Sběratelé zla aneb nechte vyšetřovat forenzní psycholožku

Sběratelé zla aneb nechte vyšetřovat forenzní psycholožku

sberatele-zla 200V nakladatelství HOST vyšla velmi dobrá detektivka anglického spisovatele, herce a scenáristy Marka Griffina. Pusťte se do Sběratelů zla i vy!

 

 

 

Londýnská Metropolitní policie má na starosti vyšetřování brutální vraždy. Oběti jsou na místě okázale vystavena a policie se tak obrátí na forenzní psycholožku se specializací na sériové vrahy Holly Wakefieldovou. Ta se společně s detektivem Bishopem pouští do vyšetřování, při kterém jednak zjišťuje, že se s takovými ohavnostmi policie nesetkává poprvé a také objevuje nové skutečnosti mající souvislosti s její minulostí...

Mark Griffin ve Sběratelích zla naservíroval čtenářům unikátní postavy. Postava Holly je rozhodně zajímavá jak z profesního hlediska (vyučuje forenzní psychologii a pracuje jako forenzní behaviorální analytička), tak také z toho osobního. Má netradičního koníčka, a hlavně je opravdu sympatická. Její policejní protějšek Bishop je také dobře vykreslen a dohromady skvěle fungují.

„Holly dočetla, vzala červený fix, napsala nad oběti otazník a zakroužkovala ho. Proč tihle tři? Cos na nich viděl? Byli slabí? Zranitelní? Co o nich ještě nevíme? Holly se potřebovala vcítit do pachatele. Ať jí to bylo sebenepříjemnější, věděla, že teď musí uvažovat jako vrah. Vedle otazníku si heslovitě poznamenala dominance, manipulace, ovládání a body noční pomočování, žhářství, týrání zvířat. To je známá triáda vražedných symptomů. Tři rané příznaky sociopatického chování. „O čempak jsi snil, když jsi byl mladý?“ (str. 65)

Kniha je opravdu velmi čtivá, děj se posouvá kupředu, dochází k dalším vraždám i odhalením. Čtenář touží vědět, jak to bylo s Holly a zajímá ho, jak vše dopadne. Konec je (jak to často u detektivek bývá) velmi nadsazený a akční ve stylu „proč volat posily, když to zvládnu sám“, ale to je jen drobným nedostatkem jinak skvělé knihy. Během čtení jsem měla párkrát dojem, že už jsem něco podobného četla, ale tím rozhodně netvrdím, že by se jednalo o tuctový příběh. Mark Griffin má určitě co nabídnout a já doufám, že se brzy dočkáme dalších dílů.

Mark Griffin (nar. 1968) je anglický spisovatel, herec a scenárista. Hned na začátku své spisovatelské dráhy získal třikrát po sobě zlatou medaili na Festivalu spisovatelů v Hampshiru. Poté se přestěhoval do Los Angeles, kde se věnoval psaní scénářů. Po návratu do Anglie spojil síly s oceňovaným režisérem Stevem Kellym, s nímž napsal scénář k nově vznikajícímu filmu Final Breath. Účinkuje ve filmech, seriálech (Pán času, NCIS) i divadelních hrách. Je autorem hry The Red Room, kde také hraje hlavní roli. Román Sběratelé zla (2018) je první knihou v připravované sérii s forenzní psycholožkou Holly Wakefieldovou.

sberatele-zla

Sběratelé zla
Autor: Mark Griffin
Překlad: Linda Kaprová
Žánr: krimi
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2020
Počet stran: 408
Hodnocení: 92 %

https://www.hostbrno.cz/sberatele-zla/


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Ondrej Kandráč a Kandráčovci: Už jedenásť rokov s Alexandrovcami

Kandracovci perexS Alexandrovcami je to v poradí už siedmy a záverečný koncert, ktorý sme na Slovensku odohrali Je nám veľkou cťou, že sme mohli byť ich predkapelou. Hrali sme s nimi všade okrem Humenného. Najskôr sme mali koncert pol hodinu pred ich ko...

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Z archivu...

Čtěte také...

Severská krimi s psychologem Sebastianem počtvrté

maco200Již čtvrté pokračování detektivních případů s policejním psychologem Sebastianem Bergmanem je konečně tady. Autoři Hans Rosenfeldt a Michael Hjorth i tentokrát přicházejí s velice kvalitní severskou detektivkou s názvem Němá dívka.

...

Literatura

Klukovská léta Zdeňka Svěráka

200litNejnovější knížka Zdeňka Svěráka rozhodně čtenáře nezklame. Zdeněk Svěrák navazuje na tradici velkých vypravěčů malých příběhů, jako byl František Nepil, Miroslav Horníček nebo Karel Poláček. Vytvořil si svůj vlastní, pro něj charakteristický styl. Jeho ...

Divadlo

Zamilovaný Shakespeare je působivý a plný nápadů

zamilovany shakespeare 200Už v minulé sezóně se zlínské divadlo pustilo do jevištní adaptace známého a oceňovaného filmu Zamilovaný Shakespeare. Jedná se o romanci, kde září Joseph Fiennes a Gwyneth Paltrow, kterou mají na starosti scenáristé...

Film

Průvodce nekonečným seriálem

ulice pruvodce serialem 200Na televizních obrazovkách se s ním setkáváme večer co večer po dobu 8 let. A o čem že je řeč? Přeci o seriálu Ulice, který odstartoval své vysílání 5. září 2005 a nadále se těší divácké přízni.