Bird box - když je váš zrak vaším nepřítelem

Bird box - když je váš zrak vaším nepřítelem

Tisk

 

birdboxZačalo to jako ojedinělý případ na Sibiři – jeden muž z ničeho nic zabil své blízké, a poté i sebe. Za nějakou dobu následovaly další případy. Všechny byly totožné, lidé z ničeho nic zešíleli a propadli vražednému běsnění, které ukončili sebevraždou. Po nějaké době bylo jisté, že všichni před touto událostí něco viděli. Něco, co je přimělo naprosto ztratit lidskost a zabíjet. Nikdo neví, co, či koho, zahlédli. Jsou tito tvorové vůbec z našeho světa? A jak chcete bojovat s něčím, co nesmíte vidět?

Hlavní hrdinkou příběhu je mladá žena Malorie. V příběhu se prolínají dvě časové linie – současnost a minulost. V té současné linii ji zachytíme ve chvíli, kdy se rozhodne se svými dětmi opustit dům a vydat se na řeku, aby našla snad jediné útočiště. Malorie své děti - chlapce a dívku- vychovala už od miminka tak, aby se naučili žít ve světě bez svého zraku. S černou páskou na očích se učili poznávat zvuky okolního světa, sluch se měl stát jejích zrakem. Je si vědoma, že ona sama nemá tak vyvinutý sluch, a tak dělá vše proto, aby děti byly schopny v tomto děsivém světě přežít.

Cesta po řece je jejich jediná naděje, ačkoliv Malorie neví přesně, zda je na konci vůbec něco čeká. Jediné co ví je informace, že několik kilometrů od nich po proudu řeky je kolonie přeživších. Tam se s dětmi snaží dostat a zařídit jim lepší život. Ví, že jen vyjít z domu a přejít pár metrů k člunu může být cesta plná nebezpečí.

V druhé časové linii se podíváme do minulosti na události, které se staly, pohledem Malorie. Příběh začíná ve chvíli, kdy se dozvídá o svém těhotenství. V té době se začínají už i případy vražd stávat z ojedinělých pravidelnými. Každá další je blíž a blíž k jejich domovu.

Jedinou její oporou je sestra Shannon, která dříve než ona pochopila nebezpečí. A taky marnost boje proti němu. Ve svém domě zakryly všechna okna, zamkly dveře a Shannon celé dny poslouchá zprávy a projíždí webové stránky. Nikdo neví, co bude dál, lidé jsou izolování, protože se bojí vyjít ze svých domovů, pomoc nelze očekávat.

Obě dějové linie se v knize prolínají a postupně odkrývají, ale nikdy ne předčasně. To udržuje napětí a čtenář čte knihu jedním dechem. Já ji tedy jedním dechem přečetla – hlavně konec. Naprosto jsem se do knihy ponořila a na konci jsem měla pocit, jako kdybych tu řeku přeplavala s nimi. Je fascinující sledovat svět, kde je zajet kilometr v autě do obchodu, nebo nabrat vodu ze studny, téměř nadlidský úkol.

Svět, který každým dnem čím dál více umírá a přitom netušíme, proti čemu stojíme. Nevíme, proč to daní tvorové dělají, nevíme kdo jsou, jak vypadají, nemáme jak proti nim zasáhnout. Jediné co můžeme, je zavřít oči a snažit se přežít.

O autorovi:

Josh Malerman je americký romanopisec, autor krátkých příběhů a jeden ze zpěváků a skladatelů skupiny The High Strung. Než prorazil se svou první novelou Bird Box, napsal čtrnáct rukopisů, ale žádný se neprodal. Napsal mnoho hrubých návrhů svých románů na sedadle spolujezdce na cestě po turné, se svou kapelou The Hight Strung totiž odehráli běžně okolo dvě stě padesát koncertů ročně.

