Xu Zhen - Zakázaný hrad

Xu Zhen - Zakázaný hrad

Tisk

altGalerie MuMo v pražské Nerudové ulici připravilo výstavu ´Zakázaný hrad´, jejímž autorem je jeden z radikálních a recesistických umělců dnešní Číny - Xu Zhen. Výstava je první výstavou Xu Zhena ve střední Evropě a koná se od 7. 6. do 22. 7. 2012 .

 

Na výstavě spatříme sochařské instalace, video-filmy a fotografie, které pocházejí ještě z doby před založením kolektivního projektu Madeln Company v roce 2009, kdy Xu Zhen přestal tvořit pod svým vlastním jménem.

Poslední dílo, které Xu Zhen vytvořil ještě pod vlastním jménem, je práce ´Bez názvu´; monumentální hrad vyrobený z více než 160 000 hracích karet, který se podobá paláci Potála ve Lhase, bývalé rezidenci J.S. dalajlámy. Hrad v galerii MuMo postavil jeho pomocník během 10 dnů, jeho zbourání bude trvat 5 dní.

alt

 

Muzeum Montanelli najdeme pod Pražským hradem, největším hradem na světě, který je po celá staletí sídlem mocných. Poloha Pražského hradu připomíná palác Potála. Tato skutečnost byla inspirací pro prezentaci díla ´Bez názvu´ v Praze. Mezi další významná díla Xu Zhena, která v Muzeu Montanelli můžeme vidět, patří:

1. video ´Duha´ (Rainbow), které bylo poprvé představeno na Venice Biennale v Benátkách. Xu Zhen začal tvořit videa se zaměřením na lidské tělo a veřejné prostranství způsobem, který svým stylem paroduje rané dílo Bruce Naumana nebo Vita Acconciho: Video ´Duha´ z roku 1998 znázorňuje nahá záda muže, která postupně rudnou pod uštědřovanými ranami, které jsou slyšet ve zvukovém záznamu, avšak jsou neviditelné.

alt

2. V srpnu 2005 Xu Zhen a jeho tým vystoupili na 8848,13 metrů vysoký Everest. Podařilo se jim odříznout vrchol a přinést jej z hory dolů. Jeho video ´8848-1,86´ (2005) dokumentuje expedici na Mount Everest. Zde Xu Zhen odstraní 1,86 m z vrcholu hory, který přiveze domů a vystaví ve velké muzejní výkladní skříni. Toto video představuje jeho subtilní a ironický postoj vůči čínskému nacionalismu.

alt

3. ´Právě vykonáno´ (Just Did It) znázorňuje věhlasnou stopu prvních kroků Neila Armstronga na Měsíci reprodukovanou na zrnku písku. Xu Zhen tak tímto velkým krokem lidstva vytvořil nejmenší umělecké dílo na světě.

4. ´18 dní ´ zaznamenává výlet, který umělec podniknul s cílem překročit hranice Číny se sousedními zeměmi za pomoci dálkově ovládaných hraček. Xu Zhen zakoupil dětské vojenské zbraně s dálkovým ovládáním a poté na hranicích mezi Čínou a sousedními zeměmi dálkově ovládal dětské tanky, lodě a letadla k ´invazi´ sousedních zemí. Toto dokumentární dílo zaznamenává celou akci během 18 dní.Xu Zhen vystavoval v mnoha předních muzeích a zúčastnil se různých biennale po celém světě, včetně Venice Biennale (2001 a 2005), The Museum of Modern Art (New York, 2004), ICP (2004), Yokohama Triennial (2005), Mori Art Museum (Tokio, 2005), MoMA PS1 (New York, 2006), Museum Boijmans Van Beuningen (Rotterdam, 2006), Tate Liverpool (2007), Istanbul Biennale (2007), Ikon Gallery (Birmingham, 2009), S.M.A.K (Ghent, 2010), Bern Kunsthalle (2011) a Kyjev Biennale (2012).

alt

 

Muzeum Montanelli, MuMo
Nerudova 13118 00 Praha 1
www.muzeummontanelli.com
Otevřeno:
Út – So: 12 – 18
Ne: 12 – 16

Zdroj foto: autorka článku


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Melancholie Štefana Margity

200maAlbum plné slavných melodií od šansonu po muzikál, to je nová nahrávka světově proslulého operního pěvce Štefana Margity. Dostala název Melancholie a jde, jak sám pěvec říká, o jeho první album se skladbami na pomezí žánrů. „Když jsem v prodejně Metropoli...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Možnosti dialogu: Poznejme švankmajerovskou estetiku

jan svankmajer moznosti dialoguNejnovější výstavu prací Jana Švankmajera Možnosti dialogu můžeme navštívit v pražském Domě U Kamenného zvonu od 26. října 2012 do 3. února 2013. Nemůžeme ji však vůbec považovat za ...


Literatura

Přirozená cesta ke zdraví: Léčivé obklady a zábaly

lecive obklady 200Máte dost chemie a potřebujete zmírnit bolesti nejrůznějšího původu? Mladá fronta vydala knihu ideální pro vaše potřeby - Léčivé obklady a zábaly nejen z bylinek a tvarohu. Přírodní medicína zabírá často mnohem lépe, než kupa prášků ...

Divadlo

Helenku Součkovou stíhá jedna darda za druhou

darda 200Žákyně 2. a posléze 3. třídy Helenka Součková zvaná též Moby-Dick už dávno odrostla dětským střevíčkům. Místo nich teď v dramatizaci románu Darda spisovatelky Ireny Douskové<...

Film

Ztraceni v Mnichově se ve vaší domácí filmotéce rozhodně neztratí

mnichov 200K nejvýraznějším a kriticky nejoceňovanějším tuzemským snímkům loňského roku patřila absurdní komedie Ztraceni v Mnichově. S ní se po sedmi letech vrátil na plátna kin Petr Zelenka (mystifikační komedie Rok ďábla, Karamazovi nebo Příběhy obyčejnéh...