriller z prostředí komunální politiky, jehož autorkou je bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová.

...

Divadlo

Švandovo divadlo natáčí povzbudivá videa, divákům je nabídne na sociálních sítích

Svandovo divadlo200Povzbudit, zlepšit náladu, zaměřit pozornost k dobrým věcem v životě a také neztratit kontakt s diváky. To je smyslem videí, která začali natáčet tvůrci a herci z pražského Švandova divadla.

...

Film

SVĚTY NA POKRAČOVÁNÍ

svety na pokrac 200Pětatřicetiletý badatel v audiovizi Radomír D. Kokeš, spjatý s brněnskou univerzitou, se čtenáři komunikuje už déle než celé desetiletí (hlavně skrze časopis Cinepur).  Nedávno se představil knihou Rozbor filmu, shrnující výsledky p...