Život není náhoda

Život není náhoda

Tisk

zivot neni nahoda200Že život skutečně není náhoda, tvrdí Hal Urban, autor bestselleru To nejdůležitější v životě. Ve své nové knize, kterou do češtiny přeložila Marcela Koupilová, se zabývá způsoby, jak najít životní cíl a užít si co nejlépe a smysluplně svůj život. Upozorňuje své čtenáře, že život je v každém okamžiku výsledkem našich rozhodnutí, nikoliv neovladatelných náhod. Za dva hlavní životní cíle považuje „být radostný a inspirativní“. Knížek tohoto zaměření najdeme v knihkupectvích plno. Ale tahle se přece jen trochu vymyká z řady. Jedná se o upřímnou výpověď člověka, který sám sebe definuje: „…jako všichni jsem i já dílo, které teprve vzniká. Mám několik hlavních nedostatků, na kterých pracuji už dlouho, a nemohu tvrdit, že bych je už měl vyřešené.“ Velmi čtivým způsobem s lehkou sebeironií popisuje své zkušenosti. Svá tvrzení podporuje řadou trefných citátů uznávaných světových osobností. Nezapře v sobě učitele, působícího třicet pět let na střední škole a univerzitě. V průběhu svého života si ověřil, že každá chyba je příležitostí k sebezdokonalování a růstu a že na životní změnu není nikdy pozdě. V knize odhaluje své slabiny a nedostatky, které mu způsobují bolest. Paradoxně právě tato bolest mu však pomáhá lépe se rozhodovat, nacházet větší pokoj mysli i více radosti. Právě tato zkušenost je hodná sdělení ostatním. Dobrý charakter bude vždy základem pro dobrého člověka a dobrou společnost. Je to tvrdá práce na sobě; nic nepřichází bez námahy a vše poctivé v nás, každá ctnost, vyžaduje naše soustředění a pozornost.

 

V prvních pěti kapitolách se autor zabývá pokorou, trpělivostí, empatií, odpuštěním a dáváním. Jejich pochopením a přijetím lze dosáhnout vnitřního pokoje a radosti. Za základ všech ctností považuje pokoru. Ta není znamením slabosti, ale síly. Strefuje se zde do amerického životního stylu tzv. kultury narcismu, egoismu a vychloubání. Za dva ukázkové chvastouny považuje Muhammada Aliho a Donalda Trumpa. Pravda je však taková, že nikdo z nás není úplně pokorný. Ale měli bychom se alespoň snažit. Paradoxem pokory je, že je vlastně nepolapitelná. Jakmile jsme si své pokory vědomi, ztratili jsme ji. Pokora se projevuje trpělivostí, empatií, odpuštěním a dáváním. Dále se autor vyjadřuje k pojmům myšlení, k našim možnostem, obnově, odvaze, výtečnosti, poslání, Bibli a motlitbě, moudrosti, štěstí a radosti. Ptá se, jak často ze sebe vydáváme to nejlepší? Vydávat ze sebe to nejlepší znamená: „ať jste kdekoli, ať děláte cokoli, ať jste s kýmkoli, dávejte to nejlepší, co máte.“

Autor mi svými úvahami trochu připomíná Roberta Fulghuma. Nejedná se o povídky, ale o povídání o životě jako takovém. Jeho knihy mohou hledající čtenáře inspirovat v úvahách, co je důležité a jak dobře naložit se svým životem.

zivot neni nahoda

Hodnocení: 100 %

Název: Život není náhoda /z anglického originálu Choices that change lives
Autor: Hal Urban
Přeložila: Marcela Koupilová
Odpovědný redaktor: Martin Bedřich
Žánr: etika, morální filozofie
Počet stran: 224
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Portál, s. r. o.
Foto na obálce: Shutterstock


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Je třeba věřit, že události plynou tak, jak mají, říká herec Jiří Bartoň

barton perDesítky postav má na svém kontě herec Jiří Bartoň, který si zahrál jak v kamenných divadlech, tak na alternativních scénách. Přitom je zajímavé, že se uplatnil nejen v činoherních, ale třeba ve vyloženě muzikálových rolích a že má ve svém r...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Povídky Jiřího Raichla vás dostanou nejen vtipem a lehkostí

tenci nez vlakno 200Tenčí než vlákno pavučiny je název povídkové knihy Jiřího Raichla, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít.

 

...

Literatura

7 dní hříchů naplněno sedmero hříchy

7 dni hrichu josef urbanSudety, první mírový den 9.května 1945…
Probouzející se ráno nedává zatím tušit, že následujících sedm dnů bude naplněno sedmero hříchy, že se stanou věci, které obrátí naruby životy starousedlíků z jesenických horských osad...

Divadlo

Wintonovy děti přežily. Jejich příběhy ale často neměly šťastný konec

Kabaret Winton perexBěhem prvních osmi měsíců roku 1939 dostali Nicholas Winton (Matěj Anděl) a jeho spolupracovníci 669 dětí z pomnichovského Československa. V hotelu Šroubek na Václavském náměstí bydlel tenkrát necelý měsíc, pak se vrátil do Vel...

Film

Století rádia ukazuje, kudy se ubíralo rozhlasové vysílání

200filmV ostravském televizním studiu vznikl střihový dokument k 90. výročí rozhlasového vysílání, nazvaný Století rádia. Režisér Roman Vávra jej pojal jako mozaiku jednotlivých dochovaných relací od nejstarších dob téměř po dnešek, aniž by vložil jediné slov...