Kočár plný neřesti i ctnosti

Kočár plný neřesti i ctnosti

Tisk

valmont 200Láska k jedné osobě na celý život a věrnost k tomu? Pro vyznavače volnomyšlenkářství je tato životní filozofie naprosto nepřípustná. Libertinové se právě naopak velmi rádi pouští nejen do neřízených sexuálních dobrodružstvích, ale také do milostných intrik, která přinášejí svým účastníkům vedle rozkoše i notnou dávku adrenalinu. A přestože se hra na svádění vyznačuje tím, že je v ní přípustné téměř vše, i zde platí jedno jediné pravidlo: intrikující hráč se nikdy nesmí zamilovat.

 

Tuto hráčskou vášeň, rozšířenou především ve vyšší společnosti, zachytil v druhé polovině 18. století ve svém románu v dopisech francouzský spisovatel Choderlos de Laclos. Jeho Nebezpečné známosti (do češtiny též překládány jako Nebezpečné vztahy) se staly svou pikantností i kritikou mravů v šlechtických kruzích doslova bestsellerem. Popularita obklopující de Laclosovo dílo nevyprchala ani po dvou stoletích, a tak se stalo, že se libertinská sázka mezi markýzou de Merteil a vikomtem de Valmont zhmotnila na filmovém plátně. Vedle dobových a kostýmově bohatých filmových adaptací od Miloše Formana (Valmont) či Stephena Fearse (Nebezpečné známosti) se román dočkal i zmodernizovaných verzí (např. Velmi nebezpečné známosti režiséra Roberta Kumbleho). Nadčasové téma si našlo cestu rovněž na divadelní prkna, a proto se divák může těšit nejen z činoherních inscenací, ale nově i z baletního provedení. Poslední zmiňovaný druh umění nabízí Národní divadlo Praha již druhou sezónu ve Stavovském divadle pod názvem Valmont.

Příběh plný vášně, intrik, pomsty, milostných pletek ale i opravdové lásky rozehrávají jako šachovou partii dva neřízení libertinové markýza de Merteil a vikomt de Valmont. Každého však pohání jiné pohnutky. Poté, co markýzu de Merteil opustí její milence hrabě de Gercourt kvůli mladičké dceři paní de Volanges Cecile, rozpoutá její zraněné ego proti hraběti důmyslnou pomstu, jejímž hlavním nástrojem se má stát dobyvatel ženských srdcí i klínů vikomt de Valmont. Za odměnu mu nabídne nejen neposkvrněnou Cecile ale jako prémii i samu sebe. Valmont nakonec z ješitnosti i hráčské vášně nabídku přijme. Intrikující markýza do svého plánu zapojí i bláznivě zamilovaného a nevinného rytíře Dancenyho. Ačkoli Valmont přistoupil na markýzinu hru a uvolil se svést Cecile, jeho primární zájem i pozornost se pojí s jinou ženou. Je jí paní de Tourvel, jejíž cudnost, láska a úcta k manželovi ho natolik dráždí, až se do ni bláznivě zamiluje. Tato událost a následný její vývoj zpečetí osudy nejen všech rukojmí milostných her, jež se připletli pod kočár intrik markýzi de Merteil, ale nakonec zasáhne i ji samotnou.

valmont1

Baletního provedení de Laclosova románu Nebezpečné známosti se ujal uznávaný režisér, choreograf a dříve také tanečník Libor Vaculík. Jeho cesta od nápadu k realizaci trvala pět let. První nabídku na vytvoření baletu Valmont dostal od Petra Zusky již v roce 2009, a přestože ho téma velmi lákalo, neměl v té době ještě klíč k jeho provedení. V roce 2014 spojil své síly se Zdeňkem Prokešem a vytvořili libreto, jenž je dokonale kompaktní a nabízí neobyčejné pojetí. Libor Vaculík se rozhodl pro komorní provedení s činoherními prvky, které jsou zakomponovány především ve čtení úryvků z dopisů postav příběhu členy Činohry Národního divadla. Tento způsob umožňuje Vaculíkovi koncentrovat pozornost na detaily a především na emocionální pochody postav, jež spolu s tanečníky dokázal citlivě vykreslit. Jejich těla vypráví příběh nejen skrze pohyby v rámci klasického tance, ale rovněž jsou citově zmítána moderními scénickými prvky, které Vaculík do choreografie zakomponoval. Velmi zajímavá je také Vaculíkova práce se symbolikou. Markýzu de Merteil a Vikomta de Valmont zobrazil jako dva velké hráče, kteří se svými obětmi manipulují jako s figurkami na šachovnici. Pocit šachové partie umocňuje rovněž barvou paruk hlavních protagonistů, které se z pudrově bílých promění na uhlově černé. Libor Vaculík nabízí skrze svou režii a choreografii i další zajímavé momenty a paralely, které z Valmonta vytvářejí neskutečnou podívanou.