Jednou ho přítel ze školy Dave Simmer požádal o jednu z jeho knih, aby ji mohl poslat lidem, které znal v nakladatelském průmyslu. Josh mu poslal knihu Goblin a téměř okamžitě začaly chodit nabídky od agentů a editorů. A tak jako první vyšla jeho román Bird Box (2014), novely Ghastle and Yule (2014) a A house at the bottom of a lake (2016), dále Black Man Wheel (2017), Goblin (2017), Unbury Carol (2018), On this, the day of Pig (2018) a Inspection (2019). Mimo tyto romány a novely napsal téměř třicet povídek. Kniha Bird Box byla zfilmována a produkována televizní stanicí Netflix v roce 2018, se Sandrou Bullock v hlavní roli. Josh Malerman v současné době žije v Farndale, v Michiganu se svou snoubenkou, hudebnicí Alison Laakko.

Ukázka z knihy:

Je šest měsíců před narozením dětí. Na Malorie to začíná být vidět. Deky zakrývají všechna okna v domě. Vchodové dveře nikdy nejsou nezamčené a nikdy nezůstávají otevřené. Zprávy o nevysvětlitelných událostech se vynořují znepokojivě často. Dříve bývali na titulních stránkách dvakrát do týdne, nyní je to na denním pořádku. V televizi vysílají rozhovory se členy vlády. Kvůli zprávám, které přicházejí až z Maine na východě a až z Floridy na jihu, dělají sestry preventivní opatření. Shannon, která denně navštěvuje tucty blogů, se obává směsice představ, něčeho málo ode všeho, co si přečte. Malorie neví, čemu má věřit. Na internetu se každou hodinu objevují nové příběhy. Na sociálních sítích se nemluví o ničem jiném a je to jediné téma ve zprávách. Nové webové stránky se zabývají výhradně evolucí informací o tomto předmětu. Na jedné straně je to jen světová mapa s červenými obličeji na městech, ve kterých se něco stalo. Když se Malorie dívala naposled, bylo tam více než tři sta obličejů. Online tomu říkají“ Problém“. Existuje široce rozšířené přesvědčení, že at´ už je „Problém“cokoli, definitivně to začíná tím, že člověk něco spatří.

Název: Bird Box
Autor: Josh Malerman
Překlad: Šárka Králíková
Žánr: thriller
Vydáno: 2019
Stran: 310
Vydalo nakladatelství: DOBROVSKÝ s.r.o.
Hodnocení: 95 %

birdbox

https://www.knihydobrovsky.cz/


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Radka Fišarová: Obdivuji svobodné matky

fisarova perexPatří k našim nejvyhledávanějším muzikálovým herečkám, stala se první tuzemskou Evitou a už několik let se těší přezdívce česká Edith Piaf, neboť písně slavné šansoniérky interpretuje opravdu skvěle, jak se můžete přesvědčit na jejích koncer...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Budu živ tři sta let … Příběhy pacientů

budu ziv trista letÚtlá knížka velmi poutavým způsobem předkládá čtenářům příběhy lidí, kteří prožili a přežili závažné onkologické onemocnění. Příběhy jsou rozmanité, vyprávěné často velmi prostými, syrovými slovy, ale právě proto velmi přitažli...


Literatura

Sebepéče pro pečující

sebepece 200Sebepéče (a sebepochopení) je pro osobu, která je vystavena zátěži péče o potřebného, velmi důležitá.  Zásadně. Bez těchto nabitých baterek nelze darovat druhému to, co potřebuje. Pozornost, péči a hlavně laskavost. Kniha velmi citlivě vysvětluje,...

Divadlo

V Lomnici nad Popelkou proběhlo klání ochotnických souborů
ImageOchotnický soubor při Tylově divadle v Lomnici nad Popelkou má poměrně dlouhou tradici. Jeho historie se datuje už od roku 1825. Ve dnech 1. -  4.března 2012 uspořádal domácí Divadelní spolek J. K. Tyl již tradiční př...

Film

Mazel je podle režiséra letní film s prázdninovou atmosférou

mazel 200Prázdninové dobrodružství z letního tábora od Petra Oukropce, autora filmu Modrý tygr. Rodinný film odhalí tajemství našich lesů, kde se skrývají kouzelné bytosti různých tvarů a velikostí. Travní mužíci, létající čarodějnice ostružníková, rodiny ...