Xu Zhen - Zakázaný hrad

Xu Zhen - Zakázaný hrad

altGalerie MuMo v pražské Nerudové ulici připravilo výstavu ´Zakázaný hrad´, jejímž autorem je jeden z radikálních a recesistických umělců dnešní Číny - Xu Zhen. Výstava je první výstavou Xu Zhena ve střední Evropě a koná se od 7. 6. do 22. 7. 2012 .

 

Na výstavě spatříme sochařské instalace, video-filmy a fotografie, které pocházejí ještě z doby před založením kolektivního projektu Madeln Company v roce 2009, kdy Xu Zhen přestal tvořit pod svým vlastním jménem.

Poslední dílo, které Xu Zhen vytvořil ještě pod vlastním jménem, je práce ´Bez názvu´; monumentální hrad vyrobený z více než 160 000 hracích karet, který se podobá paláci Potála ve Lhase, bývalé rezidenci J.S. dalajlámy. Hrad v galerii MuMo postavil jeho pomocník během 10 dnů, jeho zbourání bude trvat 5 dní.

alt

 

Muzeum Montanelli najdeme pod Pražským hradem, největším hradem na světě, který je po celá staletí sídlem mocných. Poloha Pražského hradu připomíná palác Potála. Tato skutečnost byla inspirací pro prezentaci díla ´Bez názvu´ v Praze. Mezi další významná díla Xu Zhena, která v Muzeu Montanelli můžeme vidět, patří:

1. video ´Duha´ (Rainbow), které bylo poprvé představeno na Venice Biennale v Benátkách. Xu Zhen začal tvořit videa se zaměřením na lidské tělo a veřejné prostranství způsobem, který svým stylem paroduje rané dílo Bruce Naumana nebo Vita Acconciho: Video ´Duha´ z roku 1998 znázorňuje nahá záda muže, která postupně rudnou pod uštědřovanými ranami, které jsou slyšet ve zvukovém záznamu, avšak jsou neviditelné.

alt

2. V srpnu 2005 Xu Zhen a jeho tým vystoupili na 8848,13 metrů vysoký Everest. Podařilo se jim odříznout vrchol a přinést jej z hory dolů. Jeho video ´8848-1,86´ (2005) dokumentuje expedici na Mount Everest. Zde Xu Zhen odstraní 1,86 m z vrcholu hory, který přiveze domů a vystaví ve velké muzejní výkladní skříni. Toto video představuje jeho subtilní a ironický postoj vůči čínskému nacionalismu.

alt

3. ´Právě vykonáno´ (Just Did It) znázorňuje věhlasnou stopu prvních kroků Neila Armstronga na Měsíci reprodukovanou na zrnku písku. Xu Zhen tak tímto velkým krokem lidstva vytvořil nejmenší umělecké dílo na světě.

4. ´18 dní ´ zaznamenává výlet, který umělec podniknul s cílem překročit hranice Číny se sousedními zeměmi za pomoci dálkově ovládaných hraček. Xu Zhen zakoupil dětské vojenské zbraně s dálkovým ovládáním a poté na hranicích mezi Čínou a sousedními zeměmi dálkově ovládal dětské tanky, lodě a letadla k ´invazi´ sousedních zemí. Toto dokumentární dílo zaznamenává celou akci během 18 dní.Xu Zhen vystavoval v mnoha předních muzeích a zúčastnil se různých biennale po celém světě, včetně Venice Biennale (2001 a 2005), The Museum of Modern Art (New York, 2004), ICP (2004), Yokohama Triennial (2005), Mori Art Museum (Tokio, 2005), MoMA PS1 (New York, 2006), Museum Boijmans Van Beuningen (Rotterdam, 2006), Tate Liverpool (2007), Istanbul Biennale (2007), Ikon Gallery (Birmingham, 2009), S.M.A.K (Ghent, 2010), Bern Kunsthalle (2011) a Kyjev Biennale (2012).

alt

 

Muzeum Montanelli, MuMo
Nerudova 13118 00 Praha 1
www.muzeummontanelli.com
Otevřeno:
Út – So: 12 – 18
Ne: 12 – 16

Zdroj foto: autorka článku


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

BU-FU: „Přátelství na hudebním poli jsou základem všeho.“

BU FU 200K rozhovoru jsme si přizvali skupinu BU-FU, která nedávno vydala nové CD s názvem Buy Us Fuck You. Dozvíte se spoustu zákulisních informací o vzniku tohoto počinu, ale také o tom, jaké je mít v dnešní době kapelu a co...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Na Smíchovské náplavce zakotvily sochy s názvem Lifeboats

sculptureline200Sochařský festival Sculpture Line se v samém závěru rozrostl o dílo Lifeboats (Záchranné čluny) německého umělce Johannese Pfeiffera, které vytvořil přímo pro Prahu. Včera zakotvilo na Smíchovské náplavce mezi kobkami 16 a 17. Jedná se o...


Literatura

Prožijte Okamžiky štěstí s Veronikou a Jáchymem

okamziky-stesti perex„Napsal jsem příběh dvou sourozenců, kteří se aktivně snaží, aby byli šťastní,“ vysvětluje Patrik Hartl hlavní myšlenku svého v pořadí již třetího románu, který, obdobně jako předchozí dva, obsadil přední příčky českýc...

Divadlo

Kouzelná, pohádková, strhující My fair lady

my-fair-lady 200Městské divadlo Zlín na konci předešlé sezóny představilo hudební komedii podle hry George Bernarda Swawa a filmu Gabriela Pascala Pygmalion - My fair lady. Nebyl to jednoduchý počin, protože většina zná zápletku nebo filmové zpracová...

Film

Natáčí se nový film Superžena

superzena perexTvůrci komedie Casting na lásku začali loňský rok s natáčením nového celovečerního filmu s názvem Superžena. Vizuálně netradičně pojatý snímek ze současnosti, který naráží na téma hledání postavení moderní ženy, slibuje atraktivní podíva...