Vedle až hodinářsky přesné režijní a choreografické práce nemohu nevyzdvihnout také další brilantní vizuální i akustické složky představení. Citové pohnutky jednotlivých aktérů perfektně fungují v kombinaci s lyrickými a romantickými skladbami Franze Schuberta a přírodními motivy Musicy adventus současného lotyšského skladatele Pēterise Vaskse v hudební režii Petra Maláska. Absence živého orchestru zde není na překážku. Velkou pochvalu si rovněž zaslouží výprava. Rokokové kostýmy Romana Šolce jsou detailně popracované. Působí nejen velmi vznešeně a bohatě, ale zároveň jsou ušité tak, aby svou vzdušností neomezovaly sebemenší pohyb. Dalším působivým, a nebojím se říci skoro až geniálním prvkem je samotná scénografie Martina Černého. Veškeré zásadní události v ději se odehrávají v kočáře, který se díky své variabilnosti proměňuje na milostné a smrtelné lože a také se stává němým svědkem veškerých intrik, milostných hrátek i vroucích citů. Vedle ústředního motivu kočáru také zbytek scény dodává příběhu patřičnou atmosféru.

valmont2

Nástrojem pro vystižení všech myšlenkových i citových pochodů se stala Liboru Vaculíkovi přesná těla i mysl tanečníků. Režisér měl při jejich výběru velmi šťastnou ruku, a proto Valmont nabízí prvotřídní taneční výkony od všech účinkujících. Nejpůsobivějšími scénami byly bezpochyby ty s Valmontem a některou ze sváděných žen či markýzou de Merteil. Mistrovsky provedené byly především tři momenty. V prvním momentu Valmont svádí malou Cecile, ve druhém okamžiku Valmont předkládá markýze de Merteil svůj důkaz o splnění sázky a v posledním se Valmont rozchází s paní de Tourvel.  Valmont v podání Alexandra Katsapova ale není bezskrupulózním libertinem, jenž je poháněný chtíčem. V srdci je spíše takovým citlivým hračičkou. Oproti tomu jeho protivnice markýza de Merteil ztvárněná Terezou Podařilovou, která se navenek prezentuje jako ctnostná vdova, je ale ve skutečnosti zhýralá manipulátorka a libertinka. Precizního výkonu Terezy Podařilové si rovněž všimla odborná porota, jež jí udělila v roce 2015 Cenu Thálii.

Komorní inscenace Valmont oscilující na pomezí tanečního divadla a činohry je jedno z těch mála představení, u kterého nelze nešetřit superlativy. Jeho provedení je totiž po všech stránkách dokonalé. Myslím, že se Liboru Vaculíkovi vyplatilo počkat si s jeho realizací na vhodnou chvílí, protože díky této okolnosti čeká na diváky v Národním divadle Praha opravdu nevšední kulturní zážitek.

Název představení: Valmont
Uvádí: Národní divadlo
Choreografie a režie: Libor Vaculík
Autor hudby: Franz Schubert, Pēteris Vasks
Tančí: Tereza Podařilová / Zuzana Šimáková, Alexander Katsapov / Jiří Kodym, Marta Drastíková / Magdaléna Matějková / Alice Petit, Andrea Kramešová / Morgane Lanoue, Ondřej Vinklát / Matěj Šust, Nelly Danko, Luboš Hajn a další
Premiéra: 26. června 2014
Hodnocení: 100 %

Foto: http://www.narodni-divadlo.cz/cs, Hana Smejkalová, Martin Divíšek, Pavel Hejný


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Naše písničky vznikají jako bouřka – rychle!

Maxim Turbulenc 200Psal se rok 1994, když v Praze vzniklo nové hudební seskupení, které si dalo název Maxim Turbulenc. V tom roce mi bylo třiadvacet a tahle trojice mi připadala pěkně praštěná. Dokázali ale rozesmát a získat si náklonnost napříč ge...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Pan Kaplan má třídu rád, budete ho mít rádi vy?

pan kaplan ma tridu rad 200V dubnu se v Městském divadle Zlín konala poslední premiéra 73. sezóny, a to lingvistická komedie Pan Kaplan má třídu rád od Leo Rostena.

...

Literatura

Šumná architektura knižně

archit200Nakladatelství Grada přichystalo pro milovníky šumných cyklů Davida Vávry a Radovana Lipuse opravdovou lahůdku. Jakýsi cestovní deník průvodce oblíbeným pořadem. A jak je u Davida Vávry zvykem, je výsledný tvar domyšlen vždy do detailů. A to doslova. ...

Divadlo

Komediomat: “Vždycky se snažíme o určitou míru kultivovanosti a inteligentní humor.”
ImageMáte rádi Whose Line Is It Anyway? Nebo českou či slovenskou Partičku? Pak si jistě rádi přečtete rozhovor s improvizační partou Komediomat, která brázdí česká divadla a přináší do nich smích, ú...

Film

Velice účelná procházka Alexandra Hackenschmieda

Hackenschmied 200Alexander Hackenschmied nepatří k našim nejznámějším dokumentaristům - a není se čemu divit. Vždyť tu působil jen v době před druhou světovou válkou a poté se (s mírně pozměněným příjmením - jako Hammid) prosazoval ve Spojených státech. Jeho samost...