Sběratelé zla aneb nechte vyšetřovat forenzní psycholožku

Sběratelé zla aneb nechte vyšetřovat forenzní psycholožku

sberatele-zla 200V nakladatelství HOST vyšla velmi dobrá detektivka anglického spisovatele, herce a scenáristy Marka Griffina. Pusťte se do Sběratelů zla i vy!

 

 

 

Londýnská Metropolitní policie má na starosti vyšetřování brutální vraždy. Oběti jsou na místě okázale vystavena a policie se tak obrátí na forenzní psycholožku se specializací na sériové vrahy Holly Wakefieldovou. Ta se společně s detektivem Bishopem pouští do vyšetřování, při kterém jednak zjišťuje, že se s takovými ohavnostmi policie nesetkává poprvé a také objevuje nové skutečnosti mající souvislosti s její minulostí...

Mark Griffin ve Sběratelích zla naservíroval čtenářům unikátní postavy. Postava Holly je rozhodně zajímavá jak z profesního hlediska (vyučuje forenzní psychologii a pracuje jako forenzní behaviorální analytička), tak také z toho osobního. Má netradičního koníčka, a hlavně je opravdu sympatická. Její policejní protějšek Bishop je také dobře vykreslen a dohromady skvěle fungují.

„Holly dočetla, vzala červený fix, napsala nad oběti otazník a zakroužkovala ho. Proč tihle tři? Cos na nich viděl? Byli slabí? Zranitelní? Co o nich ještě nevíme? Holly se potřebovala vcítit do pachatele. Ať jí to bylo sebenepříjemnější, věděla, že teď musí uvažovat jako vrah. Vedle otazníku si heslovitě poznamenala dominance, manipulace, ovládání a body noční pomočování, žhářství, týrání zvířat. To je známá triáda vražedných symptomů. Tři rané příznaky sociopatického chování. „O čempak jsi snil, když jsi byl mladý?“ (str. 65)

Kniha je opravdu velmi čtivá, děj se posouvá kupředu, dochází k dalším vraždám i odhalením. Čtenář touží vědět, jak to bylo s Holly a zajímá ho, jak vše dopadne. Konec je (jak to často u detektivek bývá) velmi nadsazený a akční ve stylu „proč volat posily, když to zvládnu sám“, ale to je jen drobným nedostatkem jinak skvělé knihy. Během čtení jsem měla párkrát dojem, že už jsem něco podobného četla, ale tím rozhodně netvrdím, že by se jednalo o tuctový příběh. Mark Griffin má určitě co nabídnout a já doufám, že se brzy dočkáme dalších dílů.

Mark Griffin (nar. 1968) je anglický spisovatel, herec a scenárista. Hned na začátku své spisovatelské dráhy získal třikrát po sobě zlatou medaili na Festivalu spisovatelů v Hampshiru. Poté se přestěhoval do Los Angeles, kde se věnoval psaní scénářů. Po návratu do Anglie spojil síly s oceňovaným režisérem Stevem Kellym, s nímž napsal scénář k nově vznikajícímu filmu Final Breath. Účinkuje ve filmech, seriálech (Pán času, NCIS) i divadelních hrách. Je autorem hry The Red Room, kde také hraje hlavní roli. Román Sběratelé zla (2018) je první knihou v připravované sérii s forenzní psycholožkou Holly Wakefieldovou.

sberatele-zla

Sběratelé zla
Autor: Mark Griffin
Překlad: Linda Kaprová
Žánr: krimi
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2020
Počet stran: 408
Hodnocení: 92 %

https://www.hostbrno.cz/sberatele-zla/


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Tomáš Savka: „Oslavit si umím každý den, když chci“

Savka200Zpěvák Tomáš Savka se proslavil díky účasti v talentové show Česko hledá Superstar a nyní slaví 30 let. U této příležitosti vyráží na swingové turné, o kterém v tomto rozhovoru prozradil více.

...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Z archivu...

Čtěte také...

155 receptů Růženy a Andrease: Gurmánská živá strava

gurman200Hurá, konečně kniha, která si neklade za cíl osvětlit problematiku syrové stravy! Ostatně, toho je všude až dost, velmi oceňuji, že tady tento nutný úvod vzali autoři jen velmi stručně a jasně – a tím pádem i velmi zajímavě a čtivě, protože si odpustili agitaci, jež ve všežravcí...


Literatura

Špinavý kšefty na North Ganson Street
zahler 1Nakladatelství Mystery Press nám v červnu vydalo pěknou drsňárnu, detektivní thriller Špinavý kšefty na NorthGanson Street od amerického autora S. Craiga Zahlera. Pokud patříte mezi příznivce drsné školy, ostrého jazyka, mrazivé atmosféry a ambival...

Divadlo

Palmovka přežila. Svou scénu otevře veřejnosti premiérou o Stalinovi.

palmo200Od dob ničivých povodní v roce 2013, proběhla v Divadle pod Palmovkou rozsáhlá rekonstrukce vnitřních prostor budovy  spolu s výměnou vedení a ostatního personálu. Jen díky vstřícnosti a pochopení dalších divadelních scén se podařilo částečný chod divad...

Film

Matouš Ruml a Eva Toulová jako zamilovaný pár filmu Superžena

Superzena perexMájová nálada dorazila i na plac nového celovečerního filmu Superžena, ve kterém tvůrci natáčeli stěžejní vztahové scény snímku s Matoušem Rumlem a režisérkou Evou Toulovou. Hned v prvním obraze, který se natáčel ve Štramberském hotelu...