Bird box - když je váš zrak vaším nepřítelem

Bird box - když je váš zrak vaším nepřítelem

Tisk

 

birdboxZačalo to jako ojedinělý případ na Sibiři – jeden muž z ničeho nic zabil své blízké, a poté i sebe. Za nějakou dobu následovaly další případy. Všechny byly totožné, lidé z ničeho nic zešíleli a propadli vražednému běsnění, které ukončili sebevraždou. Po nějaké době bylo jisté, že všichni před touto událostí něco viděli. Něco, co je přimělo naprosto ztratit lidskost a zabíjet. Nikdo neví, co, či koho, zahlédli. Jsou tito tvorové vůbec z našeho světa? A jak chcete bojovat s něčím, co nesmíte vidět?

Hlavní hrdinkou příběhu je mladá žena Malorie. V příběhu se prolínají dvě časové linie – současnost a minulost. V té současné linii ji zachytíme ve chvíli, kdy se rozhodne se svými dětmi opustit dům a vydat se na řeku, aby našla snad jediné útočiště. Malorie své děti - chlapce a dívku- vychovala už od miminka tak, aby se naučili žít ve světě bez svého zraku. S černou páskou na očích se učili poznávat zvuky okolního světa, sluch se měl stát jejích zrakem. Je si vědoma, že ona sama nemá tak vyvinutý sluch, a tak dělá vše proto, aby děti byly schopny v tomto děsivém světě přežít.

Cesta po řece je jejich jediná naděje, ačkoliv Malorie neví přesně, zda je na konci vůbec něco čeká. Jediné co ví je informace, že několik kilometrů od nich po proudu řeky je kolonie přeživších. Tam se s dětmi snaží dostat a zařídit jim lepší život. Ví, že jen vyjít z domu a přejít pár metrů k člunu může být cesta plná nebezpečí.

V druhé časové linii se podíváme do minulosti na události, které se staly, pohledem Malorie. Příběh začíná ve chvíli, kdy se dozvídá o svém těhotenství. V té době se začínají už i případy vražd stávat z ojedinělých pravidelnými. Každá další je blíž a blíž k jejich domovu.

Jedinou její oporou je sestra Shannon, která dříve než ona pochopila nebezpečí. A taky marnost boje proti němu. Ve svém domě zakryly všechna okna, zamkly dveře a Shannon celé dny poslouchá zprávy a projíždí webové stránky. Nikdo neví, co bude dál, lidé jsou izolování, protože se bojí vyjít ze svých domovů, pomoc nelze očekávat.

Obě dějové linie se v knize prolínají a postupně odkrývají, ale nikdy ne předčasně. To udržuje napětí a čtenář čte knihu jedním dechem. Já ji tedy jedním dechem přečetla – hlavně konec. Naprosto jsem se do knihy ponořila a na konci jsem měla pocit, jako kdybych tu řeku přeplavala s nimi. Je fascinující sledovat svět, kde je zajet kilometr v autě do obchodu, nebo nabrat vodu ze studny, téměř nadlidský úkol.

Svět, který každým dnem čím dál více umírá a přitom netušíme, proti čemu stojíme. Nevíme, proč to daní tvorové dělají, nevíme kdo jsou, jak vypadají, nemáme jak proti nim zasáhnout. Jediné co můžeme, je zavřít oči a snažit se přežít.

O autorovi:

Josh Malerman je americký romanopisec, autor krátkých příběhů a jeden ze zpěváků a skladatelů skupiny The High Strung. Než prorazil se svou první novelou Bird Box, napsal čtrnáct rukopisů, ale žádný se neprodal. Napsal mnoho hrubých návrhů svých románů na sedadle spolujezdce na cestě po turné, se svou kapelou The Hight Strung totiž odehráli běžně okolo dvě stě padesát koncertů ročně.

