To bych zvládl taky
Banner

To bych zvládl taky

to bych zvladl 200Poznáte tých čitateľov, ktorí pri prvom listovaní knihou hľadajú obrázky? Niektorí z nás to robia s každou hrubou knihou, ktorá vyzerá nudne. Pri tejto mini encyklopédii moderného umenia sa o nedostatok obrázkov báť nemusíte, nájdete ich na každej stránke.

 

 

Komiksová kniha To bych zvládl taky od krikľavo žltej farby obálky cez jedno z najznámejších diel moderného umenia – Fontána od Marcela Duchampa, kričí po pozornosti. Ako hovoria samotní autori knihy, dvaja študenti z Fakulty výtvarných umení a dvaja študenti Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity, inšpiráciou im bola kniha Obrázky z českých dějin a pověstí.

to bych zvladl 2
Obrázky a obrazy, umenie komiksové a umenie moderny, spojenie priam žiaduce. Pretože ako inak sa môžeme priblížiť umeniu, ak nie cez obrazy? A nechýba ani vzletné povzbudenie od autorov: „Pozor! Věnujete-li umění moderny svůj čas, zkrásníte a zbohatnete.
S nástupom skupiny impresionistov, ktorí radikálne osviežili európsku umeleckú tvorbu 19. storočia sa začína i príbeh knihy komiksov. Ozrejmuje nielen ako došlo k vzniku skupiny, ale aj odkiaľ získali svoje pomenovanie, predstavuje najznámejšie mená z ich radov a základné motívy, ktoré spracúvali. Všetko je sprevádzané vtipnými a trefnými poznámkami z pera autorov, ktoré sú súčasťou komiksových bublín.
Nápadité spracovanie každého obdobia a štýlu nepochybne zarezonuje v každej mysli a niektoré príbehy umenia ostanú vryté v pamäti práve vďaka humornému pojatiu a do detailu premysleným kolážam. Takýmto spôsobom môže kniha slúžiť nielen ako výučbová pomôcka, zjednodušený výťah na skúšku, ale i ako stručný sprievodca pre umeleckého laika.

Čo ma pri čítaní knihy zaskočilo bolo zobrazenie niekoľkých explicitných obrázkov. Zopár takýchto komiksových pásov hraničiacich s čiernym humorom knihu odsúva od hranice s literatúrou, ktorá by bola čitateľná i pre deti. To môže byť i na škodu, pretože inak by mohla ľahko figurovať ako zjednodušený výťah z umenia pre základné školy.

Autori nezabudli na secesiu, expresionizmus, ani abstrakciu, pri popise formalizmu sa nebáli venovať niekoľko strán navyše brnenskej Vile Tugendhat i brnenskej architektúre. Tak prešli až do abstraktného expresionizmu a svoje putovanie dejinami zakončili konceptuálnym umením. Čiastočky venované českým moderným umelcom (spomeňme napríklad Pavla Janáka, Josefa Gočára, či Milana Knížáka) dopĺňajú veľké mená svetových umelcov a pripomínajú tak i českú umeleckú scénu.

to bych zvladl 1

To bych zvládl taky : umění moderny v komiksech
Autoři: Petr Kovář, Marta Kovářová, Ondřej Navrátil, Magda Navrátilová Garguláková
Vydavatel: Masarykova Univerzita
Rok vydání: 2016
ISBN 978-80-210-8187-1
Formát 230 x 300 mm
Celková cena: 152 Kč

Hodnocení: 90%

https://is.muni.cz/obchod/baleni/95708
  


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

CLARINET FACTORY: NEUSTÁLÉ HLEDÁNÍ NOVÝCH CEST

ClarinetFactory perexClarinet Factory patří k souborům, které vždycky něčím překvapí. Nikoliv virtuózní bravurou, o té už každý dávno ví, ale třeba propojováním žánrů a oblastí, ve kterých se doká...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Dopisy od mrtvého

dopisy od mrtveho perexČtenářům Stevea ROBINSONA není nutné představovat amerického genealoga Jeffersona Tayta, který se vydává opět řešit záhadu v Anglii. Žije již trvale v Londýně, má malého synka, takže od rodiny se mu moc nechce. Ale ...


Literatura

Alexandrie – detektivní pátrání v největší starověké knihovně

altVšem, kteří si oblíbili sympatického detektiva (přesněji řečeno soukromého informátora) Marca Didia Falcona britské autorky Lindsey Davisové, přináší nakladatelství BB/art jeho devatenáctý příběh nazvaný

Divadlo

Legendární Past na myši ve Zlíně

past-na-mysi-perexMěstské divadlo Zlín uvedlo v půlce října loňského roku jednu z nejznámějších detektivních her na celém světě, Past na myši od Agathy Christie. Jak se světoznámého dramatu zhostilo zlínské divadlo a jak se vyvedlo rozuzlení, tak typi...

Film

Mezinárodní festival outdoorových filmů již 4. října v Ostravě!

MFOF 2019 tiskovkaPříznivci outdooru se opět mají na co těšit! Putovní soutěžní festival, který navštíví 60 míst v ČR i SR, bude již tradičně zahájen v Ostravě, a to v pátek 4. října. Nabídne 83 snímků, které musely pr...