Čtyři tragické příběhy příslušníků habsburského rodu

Čtyři tragické příběhy příslušníků habsburského rodu

tragedie v habsb dome perexMnoho členů rodu Habsburků mělo tragický osud. Kniha Tragédie v habsburském domě vám představí čtyři z nich. Autorkou knihy je německá autorka Sigrid-Maria Größing, která se specializuje na dějiny Habsburků. Publikovala o nich již více než 30 knih, z nichž se mnohé dočkaly i vydání v českém překladu. Mezi ně patří například tituly Sisi – Moderní žena, Habsburské císařovny, František Josef a jeho rodina či Korunní princ Rudolf.

 


Od marnotratné královny po posledního císaře
Marii Antoinettu její matka provdala za francouzského následníka trůnu. Smutek z nenaplněného manželství zaháněla nadměrným utrácením a bohatým společenským životem. I když nakonec porodila dědice trůnu a začala se zajímat o to, co se kolem ní děje, bylo už pozdě. Doplatila nejen na svou marnotratnost, ale i na odpor společnosti a politické dědictví francouzských králů.


Leopoldina se provdala za korunního prince Portugalska a Brazílie. Byla politicky schopná a založila Brazilské císařství, její manželství však bylo katastrofální, protože brutální manžel ji psychicky i fyzicky týral. Zemřela v pouhých třiceti letech na následky zranění, které ji způsobil.


Maxmilián, bratr císaře Františka Josefa, chtěl vládnout. Když dostal nabídku stát se císařem Mexika, neváhal a přijal ji. Situace v zemi však byla úplně jiná, než očekával. Protože byl obklopený neschopnými poradci, podcenil varovné signály a když se konečně odhodlal k činu, bylo už pozdě.


Mladý Karel zdědil trůn mnohonárodnostního státu uprostřed války. I když se snažil nalézt nějaké řešení, rozpadu monarchie zabránit nedokázal. V nově vzniklé republice už pro něj nebylo místo, a tak byl nucený odejít do exilu, kde po pár letech života v chudobě zemřel.


Poutavé vylíčení historie
Kniha má pouze 192 stran, a tak příběhy zachycují jen ty nejdůležitější události ze životů zmiňovaných Habsburků, které jsou proložené zajímavostmi z jejich soukromí. Díky tomu je text přehledný a srozumitelný i pro lidi, kteří toho o Habsburcích moc nevědí. Styl psaní je poutavý a čtivý, a tak má kniha potenciál zaujmout i čtenáře, kteří se jinak naučné literatuře vyhýbají.

tragedie v habsb dome

TRAGÉDIE V HABSBURSKÉM DOMĚ
Autorka: Sigrid-Maria Größing
Originální název: Tragödien im Hause Habsburg
Překlad: Pavla Lutovská
Žánr: naučná literatura, historie
Vydáno: Brána, 2021
Počet stran: 192

Hodnocení: 90 %


www.knizniklub.cz/knihy/435285-tragedie-v-habsburskem-dome


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Vánoční příběh pod drobnohledem autorů

vanocni pribeh 200Na trhu se objevila nová knížka pro celou rodinu s názvem Vánoční příběh. Jde o dobrodružný fantasy příběh pro děti i dospělé, který si pohrává s vizí tradičních vánočních atributů. Více nám o ní pověděli autoři <...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Bublifuk jede plnou parou vpřed a boduje

bubli200Nová komiksová revue Bublifuk úspěšně pokračuje v nastaveném kursu. Druhý díl nazvaný Plnou parou vpřed rozvíjí motivy všech kreslených příběhů z úvodního dílu. Opět se setkáváme s Fernandem a Stellou, kteří předbíhají dobu a tentokrát vynalézají ponorku...


Literatura

Umělecké dílo různých forem: Nečíst

necist 200V květnu vydalo nakladatelství BizBooks literární prvotinu známého českého herce a režiséra Miroslava Krobota, doplněnou ilustracemi Julie Čermákové, s žertovným názvem Nečíst. Máte-li rádi humor pana Krobota, budete knihou nadšeni a slupnete ji j...

Divadlo

Dracula znovu ožil

dracula perexNepodléhejme šalebnému vábení nadpřirozených sil, mezi které reklama a propagace zajisté patří. Nechal jsem se zviklat sugestivní nabídkou, že divadelní představení Dracula Reloaded, čas od času divadlem Aqualung pořádané v Ž...

Film

Před měsícem vypukly Hvězdné války

Star Wars200Po téměř čtyřech desetiletích, kdy se zrodila první část Star Wars neboli Hvězdných válek, rozdělených do tří trilogií, přišla do kin v pořadí již sedmá část opatřená podtitulem Síla se probouzí. Nejprve vznikla prostřední trilogie, poté násle...