Jednou ho přítel ze školy Dave Simmer požádal o jednu z jeho knih, aby ji mohl poslat lidem, které znal v nakladatelském průmyslu. Josh mu poslal knihu Goblin a téměř okamžitě začaly chodit nabídky od agentů a editorů. A tak jako první vyšla jeho román Bird Box (2014), novely Ghastle and Yule (2014) a A house at the bottom of a lake (2016), dále Black Man Wheel (2017), Goblin (2017), Unbury Carol (2018), On this, the day of Pig (2018) a Inspection (2019). Mimo tyto romány a novely napsal téměř třicet povídek. Kniha Bird Box byla zfilmována a produkována televizní stanicí Netflix v roce 2018, se Sandrou Bullock v hlavní roli. Josh Malerman v současné době žije v Farndale, v Michiganu se svou snoubenkou, hudebnicí Alison Laakko.

Ukázka z knihy:

Je šest měsíců před narozením dětí. Na Malorie to začíná být vidět. Deky zakrývají všechna okna v domě. Vchodové dveře nikdy nejsou nezamčené a nikdy nezůstávají otevřené. Zprávy o nevysvětlitelných událostech se vynořují znepokojivě často. Dříve bývali na titulních stránkách dvakrát do týdne, nyní je to na denním pořádku. V televizi vysílají rozhovory se členy vlády. Kvůli zprávám, které přicházejí až z Maine na východě a až z Floridy na jihu, dělají sestry preventivní opatření. Shannon, která denně navštěvuje tucty blogů, se obává směsice představ, něčeho málo ode všeho, co si přečte. Malorie neví, čemu má věřit. Na internetu se každou hodinu objevují nové příběhy. Na sociálních sítích se nemluví o ničem jiném a je to jediné téma ve zprávách. Nové webové stránky se zabývají výhradně evolucí informací o tomto předmětu. Na jedné straně je to jen světová mapa s červenými obličeji na městech, ve kterých se něco stalo. Když se Malorie dívala naposled, bylo tam více než tři sta obličejů. Online tomu říkají“ Problém“. Existuje široce rozšířené přesvědčení, že at´ už je „Problém“cokoli, definitivně to začíná tím, že člověk něco spatří.

Název: Bird Box
Autor: Josh Malerman
Překlad: Šárka Králíková
Žánr: thriller
Vydáno: 2019
Stran: 310
Vydalo nakladatelství: DOBROVSKÝ s.r.o.
Hodnocení: 95 %

birdbox

https://www.knihydobrovsky.cz/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

David Stypka se draka NEBOJí

Neboj perex28. dubna 2017 vychází nové album Davida Stypky a jeho kapely Bandjeez s názvem NEBOJ. Už teď je v médiích poprask a jméno Stypka se skloňuje v mnoha pádech, naposledy byl s kapelou viděn v Dobrém ránu s ČT, a jak sám uvádí, poskytuje šest rozhov...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Šetři se, Einsteine!

Setri se Einsteine 200Kniha amerického žurnalisty Joshui Foera Šetři se, Einsteine! má podtitul Jak si zapamatovat úplně cokoli a redaktory webu Amazon.com byla zařazena mezi nejlepších 20 knih roku 2011. Jedná se i...


Literatura

Přivítejte na zahradě živočichy s otevřenou náručí

zahrada plna zivota 200Zahrada plná života je útlá novinka, která vyšla v nakladatelství Grada. Zjistěte díky ní, jak přilákat do zahrady užitečné živočichy i vy!

 

...

Divadlo

Riaditeľka mestského divadla, producentka, autorka a herečka Zuzana Mišáková je celým svojím srdcom Trenčianka

Pinocchio 200Zuzana Mišáková Moravčíková je riaditeľkou Mestského divadla Trenčín už 20 rokov. Okrem toho je aktívnou a kreatívnou producentkou, ktorá má cit pre detail a venuje svoju pozornosť štúdiu faktografie. Ako herečka stvárnila niekoľko postáv. Medz...

Film

Riddick se opět boří do tmy

200filmPo Černočerné tmě a Riddickovi: Kronice temna do kin přichází další pokračování příběhu s prostým názvem Riddick. Režisér David Twohy, jenž má na svědomí i samotný scénář, se opět vrhl do spolupráce s hereckou akční hvězdou dnes už áčkového formátu Vinem ...