Julia Kelly: Světlo nad Londýnem
Kultura21.cz

Julia Kelly: Světlo nad Londýnem

 

Světlo nad LondýnemCara není moc úspěšná, plná komplexů a podivné minulosti, které lze uniknout jen prací. Prací milovanou a velmi zajímavou. Cara pracuje jako asistentka ve Wilsonových starožitnostech a jen krůček jí zbývá nabýt znalostí svého šéfa. Má štěstí, že miluje cizí minulost víc než vlastní. Sklony k únikům od reality jí plně podpoří jeden zářijový den, kdy v rámci průzkumu domu určeného k prodeji, objeví i tajemný svazek dopisů ve formě deníku.

14. října 1940

"Včera v noci zase padaly bomby. Právě jsem šla spát, když začaly výbuchy. Zněly tak blízko, že jsem si myslela, že spadne strop. Tatínek říkal, že  Němci shodili šest bomb na základnu RAF St. Eval. Ještě nevíme, jak moc ji poničili..."

Ze starožitného hlediska jsou bezcenné, ale Cara se svou traumatizovanou duší nemůže dát dopisy z ruky. I proto, že touží po tom povídat si o nich se svou babičkou. Zažila stejnou dobu? Rozvíjí se tu příběh lásky...ale také zvláštní podoby uniformy její babičky a dívky na obrázku v deníku.

Tolik toho víme zkraje knihy a z anotace.

Jaký je však čtenářský zážitek?

Čekala jsem limonádu, trošku historickou, trošku voňavou válečným prachem a beznadějí mísenou s bolestnou nadějí na lepší zítřky. 

Julia Kelly ale smíchala řekněme současnost a historické útržky, do kterých jsem ale často měla chuť se ponořit víc než do Cařiné současnosti - s úsměvem jsem si uvědomila, že do sebe nasávám Cařin  zlozvyk utíkat do minulosti a cizích příběhů, abych unikla bezbarvé přítomnosti. Oba světy se prolínají, což mi zkraje trochu vadilo, asi to bylo dáno očekáváním čisté historie. 

Na druhou stranu máme možnost si tu uvědomit ostré předěly nad životním stylem, lidmi a atmosférou tehdejší a dnešní doby.

Pár desítek stran trvalo, než jsem se začetla a než příběh přestal pocitově drkotat z jednoho tématu do druhého. A zhruba v polovině knihy jsem již dokázala zaplout do historie, do válečné vřavy, ale i do milostného příběhu a rozvíjejích se témat a ocenit jejich atmosféru. Snad i autorčin styl se srovnal v jeden a začala psát to, co původně zamýšlela v pokojném klidu, přiměřené napínavosti a v atmosféře, která může odpovídat i obrázku na přebalu knihy.

Věnujte Světlům nad Londýnem čas. A dávkujte si ho tak, jak si rádi dávkujete romantický, leč trošku složitější román. Svou roli tu hraje i tajemství, předvídatelné nebo nepředvídatelné? To už záleží na tom, kolik knih z podobného  žánru již znáte. Autorka určitě měla vzor, šla podle osvědčených metod psaní romantických válečných románů. Proříznutí vyprávění současnou dobou dodává zvláštní atmoféru, která má potenciál zanechat ve vás trvalou čtenářskou stopu. 

Záleží na tom, jak moc jste podobní Caře....

Jak moc jste podobní její babičce....

Světlo nad Londýnem

Titul: Světla nad Londýnem

Nakladatelství: Motto

Přeložila: Světlana Pavlíková

Rok vydání: 2020

Hodnocení: 70 %

https://www.motto.cz/

 


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

„Pokud děti vidí číst své rodiče, jistě si sami také najdou ke knize cestu…“

blecha zdenek 200Poslední dobou se objevuje stále více periodik obecního charakteru a o zajímavé čtení není nouze. Uvědomila jsem si, že mě trochu mrzí, že jsme se zatím nikde nedočetli o místní knihovně. Známe dobrovolný spolek Čarodějnice od Juliány...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Zemřeš v další kapitole

zemres v dalsi kapitole 200Je to k neuvěření, ale Nora Robertsová pod pseudonymem J. D. Robb vydala již čtyřicátý šestý díl knižní série s Evou Dallasovou. V květnu nám nakladatelství Alpress přineslo detektivní román s lákavým názvem Zem...


Literatura

Sedm statečných putuje za záchranou do Říma

bohove perexBýt polobohem není vůbec lehké poslání. Je to dar, který se rychle mění v nesnesitelné břímě. Zvlášť když každým dnem usilují o život polobohů ty nejhorší nestvůry vyvržené ze samotného lůna Tartaru. Děti narozené smrtelníkovi a Bohovi sídlícím...

Divadlo

THE SOUND OF MUSIC – LIVE!

TeSoundOfMusic perexKaždá nová adaptace muzikálu by v sobě měla mít to pověstné „něco“, co diváky přesvědčí, že právě ona by se měla stát jejich nejoblíbenější. Pořad „The Sound of Music - Live!“, který odvysílala ...

Film

Spletenec vztahů v Batalionu
ImageNejedná se o slavný němý film z roku 1927 režiséra Přemysla Pražského, ale jeho zvukovou “předělávku”. Ovšem o kvalitách tohoto o 10 let staršího díla nemůže být pochyb. Inspirace německým kammerspielem už tady není t...