Matematika zločinu, kde mnohá čísla nesedí

Matematika zločinu, kde mnohá čísla nesedí

matematika zlocinu 200Vydavatelství CPress vydalo dokumentární detektivku Matematika zločinu vycházející ze stejnojmenného podcastu.
Když má „odborník“ moc

Podcast i kniha jsou dílem reportérky Magdalény Sodomkové a dánské dokumentaristky Brit Jensen. Vše začalo, když v roce 2012 napsal paní Sodomkové z Asie cizí muž, že prchá před českou spravedlností. Verdikt podle něj nebyl spravedlivý, kvůli chybě soudního znalce přezdívaného matematik zločinu. Společně se tedy snaží odhalit, kde se stala chyba a k jejich překvapení zjišťují, že to zdaleka není poprvé, co se expert přepočítal… A že ovlivnil spousty životů.

Kniha je tedy o soudním znalci Jiřím Strausovi, zabývá se jeho kariérou a především přináší zajímavá (a nepěkná) odhalení. K tomu všemu jsou čtenáři seznámeni s případem výše zmíněného Tomáše Tomana a například také tím týkající se nehody na parkovišti v Uherském Hradišti, kde byl odsouzen Jakub Juřena za to, že zde přejel dvacetiletého studenta.

Investigativní novináři to nemají jednoduché

Nejvíce mě na knize zaujala ukázka novinářské práce. Magdaléna Sodomková a Brit Jensen to neměly jednoduché, při své investigativní práci se rozhodně nesetkávaly s pochopením. Často je někdo odpálkoval a nezbývalo než obdivovat jejich odvahu. Překvapivý byl také popsaný přístup Českého rozhlasu, který příliš profesionality neukázal.

Vše je možné

Zpočátku se mi kniha zdála poněkud chaotická, kapitoly se různě střídaly a nepůsobily příliš koherentně. Po chvíli jsem si na to však zvykla a četla jsem s velkým zájmem. Z textu je vidět, že má Magdaléna Sodomková něco napsáno, tudíž je kromě skvělé reportérky také dobrou vypravěčkou.

Při čtení Matematiky zločinu jsem si však říkala, že bych byla radši, kdyby nešlo o literaturu faktu. Mnohdy jsem lapala po dechu a předčítala manželovi, co vše je v našem státě možné a jak je jednoduché něco ututlat, nebo udělat pro něčí prospěch. A nebylo mi z toho úplně dobře…

O autorce

Magdaléna Sodomková je česká reportérka a dokumentaristka. Pracovala v Mladé frontě DNES, v Reflexu a v Lidových novinách. Když Andrej Babiš koupil Mafru, ocitla se v uchvácené redakci. Od roku 2015 je na volné noze. Je spoluautorkou oceňovaných rozhlasových seriálů Yusra plave o život a Matematika zločinu.

matematika zlocinu

Matematika zločinu
Autor: Magdaléna Sodomková
Žánr: detektivka, česká próza
Nakladatelství: CPress ve společnosti Albatros Media
Rok vydání: 2020
Počet stran: 208
Hodnocení: 93 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/55330919/matematika-zlocinu/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

„Jako baletka bych už na kariéru byla celkem stará, zatímco v literatuře můžu být ‚mladou nadějí‘,“ směje se Vesna Tvrtković

altVesna Tvrtković překvapila v roce 2010 čtenářskou obec hned dvakrát, nejdříve jí vyšla sbírka povídek Ani ve snu a v knize Nauč mě milovat byla zařazena její povídka Ze strachu. Na dva roky se odmlčela, aby letos v dubnu vydala ucelený p...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Strhující závěr oblíbené dystopické trilogie o smrtkách

zvon perexPo potopení plovoucího města Trvalka a zmizení Citry a Rowana stačilo několik let, aby se celý svět od základů změnil. Smrtka Goddard se stal vrchním sekáčem ve StředoMerice a tím jeho plány rozhodně nekončí. Chce, aby svět ovládli smrtky nového ...


Literatura

Poprask v divadle kouzel potěší hravé chytrolíny

Poprask perexKlára Smolíková a Jiří Walker Procházka přicházejí již s druhým dílem detektivní série pro děti, která je takovým slabším odvarem Mrtvé šelmy. Tajná dvojka A + B se tentokrát vydala po stopách Poprasku v divadle.

Divadlo

Falešná nota - hrajte hru, kterou vás nutí hrát

reznicka perexDalší českou premiérou této sezóny, kterou divadlo chystá na 27. února, bude hra Falešná nota z pera Didiera Carona, v překladu Alexandra Jerieho. Herce ve složení Pavel Rímský a Martin Finger režíruje Radim Špaček, který již v minulosti s ...

Film

O myšce a medvědovi aneb přátelství se učit také musíme?

Ernest-et-Celestine 200V těchto skutečně vydařených zimních dnech do našich kin přichází nová animovaná filmová pohádka O myšce a medvědovi, tentokrát konečně z evropského kontinentu, ze sladké Francie. Příběh neobyčejného přátel...