V životě není tak snadné se přesadit
Kultura21.cz

V životě není tak snadné se přesadit

presazena 200V Nakladatelství HOST vyšla kniha Přesazená s podtitulem Jak nechat život znovu bujet, která potěší nejednoho pěstitele pokojových rostlin.

 

 

 

Hrdinkou knihy je novinářka Alice Vincentová, která se najednou octne bez partnera a musí se s tím nějak vyrovnat. Kromě vztahových problémů řeší také bydlení, protože se s bývalým partnerem střídají o byt. Zpočátku má pocit, že musí všechno dohnat, užívá si nezávaznosti a nejrůznějších sedánků s přáteli, poté se sbližuje s Mattem a především se zamilovává do rostlin. Často vzpomíná na dědečkovu zahradu a na balkoně si buduje svou vlastní. Má zde pokojové rostliny i bylinky, které jsou jí velkou útěchou.

Čtenáři sledují Alici od června do května. Na jednu stranu se může jednat o generační výpověď (dost často je zde zmiňováno, jak to mileniálové nemají lehké, s čím se musí potýkat a podobně), nebo klasický román, na druhou na stránkách najdete také hodně zajímavostí o rostlinách, a to mnohdy až z historického hlediska.

„Rostliny, které Clusius pojmenoval Auricula ursi a Auricula uris II, tam rostly divoce. Vlámský botanik Carolus se sice více proslavil svou prací s tulipány, podařilo se mu nicméně přimět k růstu i tyto prvosenky. Podle toho, ke které verzi příběhu se kloníte, si je buď vzal domů na univerzitu v Leidenu, nebo je rozdal svým akademickým přátelům z celé Evropy, stejně jako o staletí později předávala Pilea pepermiodes. Ve skutečnosti byl Clusius takovým fanouškem zahrádkářských výměn, že aktivně brojil proti přehnané spotřebě rostlin. „K čertu s tím vším prodáváním,“ poznamenal v roce 1594 rozčíleně.“ (str. 195)

S Alicí jsem se během čtení nedokázala ztotožnit, a to i přesto, že jsme podobně staré. Často mi přišla jen neuhovená a věčně nespokojená. Ačkoliv sama zbožňuji pokojovky a zahradničení, tak mě pasáže o rostlinách nebavily a občas jsem je přeskakovala. Více mě zajímaly dějové linky týkající se začínajícího vztahu, ale ani těch nebylo mnoho a mě tak kniha vůbec neubíhala. Možná mě zastihla jen ve špatném rozpoložení a knižní konkurenci thrillerů, ale nějak jsem ji zkrátka nedokázala docenit a měla dojem, že je toho v ní až moc na úkor čtivosti.

Alice Vincentová je novinářka, redaktorka a spisovatelka. V současné době působí v nakladatelství Penguin Books. Dříve pracovala v kulturní redakci britského deníku The Telegraph, kam také od roku 2014 pravidelně píše sloupky o městském zahradničení. Debutovala v roce 2017 knihou How to Grow Stuff (Jak pěstovat věci).

presazena

Přesazená
Jak nechat život znovu bujet
Autor: Alice Vincentová
Překlad: Tereza Rotterová
Žánr: beletrie
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2020
Počet stran: 368
Hodnocení: 60 %

https://www.hostbrno.cz/presazena/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Kolář: „Na fotečku v plavkách si fanoušci budou muset ještě počkat“

kolar brnokoncert perexZpěvák Petr Kolář nemá čas na zahálení - svou poslední desku s názvem Čas nás naučí nahrával v Los Angeles, nyní pro své fanoušky chystá nové album a aktuálně má před sebou několik koncert...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Dvé ženy. Stejné jméno. Jeden vysněný život


Chci tvuj zivot perexKelly Medinová se cítí osamělá. Její syn před rokem odešel na univerzitu a její život je od té doby prázdný. Když se náhodou dozví, že ve městě žije žena se stejným jménem, jaké má ona, nedokáže na ni přestat my...


Literatura

Brambory na vloupačku potěší

bram 200Catharina Ingelman-Sundbergová napsala půvabnou krimikomedii určenou všem čtenářům, kteří mají rádi humor, detektivky, seniory a život vůbec. Přečetla jsem tuto knihu při čekání na jednotlivé kadeřnické úkony své zcela vytížené kadeřnice v tomto adventn...

Divadlo

Konečně je tady živé divadlo!

majitele klicu 200V Mahenově divadle v Brně se otevřelo hlediště po předlouhé době koronavirové pandemie. Na scéně divadla byla připravena docela vzácná inscenace Milana Kundery, Majitelé klíčů. Tímto spektáklem také začíná akce: Divadelní svět Brno...

Film

Nejhledanější muž - Philip Seymour Hoffman v hlavní roli špionážního dramatu. Napsal mu ji John le Carré

Nejhledanejsi muz 200Dlouho očekávaný snímek A most wanted man (Nejhledanější muž) na motivy románu Johna le Carrého (autora bestsellerů Jeden musí z kola ven a Nepohodlný) vstoupil 4. září do českých kin. Nedávno zesnulý herec, kte...